Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Přijde odveta? Trumpovi se v příštích volbách může znovu postavit Clintonová

Autor: Darina Jíchová - 
14. ledna 2022
05:10

Prezident Spojených států demokrat Joe Biden a jeho viceprezidentka Kamala Harrisová mají za sebou sotva rok u moci a už se spekuluje, kdo je v Bílém domě nahradí. O republikánském vyzyvateli Američané nepochybují a do této role staví exprezidenta Donalda Trumpa, který naznačil, že by v roce 2024 mohl znovu kandidovat. Kdo bude ale favoritem Demokratické strany? Experti se nechali slyšet, že nejlepším soupeřem pro Trumpa není Biden ani Harrisová, ale jeho sokyně z voleb v roce 2016 Hillary Clintonová, uvedl list Daily Mail.

V roce 2020 se téměř až do poslední chvíle čekalo na to, zda někdejší první dáma USA a exministryně zahraničí Clintonová oznámí prezidentskou kandidaturu, to se nestalo. Hlavním demokratickým kandidátem se stal Biden, který nakonec Trumpa porazil. Exprezident si od té doby pohrává s myšlenkou, že bude znovu kandidovat, oficiálně to ještě nepotvrdil.

„Má prostor pro comeback.“

Popularita Bidena a Harrisové opadá, zatímco o Clintonové je nyní čím dál víc slyšet, demokratka v poslední době podala sérii rozhovorů, v nichž současnou administrativu kritizovala a apelovala na demokraty, aby si před průběžnými volbami neznepřátelili voliče. Mezi tím se novináři domnívají, že demokraté přijdou o většinu v Kongresu, uvedli Douglas E. Schoen a Andrew Stein ve svém článku pro list Wall Street Journal. „Má prostor pro comeback,“ shodli se komentátoři o Clintonové, podle nich bude hodně záležet na výsledku nadcházejících tzv. midterm voleb.

Množí se otázky, zda bude Biden, kterému v té době bude už 81 let, v roce 2024 vůbec kandidovat. Clintonová je mladší a v roce 2024 jí bude „teprve“ 77 let. Trump je o něco starší než exministryně zahraničí. „Vzhledem k tomu, že demokrati zřejmě pohoří u průběžných voleb a přijdou o Kongres, očekáváme, že paní Clintonová může upevnit svoji pozici coby zkušená kandidátka schopná dovést demokraty k dalším úspěchům,“ píší experti.

Duo Biden & Harrisová ztrácí podporu Američanů

Schoen a Stein poukázali na to, že by demokratům mohla ukázat „novou a jinou cestu“, doplnili také, že je velmi neobvyklé, aby vládnoucí strana hledala jiného kandidáta, když má „svého muže“ v Bílém domě. Děje se tak zvláště kvůli jeho věku. Bidenův první rok ve funkci nebyl tak úspěšný, jak si představoval, experti připomněli například problematickou evakuaci z Afghánistánu, případně problémy na americko-mexické hranici, nebo táhnoucí se boj s pandemií covidu.

Ještě horší rok má za sebou viceprezidentka Harrisová, která byla po volbách považována za jeho jasnou dědičku a nástupkyni. Jenže během roku přišla o sympatie Američanů, nejvíce zklamala svou neakcí v problematice nelegální migrace na americké jižní hranici. Popularita Bidena je nyní na 40 procentech, Harrisové na 32 procentech. Schoen a Stein však doplnili, že potenciální kandidaturu Clintonové by také mohl překazit její zdravotní stav. Komentáři odkázali na její zdravotní problémy během kampaně v roce 2016, kdy prodělala třeba zápal plic.

„Myslete na to, co vyhrává volby, a to nejen v modrých oblastech,“ nechala se slyšet Clintonová během jednoho z rozhovorů. Schoen a Stein se domnívají, že propad demokratů u letošních voleb by jí mohl posloužit jako odrazový můstek. Clintonová rovněž uvedla, že téměř nepochybuje o tom, že Trump bude znovu kandidovat.

Clintonová věří, že Trump bude kandidovat

„Kdybych se sázela, řekla bych, že Trump bude kandidovat. Teda aspoň tomu podle mě všechno nasvědčuje,“ řekla exministryně. „Jeho případná druhá výhra by znamenala konec demokracie,“ dodala. Pozornost na sebe Clintonová strhla, když zveřejnila svou inaugurační řeč, kterou měla připravenou, kdyby v roce 2016 vyhrála. Podle nejnovějších průzkumů společnosti Rasmussen Reports Biden za Trumpem pokulhává, a pokud by se u voleb utkali nyní, demokrat by prohrál.

Schoen a Stein nejsou jediní, kteří spekulují o politickém návratu Clintonové. Politický komentátor Joe Concha z listu The Hill ve svém článku napsal, že „Hillary Clintonová nepřestává považovat titul první prezidentka USA za svůj“. „A vzhledem k tomu, jak patetičtí demokraté jsou, ať už s Bidenem nebo bez něj, by Clintonová klidně mohla získat druhou šanci v boji o prezidentské křeslo,“ domnívá se Concha.

Video  Putin západu ukazuje svaly. Analytik zmínil páky, kterými Rusko tlačí i na Česko  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

pravlast ( 14. ledna 2022 11:37 )

Když dostala na hu*bu jednou,proč by nemohla dostat podruhé.Podle mě jí jde jen o to aby Billovi vrátila aférku 'Monica' a v Bílé pracovně si to užila.Anebo možná chce ještě dodatečně vrátit co ukradli když se stěhovali.Otevřeně to řekla Eliška Hašková-Coolidge.

Zobrazit celou diskusi