Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno, sněžení 1°C

Ozbrojenci vrhli na vězení dynamit a propustili 800 zločinců. Incidentů v Nigérii přibývá

Aktualizováno -
23. října 2021
19:24
Autor: ČTK - 
23. října 2021
18:43

Ozbrojenci v jihozápadním nigerijském státě Oyo v pátek večer zaútočili na věznici a osvobodili přes 800 zadržovaných. Podle agentury Reuters to dnes oznámila vězeňská služba. Dopadeno podle ní zatím bylo 262 vězňů, po dalších 575 se stále pátrá. Útočníci měli podle vězeňské služby „sofistikované zbraně“ a po přestřelce s ostrahou odpálili zeď do dvora věznice dynamitem.

Incident je již třetím letošním přepadením věznice v nejlidnatější africké zemi, což vzbuzuje vážné bezpečnostní obavy. V uplynulém roce se terčem podobných útoků stala také jiná bezpečnostní zařízení, včetně policejních stanic.

Mluvčí věznice Abonlogo uvedl, že útočníků bylo mnoho a že používali granáty. „Mnoho vězňů bylo po útoku znovu zatčeno a na dopadení dalších se pracuje,“ dodal. Na útěku je podle dnešního sdělení vězeňské služby stále 575 osob. Ve věznici podle prohlášení zůstalo jen 64 trestanců.

V mnoha částech Nigérie operují zločinecké skupiny. Při útoku na věznici ve státě Kogi v centrální Nigérii 13. září uprchlo asi 240 trestanců. V dubnu při jiném útoku na jihovýchodě země uprchlo na 1800 vězňů. Většina z těchto útoků podle britského listu The Guardian spolu zřejmě nesouvisí, ačkoli útočníci často používají výbušniny. Některé z uprchlých trestanců se úřadům podařilo opět zatknout, někdy až v sousedních státech, jiní se dokonce vrátili dobrovolně.

V nigerijských věznicích je asi 70 000 lidí, podle vládních dat bylo odsouzeno zhruba jen 20 000 z nich, píše The Guardian.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa