Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Rok od vpádu do Kapitolu: Připomeňte si peklo s pěti mrtvými. Proč bude Trump mlčet?

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
6. ledna 2022
07:15

Rozbité sklo, postupující rozzuřený dav, utíkající politici, přemožená policie, to vše je vidět na záběrech dokumentující loňský 6. leden. Dnes je to přesně rok, co dav násilně vtrhnul do sídla amerického Kongresu a nakrátko narušil demokratický proces po prohře Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Incident si vyžádal pět mrtvých a nespočet zraněných. Nepokoje ve washingtonském Kapitolu připomenou v projevech současný prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová. Sněmovna reprezentantů pořádá vzpomínkový program, při kterém mimo jiné zazní svědectví kongresmanů.

Bezprostředně po chaosu v budově Kongresu označil Biden 6. leden 2021 za jeden z nejtemnějších dnů v dějinách Spojených států. Nyní chce americké veřejnosti říci „pravdu o tom, co se stalo, ne lži, které někteří od té doby šíří“, prohlásila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Projevy Bidena a Harrisové se čekají v dopoledních hodinách.

Na poledne washingtonského času (18:00 SEČ) oznámila předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová začátek programu ve znamení „jednoty, vlastenectví a modliteb“. Mimo jiné budou mít kongresmani prostor podělit se o své zážitky a dojmy během setkání, které povede Jason Crow. To je jeden ze zákonodárců, kteří před rokem zůstali „uvězněni“ na ochozu sněmovny.

Trumpova tiskovka nakonec nebude

Při prvním výročí nepokojů chtěl promluvit i Trump, který podle mnohých k násilnostem přispěl svou kampaní proti výsledkům prezidentských voleb. Exprezident nicméně ohlášenou tiskovou konferenci zrušil. Podle informací některých médií plán změnil poté, co jej od mediálního vystoupení odrazovali někteří blízcí spojenci včetně moderátorky televize Fox News Laury Ingrahamové.

„Republikáni nechtějí o 6. lednu mluvit. Tečka. Konec příběhu,“ napsal ve středu web Politico. Během týdne podle něj začínalo být čím dál jasnější, že dnešní vzpomínkový den bude prakticky bez účasti zákonodárců Republikánské strany. „Pro většinu je úlevou, že mají výmluvu, proč nebudou ve Washingtonu: Účastní se pohřbu bývalého senátora Johnnyho Isaksona v Atlantě,“ píše Politico o republikánských senátorech.

Video  Trumpovi příznivci řádili v Kapitolu: Čtyři mrtví, infarkt v davu a Biden završil výhru  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud