Středa 20. října 2021
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Polojasno 19°C

Neutichající zkáza: Sopka na Kanárech chrlí nové kusy lávy o velikosti domu

Autor: ČTK, for - 
10. října 2021
21:58

Po úbočí sopky na španělském ostrově La Palma se dnes valily bloky žhavé lávy o velikosti třípodlažních domů. V sobotu se část stěny vulkánu zřítila a vzniklým prostorem začaly téct nové proudy magmatu a vypadly také kusy materiálu. Sopka vybuchla před třemi týdny, v místě se ale dál otřásá půda. Na ostrově dnes zaznamenali sérii 21 otřesů, z nichž ten nejsilnější dosáhl 3,8 stupně, uvedl španělský národní geologický institut.

Erupce vulkánu v masivu Cumbre Vieja na jednom z Kanárských ostrovů, kde žije kolem 85.000 stálých obyvatel, začala 19. září. Láva o teplotě až 1240 stupňů Celsia zničila už přes 1100 budov, téměř 500 hektarů půdy a více než 6000 lidí vyhnala z domovů. Horká masa se pohybuje až rychlostí 700 metrů za hodinu, uvedla agentura Reuters.

Láva dnes podle úřadů protékala oblastmi, které byly už dříve evakuovány. Dostala se až do průmyslové oblasti a do nové zástavby.

Velkou část ostrova pokrývá sopečný popel, kvůli němuž je už od čtvrtka uzavřeno místní letiště. S odklízením popela od pondělí začne pomáhat armáda, oznámila ministryně obrany Margarita Roblesová.

Video Situace na Kanárských ostrovech po výbuchu sopky - Reuters/AFCI PRESS

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa