Kulturista se fotil u lávy na Kanárech. „Byli jsme zachraňovat psy,“ brání svoje „selfíčka“

Video se připravuje ...
Autor: Darina Jíchová - 
23. října 2021
17:20

Kulturista Seb Jones (33) s přáteli vyrazili na Kanárské ostrovy, nepřilákaly je krásné pláže a průzračné moře, ale zuřící vulkán. Skupinka Britů vycestovala na ostrov La Palma, který už několik týdnů ničí láva. Dostali se ale do problémů s místní policí a za porušení bezpečnostních nařízení, které na ostrově platí, mohou stanout i před soudem. Jones se brání tím, že byli na „humanitární misi“, Britové prý chtěli zachránit psy, které láva odřízla od zbytku civilizace, uvedl list Daily Mail.

Svůj „pobyt“ na zdevastovaném ostrově Jones a jeho kamarádi podrobně zdokumentovali a sdíleli na sociálních sítích, kulturista si dokonce své selfie se sopkou v pozadí nastavil jako profilovou fotku. Vysvětlil, že si na internetu přečetl výzvy k záchraně uvězněných psů a rozhodl se jednat. Ke své odvážné akci si přizval tři kamarády: Andyho Flavella, Toma Whaitea a Zacka Hurleyho.

Záchranná mise se nepovedla

Vypověděl, že započali cestu k vrcholu sopky, avšak brzy se jim začalo špatně dýchat, dusil je sopečný popel. Jejich postup zastavila španělská policie, hrozí jim postih za to, že porušili nařízení i za pořízení fotek v blízkosti aktivního vulkánu. Jones pro Daily Mail přiznal, že jejich „mise“ zachránit psy se nezdařila i proto, že úplně nepočítali s reálnou situací na ostrově. Sopka zde stále chrlí lávu, vzduch je plný popela a kouře, nedá se dýchat, horký vzduch jim splaval hrdla a popel je dusil.

Britové na ostrově neviděli, a tudíž ani nezachránili, jediného psa, budou navíc čelit následkům svého jednání. Zřejmě skončí před soudem, ohrozili nejen svoje životy, ale i životy strážníků a případně záchranářů, uvedl místní tisk. „Já a moji přátelé milujeme zvířata, hlavně psi, a když jsme na sociálních sítích viděli petice za jejich záchranu, museli jsme jednat. Jsme dobrodruzi a mysleli jsme, že sopka je pro nás perfektní,“ uvedl Jones.

O utrpení psů uvězněných v oblasti El Paso, informovala v posledních týdnech mnohá média. Psi zůstali uvěznění, jídlo a vodu jim nosily drony, pouze však, když to dovolovaly podmínky. Speciální drony je tento týden konečně dostaly do bezpečí. Sopka na ostrově zuří už více než měsíc.

Britský kulturista se pochlubil snímky z ostrova La Palma, který ničí láva. „Byli jsme tam zachraňovat psy,“ brání svoje „selfíčka“ s vulkánem Britský kulturista se pochlubil snímky z ostrova La Palma, který ničí láva. „Byli jsme tam zachraňovat psy,“ brání svoje „selfíčka“ s vulkánem | Facebooku S. Jonese

„Věděli jsme, že bychom se mohli dostat blízko, podcenili jsme však zkázu na ostrově i to, jak těžké to ve skutečnosti bude,“ přiznal. Přestože jejich mise selhala, na fotkách, které si pořídili, muži vypadají, že si výpravu užívají. Vysvětlil také, proč pro ně nebyl problém dostat se na La Palma, nejeli totiž z Británie, odkud pocházejí, ale z letního domu na Tenerife.

Kulturisti se brodili hlubokým popelem

Na ostrov La Palma přijeli trajektem. „Z přístavu jsme odjeli pronajatým autem do postižené oblasti. Nebe bylo krvavě rudé a už zdaleka bylo slyšet burácení sopky, které přehlušilo i motor auta,“ Jones doplnil, že silnice jsou pokryté hustou vrstvou sopečného popela, po cestě narazili na zátarasy a policejní i vojenské hlídky. Proto se rozhodli auto odstavit a vydat se dál pěšky.

„Energie, která sálá ze sopky, je jako ve filmu. Byl to úplný nával adrenalinu,“ Jones vypověděl, že právě to je hnalo kupředu. Dvě hodiny se prodírali lesem v přes 90 centimetru hlubokém nánosu popela a pátrali po domácích mazlíčcích skrývajících se před nebezpečím. Připustil, že se občas zastavili kvůli fotce. „Erupce jsou jako peklo na zemi,“ vylíčil pro Daily Mail.

Po čtyřech hodinách dorazili na úpatí sopky. „Zem se nám třásla pod nohama,“ řekl Jones. „Vzduch tu byl hustý, bylo to jako dýchat nějaké čistidlo, nedalo se dýchat, dusili jsme se. Byli jsme nepřipraveni, neuvědomovali jsme si, v jak reálném nebezpečí budeme. Okolo obličejů jsme si uvázali trička a začali stoupat po úbočí vulkánu,“ sdělil tisku. „Každou chvilku přišla erupce, snášel se na nás hustý déšť popela, pálil na odhalené kůži. Ukrývali jsme se pod torzami ohořelých stromů,“ vypověděl Jones.

Šli za kňučením, psy ale nenašli

Kolem nich také dopadly sopečné kameny, čtveřice se proto rozhodla odebrat se do bezpečí. „Opravdu jsme nemohli dýchat. Tak jsme si udělali poslední fotky a vydali se dolů. V údolí ještě nějaké domy stály, rozhodli jsme se, že po psech budeme pátrat tam,“ vysvětlil Brit. „Dokonce jsme slyšeli i nějaké kňučení,“ podle něj však všechno přehlušila sopka a oni žádného psa nenašli.

Je naopak našla policejní hlídka. „Měli zbraně a celoobličejové respirátory. Byli agresivní, postavili nás ke zdi a lámanou angličtinou na nás řvali. My jsme jim ale nerozuměli,“ Britové jim na svou obranu posvítili baterkou přímo do očí. „To je trochu šokovalo a trochu se uklidnili. Jsme sice dost svalnatí, ale je nám jasné, že nestojíme nad zákonem. Mysleli jsme, že jsme zatčení. Když se situace uklidnila, vysvětlili jsme jim, co tam děláme a že jsme se zřejmě ztratili,“ uvedl Jones.

„Hrozili nám, že nám vezmou pasy a vyvedli nás ze zóny kolem sopky,“ muži se pak vydali ke svému odstavenému autu, měli co dělat, aby stihli trajekt, co je vezme zpátky na Tenerife. Jones prohlásil, že své akce nelitují, že to dělali pro psy, byli velmi zklamaní, že nepomohli žádnému zvířeti. Z jeho popisu zkázy na ostrově mrazí.

Britové jsou terčem výhrůžek

„Kilometry dlouhé a kilometry široké potoky žhavé lávy, kam až lidské oko dohlédne. Je to šílené, všechno je pokryté černým popelem, všechno je mrtvé i vzduch je jedovatý,“ navázal. Jones ani jeho přátelé nevěděli, jak moc jim snímky sdílené na facebooku „zavaří“. Zřejmě se domnívali, že jejich trable s policií skončily, když je strážníci pustili.

Celého případu se ale ujala španělská policie, která vyhlásila pátrání po „lávových hulvátech a nevychovancích“. „No, to mě pose*, jsme teď ve Španělsku nejhledanější zločinci, je to všude v tisku,“ reagoval Hurley. „Chodí mi domů s*ačky, výhrůžky smrti,“ svěřil se s tím, že ve hrozbách lidé přejí smrt jeho matce. „Já jsem sopku nezapálil, jen jsme se tam jeli podívat. Nesmáli jsme se a nebyli jsme neuctiví,“ doplnil. „Nikomu jsme neublížili, nikoho jsme neohrozili, situaci jsme nezhoršili,“ připojil se Flavell. Také on je terčem nenávistných útoků.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi