Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Mocný šejch špehoval exmanželku, rozhodl soud. „Nemůžu dýchat,“ stěžovala si princezna Hajá

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
7. října 2021
19:31

Dubajský vládce šejch Muhammad bin Rašíd Maktúm nařídil sledování telefonů své bývalé manželky a jejích právníků. K tomuto závěru dospěl britský soud, na který se dcera bývalého jordánského krále, princezna Hajá bint al-Husajn obrátila kvůli sporu s emírem o jejich dvě společné nezletilé děti, informovala agentura Reuters. Maktúm ke sledování použil špionážní systém Pegasus izraelské společnosti NSO Group. Upozornění na sledování Hajá dostala od manželky britského expremiéra Tonyho Blaira. Firma po odhalení zrušila kontrakt se Spojenými arabskými emiráty, řekli soudu princezniny advokáti.

Podle soudu se 72letý bin Rašíd Maktúm také pokusil koupit jednu z nejdražších nemovitostí v Británii, která sousedí s Hajiným domem. Maktúmovy činy v nevlastní sestře současného jordánského krále Abdalláha II. zanechaly pocit, že je „lovena, v nebezpečí a nemůže dýchat“, uvedl soudce Andrew McFarlane.

Princezna Hajá po slyšení u odvolacího soudu, na snímku se svou právničkou. Princezna Hajá po slyšení u odvolacího soudu, na snímku se svou právničkou. | Reuters

Soud již dříve dospěl k závěru, že Maktúm nařídil únos svých dvou dospělých dcer a zorganizoval zastrašovací kampaň vůči své bývalé manželce.

Šejch závěry soudu odmítá

Maktúm závěry soudu odmítl. „Vždy jsem popíral obvinění vznesená proti mně a nadále tak činím,“ uvedl v prohlášení. „Zjištění byla navíc založena na důkazech, které nebyly sděleny mně ani mým poradcům,“ uvedl emír.

Mezi sledovanými telefony byl i přístroj Hajiny advokátky Fiony Shackletonové. Mezi někdejšími klienty přední britské právničky jsou Paul McCartney, princ Charles, Madonna či Liam Gallagher.

Shackletonovou na to, že její telefon může být sledován, upozornila Cherie Blairová, manželka bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Blairová je rovněž známá právnička a pro společnost NSO Group pracovala jako externí poradkyně. Ve stejnou chvíli varovala princeznu i analytická skupina Citizen Lab při univerzitě v Torontu.

Manželka britského expremiéra Tony Blaira Cherie, na snímku s Yoko Ono. Manželka britského expremiéra Tony Blaira Cherie, na snímku s Yoko Ono. | Reuters

Jakmile bylo sledování odhaleno, společnost ukončila svůj kontrakt se SAE, řekli právníci. Izraelská firma uvedla, že se k případu nemůže okamžitě vyjádřit. Pokud prý ale obdrží důkazy o zneužití programu, okamžitě proti takovému jednání zakročí.

Verdikt britský soudce Andrew McFarlane vynesl podle agentury Reuters už před rokem, až nyní o něm ale mohla média informovat. Soud také rozhodl, že děti by měly žít se svou matkou.

Soudní spory

Na soud v Londýně se 47letá princezna Hajá obrátila ve snaze získat do své péče dvě děti, které s dubajským panovníkem má. Šejch Muhammad bin Rašíd Maktúm chtěl, aby se děti vrátily do Spojených arabských emirátů, Hajá žádala, aby zůstaly s ní v Británii.

Do Londýna jordánská princezna, kterou si vzal dubajský emír v roce 2004 jako šestou manželku, uprchla loni v dubnu a požádala o ochranu na základě zákona, jenž má zajistit bezpečí obětem nucených sňatků a domácího násilí. Obětí nuceného sňatku se podle ní měla stát dcera Džalíla, kterou má s dubajským emírem. Vzít si měla údajně saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána.

Latifa a Šamza

Ostře sledovaný byl i případ šejchovy dcery, princezny Latify. Ta se v roce 2018 již podruhé pokusila utéct před otcovou krutostí. Záměr se jí nezdařil, šejchovi muži ji dostihli a odvlekli zpátky domů. Princezna skončila v domácím vězení. Na uniklém videu, které letos v únoru zveřejnila stanice BBC, uvedla, že je držena ve vile, na oknech má mříže a hlídají ji ozbrojení vojáci. To zesílilo tlak OSN, humanitárních organizací i západních vlád na šejcha, požadovaly důkazy, že Latifa je v pořádku. Na to konto se na sociálních sítích začaly objevovat snímky z Latifina života. Princezna je podle záběrů na svobodě a může cestovat.

Přes své právníky Latifa vzkázala, že „chce žít v klidu, mimo pozornost veřejnosti“. Osud princezny Latify, potažmo její starší sestry Šamzy, která se jako první pokusila před šejchem utéct a už přes 20 let ji nikdo neviděl, byly katalyzátorem k útěku princezny Haji.

Video  Ustaraná princezna Hajá dorazila k soudu  - Reuters
Video se připravuje ...

user ( 8. října 2021 05:14 )

Proč je v Blesku takový článek?
Nikdo neznáme podrobnosti a hlavně mentalitu a pravidla arabské nejvyšší třídy.
Že v SAE platí nějaké normy a, že je jejich dodržování vyžadováno je správně.
Lidi co neví co s penězi si chrání svoje majetky, takže i manželky. Ty naoplatku ctí pravidla a mají všeho nadbytek.
Chtít soudně dosáhnou čehokoliv u soudu na druhé straně světa je mediální humbuk a Sejk si z toho nic nedělá.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud