Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

První slova dlouho vězněné princezny Latify (35): Chci, aby lidé viděli, že můžu cestovat

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
23. června 2021
14:20

Poté, co se na instagramu objevila nová fotografie princezny Latify (35), se veřejnost začala dožadovat vyjádření samotné princezny. Latifu měl totiž její otec, dubajský korunní princ, premiér Spojených arabských emirátů (SAE) a v podstatě nejmocnější muž země, šejch Muhammadabin Rašíd Al Maktúm (71) držet po neúspěšném pokusu o útěk v roce 2018 v domácím vězení. Zdá se, že královská rodina povolila Latifě poslat vzkaz, za jeho pravost se vyslovili i právníci, uvedl deník The Guardian.

Princezna Latifa se v minulosti podle přátel mnohokrát nechala slyšet, že „chce cestovat, kam sama chce“. Zmínila se o tom i o videích, které se lidsko-právním organizacím jako je Detained in Dubai či kampani Free Latifa za princeznino osvobození podařilo získat. Tři roky měli její blízcí minimum zpráv o tom, jak na tom Latifa je.

Po šokujícím videu, které v únoru zveřejnila stanice BBC a na kterém Latifa mluví ve vile, kde byla držená, a přiznává, že neví, jak dlouho to vydrží, zesílil mezinárodní tlak na SAE. OSN se ve spolupráci s Velkou Británií, Irskem, Spojenými státy a humanitárními organizacemi dožadovaly důkazu o tom, že Latifa žije. V květnu se na instagramu třech žen - Fiony Dayové, Sioned Taylorové a Lyndy Búšíchíové, objevily snímky s Latifou.

Latifa vzkazuje, že chce žít v klidu

Tenhle týden Taylorová přidala fotku s princeznou z madridského letiště, dvojice žen spolu vyrazila do Evropy. „Jsme rádi, že Latifa patrně má pas, cestuje a těší se stále větší míře svobody. To jsou velmi pozitivní kroky vpřed,“ uvedl David Haigh, spoluzakladatel kampaně za propuštění princezny Latify. „Také mohu potvrdit, že několik členů týmu bylo přímo s Latifou ve spojení,“ dodal.

Princezna Latifa na nejnovějších fotkách, (25.05.2021). Princezna Latifa na nejnovějších fotkách, (25.05.2021). | Reuters

Právníci z firmy Taylor Wessing mají k dispozici prohlášení samotné Latify. „Nedávno jsem navštívila tři evropské země, byla jsem na dovolené s kamarádkou. Požádala jsem ji, aby zveřejnila několik našich fotek, aby lidé z kampaně viděli, že můžu cestovat, kam chci. Doufám, že teď budu moct v klidu žít svůj život bez masového zájmu médií a veřejnosti. Děkuji všem za jejich vřelá přání,“ to jsou slova princezny Latify. Advokáti se domnívají, že jejich autorkou je skutečně ona.

Firma Taylor Wessing dodala, že Latifa už ve Španělsku není, vrátila se buď domů, nebo dál cestuje. V jejím případě se jedná o značný pokrok, blízcí přátelé potvrdili, že otec Latifě sebral pas v roce 2002 po jejím prvním neúspěšném pokusu o útěk. Od té doby nesměla do zahraničí. Lidé z kampaně Free Latifa, kde kromě Haigha působí například princeznina finská kamarádka Tiina Jauhiainenová, oznámili, že pozastavili svou veřejnou činnost a zaměřují se na získání záruk Latifina bezpečí.

Právnička: Pár fotek nic nemění

Humanitární právnička Radha Stirlingová z organizace Detained in Dubai na svém instagramu upozornila, že „pár fotek Latify celou věc neuzavírá“. SAE podle ní nemůže zamést pod koberec to, že Latifa byla se svou kamarádkou Jauhiainenovou, která ji společně s francouzským exagentem Hervé Jaubertem pomáhala v roce 2018 utéct, dostižena v mezinárodních vodách. Společně s princeznou bylo zadrženo a uvězněno v Dubaji pět cizinců, včetně člověka s americkým pasem.

Video Ustaraná princezna Hajá dorazila k soudu - Reuters

jajsemgrut ( 23. června 2021 15:28 )

Já chci hodinky s vodotryskem 😁😁😁

Zobrazit celou diskusi
Další videa