Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Půlka dospělých Britů má aspoň jednu dávku vakcíny. Ale dovolenou v cizině zmaří mutace?

Autor: ČTK - 
20. března 2021
00:00

V Británii alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostala polovina dospělých. V sobotu to na twitteru oznámil ministr zdravotnictví Matt Hancock. I přes pokroky v očkování dnes člen vládní zdravotnické komise SAGE vzkázal veřejnosti, že kvůli nebezpečí zatažení nových mutací koronaviru s velkou pravděpodobností nebude možné letos v létě odjet na dovolenou do zahraničí.

První dávku očkování má za sebou 26,2 milionu lidí, i druhou asi dva miliony. V pátek se nechal naočkovat také premiér Boris Johnson, který covid-19 prodělal loni na jaře.

Agentura Reuters uvádí, že s vakcinační kampaní zatím nejvíce pokročil Izrael, následují ho Spojené arabské emiráty, Chile a Británie. Investoři bedlivě sledují, která z ekonomik by se díky tomu mohla zotavit jako první.

Epidemická situace v Británii se od ledna, kdy byly v mnoha nemocnicích přetížené jednotky intenzivní péče, výrazně zlepšila. Na 100 000 obyvatel v sedmidenním úhrnu připadá 59 nových případů nákazy, píše agentura DPA. Podle expertů je to díky přísným protikoronavirovým opatřením, která jsou stále v platnosti, i díky pokrokům v očkování. S tím se ve Spojeném království začalo loni 8. prosince.

Další rána pro turistiku

Lidé v Británii mají za nynější karantény zakázáno cestovat a vláda dala najevo, že výjezdy do zahraničí nebudou povoleny nejméně do 17. května. Nicméně Mike Tildesley, infektolog z univerzity ve Warwicku, který je členem vládní poradní komise SAGE, dnes upozornil, že nebezpečí zavlečení variant odolných vůči vakcínám zřejmě zmaří plány lidí na letní dovolenou mimo Británii. „Podle mého názoru je velmi nepravděpodobné, že by běžní dovolenkáři mohli letos v létě cestovat do zahraničí,“ řekl Tildesley rozhlasové stanici BBC.

Reuters uvádí, že jeho prohlášení znamená další ránu pro turistickou branži, která doufala, že po ztracené loňské sezoně bude letos možné znovu cestovat. Mnoho z firem podnikajících v tomto odvětví má finanční problémy.

Video  Očkování AstraZenecou se obnoví, je přesvědčený vakcinolog. Kdo by měl ale s očkováním počkat?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud