Úterý 3. srpna 2021
Svátek slaví Miluše, zítra Dominik
Oblačno, déšť 23°C

Špionážní skandál nabírá na obrátkách: Napíchlé telefony měly i princezny Hajá a Latifa

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
22. července 2021
21:12

Na seznamu desítek tisíc telefonních čísel sledovaných špionážním programem Pegasus, který vyvinula izraelská firma NSO Group, figurovaly i telefony členek rodiny mocného dubajského šejcha, premiéra Spojených arabských emirátů (SAE) Muhammada bin Rášid Ál Maktúma (72). Šlo konkrétně o jeho dceru Latifu, která se pokusila v roce 2018 utéct před jeho krutostí, a exmanželku, jordánskou princeznu Haju bint al-Husajn. Také ta před manželem i s dětmi utekla, informovala stanice BBC.

Pegasus měl přístup k telefonním číslům světových lídru včetně například francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Aféru se špehovacím softwarem se podařilo odhalit mezinárodní skupině médií. Novináři se díky neziskovým organizacím Forbidden Stories a Amnesty International dostali k souboru 50.000 telefonních čísel, které údajně zákazníci NSO Group uvedli jako možné cíle sledování skrze její produkt Pegasus.

Kromě Macrona se na seznamu objevilo 14 hlav států nebo šéfů vlád, řada právníků, obhájců lidských práv a novinářů. Dalšími možnými cíli programu Pegasus mohli být i lidé blízcí saúdskému novináři Džamálovi Chášukdžímu, který byl v roce 2018 zavražděn v Istanbulu. BBC píše, že se na zveřejněném seznamu objevilo číslo novinářovy ženy, jejíž telefon byl napaden pomocí softwaru Pegasus půl roku před Chášukdžího smrtí. Neznámý pachatel se pokusil dostat i do telefonu novinářovy snoubenky, a to několik dní po vraždě. Není jisté, zda byli útočníci v obou případech úspěšní, uvedly list The Washington Post a Amnesty International.

Sledoval šejch dceru a manželku?

Případy princezen Latify a Haji byly ostře sledované, jordánská šlechtična se s mocným manželem soudila o děti. Po útěku ze SAE se uchýlila do Londýna, kde nejvyšší soud rozhodl, že ji bývalý manžel zastrašoval. Stejné přelíčení se zabývalo také šejchovým chování k dcerám, konkrétně princeznám Latifě a Šamze. Podle rozsudku nařídil jejich únos, obě se totiž neúspěšně pokoušely uprchnout. Latifa v roce 2018 dokonce zveřejnila video, kde šejchovu krutost popsala. Mluvila o tom, jak ji otec držel v domácím vězení.

„Dovlekli mě zpátky, zdrogovali a zavřeli do vězení. Strávila jsem tam tři roky… mučili mě, bili mě, nechali mě v jedněch šatech, bez vody, ve vlastní špíně,“ to si vytrpěla Latifa. Ani druhý pokus na přelomu února a března 2018 nebyl úspěšný, i tentokrát princeznu dostihli otcovi muži a odvlekli ji zpátky do paláce. Nyní se zdá, že Latifa má určitou míru svobody a může cestovat, důkazy o tom však poskytuje pouze několik snímků publikovaných na instagramu.

Společnost NSO Group popírá, že by se dopustila něčeho „špatného“. NSO Group je předním vývojářem technologií, který poskytuje vládám a orgánům činným v trestním řízení licence na softwarová řešení pro vyšetřování a prevenci teroristických činů, boj proti trestné činnosti a zvyšování veřejné bezpečnosti. Ke stejnému účelu měl sloužit i software Pegasus.

Video Ustaraná princezna Hajá dorazila k soudu. - Reuters

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa