Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Volební drama: Vítězem v Německu Scholz, ale... Merkelová povládne až do Vánoc?

Aktualizováno -
27. září 2021
14:35
Autor: ČTK, simao, mav - 
26. září 2021
09:33

Německé volby vyhráli sociální demokraté. Olaf Scholz tak předčil lídra CDU/CSU Armina Lascheta, který vzkazuje: Scholz není žádný král. Nyní se rozbíhá složité povolební vyjednávání. A politologové očekávají, že nebude krátké. Scholz by rád Merkelovou vystřídal v kancléřském křesle ještě před letošními Vánoci. Panují však i pochybnosti, zda se v Německu nová vláda stihne do té doby domluvit.

Nedělní parlamentní volby v Německu vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem Scholzem, kteří získali 25,7 procenta hlasů.

Konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta skončila druhá s 24,1 procenta hlasů, což je nejhorší výsledek v poválečných dějinách Německa. O kancléřský úřad po odcházející Angele Merkelové se přihlásili jak Scholz, tak Laschet. Na svou stranu ovšem musí získat Zelené a liberální svobodné demokraty (FDP). Volební účast činila 76,6 procenta, v roce 2017 byla 76,2 procenta.

Osm stran v Bundestagu

V příštím Spolkovém sněmu, který bude mít 735 křesel, nebude sedm politických stran jako dosud, ale osm. Vedle SPD, Zelených (14,8 procenta), FDP (11,5 procenta) a koaliční CDU/CSU to budou ještě protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD, 10,3 procenta) a postkomunistická Levice (4,9 procenta), která sice nepřekonala nezbytnou pětiprocentní hranici, ale díky přímým mandátům poslance získala. Po takřka sedmdesáti letech má jeden mandát dánská menšina zastupovaná Jihošlesvickým svazem voličů (SSW).

Domluví se před Vánocemi? Scholz by rád

Voliči podle Scholze jasně rozhodli, že CDU/CSU chtějí v opozici a že vládnout by měla SPD s FDP a Zelenými, neboť tato trojice oproti volbám v roce 2017 dosáhla lepších výsledků. S FDP a Zelenými se chce sociální demokrat rychle dohodnout na vládě, jež se má věnovat sociálním a ekologickým otázkám, které Německo kvůli energetické a průmyslové transformaci čekají.

„Moje představa je, že budeme velmi rychlí a že výsledku dosáhneme před Vánocemi, pokud možno,“ řekl Scholz. Jenže je otázkou, zda se mu toto přání skutečně splní. A zda na konci roku nebude stále ještě kancléřkou dosluhující Angela Merkelová, která vedla Německo 16 let.

SPD první ve 12 ze 16 zemí

Scholzova SPD vyhrála v nedělních parlamentních volbách ve dvanácti z celkem šestnácti německých spolkových zemí.

Naopak Křesťanskodemokratická unie (CDU) zvítězila jen v jediné. Křesťansko-sociální unie (CSU), která je bavorskou sestrou CDU, zvítězila v Bavorsku s 31,7 procentem hlasů, což je její nejhorší výsledek od roku 1949.

V Sasku a Durynsku se nejsilnější politickou stranou stala AfD, která bývá označována za populistickou až krajně pravicovou. V obou těchto spolkových zemích získala zhruba čtvrtinu hlasů. V Braniborsku a Meklenbursku-Předním Pomořansku, dalších dvou zemích bývalé Německé demokratické republiky (NDR), skončila AfD na druhém místě.

Zelení a FDP rozhodujícím faktorem

Evropský tisk dnes o volbách, které po 16 letech ukončily éru kancléřky Merkelové, napsal, že Německo nyní čekají náročná a dlouhá koaliční vyjednávání, ve kterých budou mít navrch menší strany které obsadily třetí a čtvrté místo: Zelení a FDP. To bylo dnes téma i v německém tisku, podle kterého Německo nynější situaci ještě nezažilo.

„Skutečně to vypadá tak, že než začne ostré jednání, tak budeme mít liberálně-zelený blok, který přijde s nějakými požadavky. A z velké části to budou právě oni, kdo rozhodne, kdo bude stát v čele budoucí německé vlády,“ řekl ČTK politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu.

„Osobně si myslím, že kancléřem bude nominant SPD Olaf Scholz, protože sociální demokraté (jako jedni z mála v dnešní EU) dokázali vyhrát volby a posílili,“ uvedl dnes politolog z Masarykovy univerzity v Brně Petr Kaniok.

Video  Přivítání německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na Pražském hradě. (26.8.2021)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Gratulovali Kulhánek i Babiš

Ať již bude kancléřem kdokoli, podle českých politiků to výraznější změny ve vztahu k Česku nepřinese. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další posilování strategického partnerství v obchodu, vědě, dopravě, bezpečnosti a v Evropské unii. Také premiér Andrej Babiš (ANO) se těší na pokračování spolupráce.

S gratulací německé sociální demokracii pak přispěchal i šéf ČSSD Jan Hamáček.

Dopady na vztahy s Českem?

„Pokud jde o Česko – ale obecně o celý středoevropský region – jeho pozice bude každopádně složitější a nová německá vláda nebude trpět žádným sentimentem, který někdy u Angely Merkelové probleskával,“ uvedl politolog Kaniok s odkazem na vazby nynější kancléřky k Česku, která zde nějakou dobu pobývala. Německá politika se podle odborníka nyní bude spíše orientovat na západní státy typu Francie.

Mrklas však připomíná, že zatímco má kancléřka k Česku blízko, její partnerství s ČR provázely i některé spory - například kvůli migrační krizi či odklonu Německa od jaderné energie, kterou naopak ČR prosazuje. „Myslím, že pokračování česko-německých vztahů neprojde žádným zásadnějším zlomem, protože to jsou věci, které z té politiky nezmizí. Teď je otázka, jak se jich dál zhostí nový kancléř a nový ministr zahraničních věcí,“ dodal Mrklas.

Dění kolem německých voleb jsme na Blesk.cz sledovali online:

Volby v Německu 2021
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
16:14
26. 9. 2021

Průběžná účast v dnešních německých volbách do Spolkového sněmu ve 14:00 činila 36,5 procenta, v roce 2017 do tohoto termínu hlasovalo 41,1 procenta oprávněných voličů. Oznámil to předseda ústřední volební komise Georg Thiel, který upozornil, že tato bilance nezohledňuje korespondenční hlasy. Podíl hlasů odeslaných poštou přitom podle některých analytiků může být letos s těmi prezenčními vyrovnaný.

Thiel předpokládá, že poštovní účast bude rekordní. Odhaduje se, že poštou může být odevzdán každý druhý hlas. V roce 2017 hlasovalo poštou 28,6 procenta zúčastněných voličů.

Německé volby do Bundestagu (26.9.2021) Německé volby do Bundestagu (26.9.2021)
15:55
26. 9. 2021

Laschet si neuhlídal volební lístek

Lídr CDU/CSU Armin Laschet se ve volební místnosti dopustil faux pas. Tak německá média označují situaci, kdy si Laschet u volební urny nedával pozor na hlasovací lístek, ze kterého bylo patrné, že podle očekávání oběma svými hlasy podpořil svou Křesťanskodemokratickou unii (CDU). Předpisy volební komise přitom vyžadují, aby voliči při cestě od plenty k volební urně striktně dodržovali volební tajemství.

Ke kauze se mezitím vyjádřil úřad předsedy ústřední volební komise Georga Thiela, podle kterého je Laschetovo hlasování i přes pochybení platné. Ústřední volební komise po voličích požaduje, aby hlasovací lístky udržovali přehnuté tak, aby nebylo zřejmé, pro koho hlasovali. Před hlasovánmí a také po něm sice Němci mohou otevřeně hovořit o tom, koho si vybrali, ale při samotné volbě je to zapovězeno.

„K aktuální události: Jistý politik známý po celém Německu podle očekávání volil svou vlastní stranu,“ uvedl na twitteru Thielův úřad, podle kterého Laschetovu neopatrnost nelze považovat za ovlivnění voleb. Laschetův hlas vyřazen nebude. „Dostane-li se takový hlasovací lístek až do volební urny, nemůže už být vyjmut a je platný,“ dodala ústřední komise.

Německé volby 2021: Lídry CDU/CSU Laschet volil s manželkou Susanne. Špatně přitom přehnul lístek a bylo patrné, že volil sebe (26.9.2021) Německé volby 2021: Lídry CDU/CSU Laschet volil s manželkou Susanne. Špatně přitom přehnul lístek a bylo patrné, že volil sebe (26.9.2021)
15:49
26. 9. 2021

Také lídra SPD Olafa Scholze dnes doprovodila jeho manželka - Brittu Ernstovou si bral současný vicekancléř a spolkový ministr financí ve vládě Merkelové v roce 1998.

Německé volby 2021: Olafa Scholze (SPD) doprovodila manželka Britta Ernstová (26.9.2021) Německé volby 2021: Olafa Scholze (SPD) doprovodila manželka Britta Ernstová (26.9.2021)
15:45
26. 9. 2021

Při hlasování v dnešních parlamentních volbách v Německu je nutné mít kvůli opatřením proti šíření koronaviru nasazený ve volební místnosti respirátor či roušku. Některá města v nejlidnatější německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko se ale rozhodla vyjít vstříc i těm, kteří si odmítají zakrývat nos a ústa.

Volební lístky mohou házet do mobilních uren, které komisaři vynesou před volební místnosti, informovala stanice WDR. Urny pro lidi, kteří „z principu“ nechtějí nosit roušku či respirátor, připravili podle mluvčího města například v Kolíně nad Rýnem.

V Cáchách či Essenu mají pro voliče k dispozici roušky zdarma. V Duisburgu či Münsteru umožní volit i lidem bez roušky či respirátoru, pokud nebude ve volebních místnostech zrovna velké množství lidí. Ministerstvo vnitra Severního Porýní-Vestfálska uvedlo, že sice i ve volebních místnostech platí opatření proti šíření koronaviru, hlasování ve volbách je ale nutné umožnit všem oprávněným voličům.

Německé volby do Bundestagu (26.9.2021) Německé volby do Bundestagu (26.9.2021)
15:24
26. 9. 2021

Na mnoha místech v Berlíně se dnes museli voliči obrnit trpělivostí, protože se u volebních místností tvořily dlouhé fronty. V hlavním městě se konají kromě parlamentních také zemské volby a referendum o vyvlastnění bytů velkých pronajímatelů.

Volby v Německu 2021: Dlouhé fronty se tvořily před volebními místnostmi v Berlíně (26.9.2021) Volby v Německu 2021: Dlouhé fronty se tvořily před volebními místnostmi v Berlíně (26.9.2021) Volby v Německu 2021: Dlouhé fronty se tvořily před volebními místnostmi v Berlíně (26.9.2021)
15:15
26. 9. 2021

Předseda CDU a kandidát konzervativní unie Armin Laschet hlasoval v rodných Cáchách, doprovodila ho manželka Susanne. Předseda sesterské CSU a bavorský premiér Markus Söder k volbám v Norimberku přišel s manželkou Karin.

Volby v Německku 2021: Armin Laschet vyrazil volit v doprovodu manželky Susanne (26.9.2021) Volby v Německku 2021: Armin Laschet vyrazil volit v doprovodu manželky Susanne (26.9.2021) Volby v Německu: bavorský premiér Markus Söder v Norimberku se ženou Karin (26.9.2021)
14:45
26. 9. 2021

Záhada třesoucí se Merkelové

V souvislosti s kancléřkou Merkelovou se v minulosti řešily i její třesy na veřejnosti, kdy se při řadě příležitostí především v roce 2019 začala nekontrolovatelně třást. A to třeba během návštěvy ukrajinského prezidenta Zelenského či finského premiéra Rinneho v Berlíně.

Nemám nic zvláštního k ohlášení. Jsem v pořádku,“ reagovala Merkelová na množící se dotazy k jejímu zdravotnímu stavu. Objevily se spekulace o Parkinsonově chorobě, třesy Merkelové na veřejnosti však později ustaly a kancléřka v plném režimu fungovala dál.

„Můžu tuto funkci vykonávat,“ hájila se na tiskové konferenci před dvěma lety. A o svém konci v roce 2021 dopředu říkala: "Pak doufám, že bude následovat další život. A ten bych ráda vedla ve zdraví." Merkelová po trojím třasu, který kancléřku postihl, absolvovala nějaký čas přijímací ceremoniály vsedě. Záhada třesoucí se kancléřky však své jednoznačné objasnění doposud nemá. V dalších dvou letech totiž tyto zjevné potíže Merkelové navenek odezněly. 

Video  
Video se připravuje ...
Video  
Video se připravuje ...
Video  
Video se připravuje ...
14:29
26. 9. 2021

Lídryně Zelených Annalena Baerbocková dorazila do volební místnosti v Postupimi s manželem Danielem Holefleischem.

Volby v Německu 2021: Lídryně Zelených Annalena Baerbocková doraila volit s manželem Danielem Holefleischem Volby v Německu 2021: Lídryně Zelených Annalena Baerbocková doraila volit s manželem Danielem Holefleischem Volby v Německu 2021: Lídryně Zelených Annalena Baerbocková doraila volit s manželem Danielem Holefleischem
13:59
26. 9. 2021

Až 40 procent německých voličů do poslední chvíle nevědělo, zda vůbec v dnešních parlamentních volbách volit, nebo komu dát hlas. Němci mířící dnes do berlínských volebních místností v rozhovorech s ČTK většinou uváděli, že představu o tom, koho podpoří, měli již dříve, několik jich ale připustilo, že rozhodování letos nebylo jednoduché. I přes váhání se ale nenechali zlákat slunečným počasím, které dnes v Berlíně panuje, a místo na výlet mimo město se vydali k volebním urnám.

Jedním z váhajících byl Hamudi, který dnes dopoledne s manželkou Mirou hlasoval v základní škole Anne Frankové, vzdálené jen několik desítek metrů od zámku Bellevue, sídla německého prezidenta. „Věděla jsem, že hlas dám opět CDU,“ řekla Mira a dodala, že manžel si příliš jistý nebyl. „Ještě před hlasováním jsme si zašli na kávu, kde jsme se o tom bavili. A co jsem zaslechl od ostatních stolků, nebyli jsme jediní,“ řekl Hamudi.

Hamudi nakonec jako manželka podpořil konzervativní unii CDU/CSU, za kterou se o kancléřské křeslo po Merkelové uchází její spolustraník Armin Laschet. A právě o Laschetovi měl Hamudi pochybnosti. „Mám vůči němu určité výhrady a nemyslím si, že to jen ten nejlepší kandidát, kterého unie mohla vybrat,“ dodal. Laschet byl pro něj důvodem, proč váhal.

13:50
26. 9. 2021

„Ona je stabilní, je to taková klidná síla, je to vyrovnaná žena, nemá žádné skandály, nemá žádné problémy. Umí hasit krize, je pragmatická, trpělivá. Celkově Němci, když se s nimi bavíme, říkají, že ona je důvěryhodná. A na tom je zajímavé to, že to říkají i ti, kteří jí nevolí,“ uvedla o Merkelové politoložka Bára Procházková pro iRozhlas.cz. Laschet i Scholz dle ní mají problém v tom, že ani jeden z nich není pro Němce tak důvěryhodný, jako byla Merkelová.

„Němci a nejen její voliči měli Angelu Merkelovou rádi a možná jim bude chybět. Těšila se důvěře přes 45 procent dlouhodobě. Když to srovnáme s tím, co záme u nás v ČR, tak o tom by se českým politikům mohlo jen zdát. A je pravda, že ona to měla a v posedním roce a půl ta její důvěra ještě stoupá. Máme tady pandemii a Němci plus mínus věří, že to zvládla dobře,“ dodala Procházková.

Německá kancléřka Angela Merkelová v Bundestagu
13:23
26. 9. 2021

Odchod Angely Merkelové změní EU. Po její pozici touží prezidenti i premiéři. „Odchod Merkelové vytváří problém vůdcovství, díru v srdci Evropy,“ řekl Washington Postu Giovanni Orsina z Univerzity Guida Carliho v Římě a dodal: „Buď tu mezeru zaplní nový kancléř, nebo si musíme představit kolektivní sbližování.“ Více čtěte ZDE

Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu NATO v Bruselu (14. 6. 2021) Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu evropských lídrů v Bruselu (10. 12. 2020)
13:10
26. 9. 2021

Končící kancléřku Merkelovou si připomínají i světové agentury. Vznikají různé koláže, ohlížející se za 16 lety jejího působení. Poukazují jak na Merkelové oblíbené gesto, tak třeba i pestrou škálu často jednobarevných kostýmků, které německá kancléřka nosila.

16 let s kancléřkou Angelou Merkelovou: Oblíbené gesto německé političky 16 let s kancléřkou Angelou Merkelovou
12:44
26. 9. 2021

Jděte k volbám a rozhodněte, jakým směrem se má v příštích čtyřech letech Německo ubírat. Více než 60 milionů oprávněných voličů k tomu dnes vyzval německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Sám šel příkladem už dopoledne a odevzdal svůj hlas ve volební místnosti v poklidné vilové čtvrti Dahlem na jihozápadě Berlína.

„Demokracie je živá, když se do ní lidé zapojí a účastní se. Kdo se účastní, toho hlas je slyšet. Kdo nevolí, nechává za sebe rozhodovat jiné,“ uvedl dnes prezident Steinmeier. „Každý hlas se počítá - váš hlas se počítá,“ dodal. Zdůraznil přitom, že Německo bude v nadcházejících letech čelit velkým výzvám: Bude se muset potýkat s následky pandemie covidu-19, bojovat s klimatickými změnami, nastartovat digitalizaci země a věnovat pozornost bude třeba i vnitřní a vnější bezpečnosti a evropské spolupráci.

12:13
26. 9. 2021

Nadějný start kandidátky Zelených Annaleny Baerbockové (40) ovlivnila série skandálů. Podobně jako kandidát CDU/CSU Armin Laschet byla i Baerbocková nařčena z plagiátorství v souvislosti se svou publikací.

Rakouský analytik Stefan Weber na konci června poukázal na to, že ve své politické knize „Nyní. Jak obnovíme naši zemi“ převzala formulace z cizích publikací bez citací. Baerbocková uznala, že udělala chybu, když neoznačila zdroje, ze kterých čerpala při psaní. Současně ale odmítla, že by porušila autorská práva. Hájila se i tím, že kniha není odbornou publikací.

Před časem se také ukázalo, že Baerbocková ve svém životopise uvedla několik nepřesností, týkaly se jejího členství v různých organizacích. Vysvětlovat musela také nepřiznané vánoční bonusy, které jí vyplácela její strana. Po těchto událostech dokonce média spekulovala, zda Zelení svého kandidáta do voleb nevymění.

Německé volby: Lídryně Zelených Annalena Baerbocková Německé volby: Lídryně Zelených Annalena Baerbocková Německé volby: Lídryně Zelených Annalena Baerbocková
11:55
26. 9. 2021

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna držel v Berlíně hladovku a který v sobotu přestal přijímat tekutiny, protest ukončil. Jeschke na twitteru oznámil, že mu v sobotu zavolal sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz (SPD) a přislíbil mu v nadcházejících čtyřech týdnech veřejnou debatu o stavu klimatické nouze. Spolu s Jeschkem ukončila protest i Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Vedle Scholze a Lascheta i Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila. Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal.

Na louce v centru Berlína nedaleko kancléřství a parlamentu zahájilo 30. srpna 2021 sedm aktivistů hladovku za klima (snímek z 23.9.2021)
11:26
26. 9. 2021

V německých volbách kandiduje i řada lidí, kteří mají vazby na Česko či někdejší Československo. Na kandidátkách nechybí Renata Altmanová či olomoucký rodák Petr Bystroň. Čtěte ZDE

Klaus slavil 75. narozeniny: Šéf bavorské Alternativy pro Německo Petr Bystroň Volby v Německu: Poslankyně narozená na Slovensku Renata Altová (FDP)
10:53
26. 9. 2021

V Berlíně odvolil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. K volbám dorazil s manželkou Elke po boku.

Volby v Německu 2021: Prezident Frank-Walter Steinmeier volil v Berlíně, doprovodila ho manželka Elke (26.9.2021) Volby v Německu 2021: Prezident Frank-Walter Steinmeier volil v Berlíně (26.9.2021) Volby v Německu 2021: Prezident Frank-Walter Steinmeier volil v Berlíně (26.9.2021)
10:33
26. 9. 2021

Právě v Postupimi již lídr SPD Olaf Scholz odevzdal svůj hlas. „Čím silnější SPD bude, tím lépe,“ nechal se slyšet nedávno Scholz a dodal: „Přeji si dobrý výsledek a to, abych byl pověřen sestavením příští německé vlády.“

Německé volby 2021: Lídr SPD Scholz voil v Postupimi (26.9.2021)
10:27
26. 9. 2021

Olaf Scholz se v sobotu s voliči sešel v Postupimi, kde žije a kde usiluje o poslanecký mandát. Voliče vyzval, aby hlasovali pro sociální demokracii (SPD), aby se stala dostatečně silnou stranou. Scholz přislíbil, že pokud bude sestavovat vládu, pozve do ní jako ministry jen ty osobnosti, které dobře zná. Dodal, že jeho kabinet bude co do počtu mužů a žen vyrovnaný.

Olaf Scholz (SPD) v předvečer voleb na mítinku v Postupimi (25.9.2021)
10:19
26. 9. 2021

Merkelová v sobotu podpořila lídra CDU/CSU Lascheta veřejně v jeho rodných Cáchách, kde na mítinku v předvečer voleb zdůraznila, že unie CDU/CSU je zárukou německé stability. „Zítra (v neděli) se bude rozhodovat o tom, zda si Německo zachová stabilitu,“ řekla kancléřka.

Zopakovala své páteční tvrzení, že není jedno, kdo bude v Německu vládnout. Tím správným kancléřem bude podle ní Laschet, který je nyní premiérem v Severním Porýní-Vestfálsku, což je s 18 miliony obyvatel nejlidnatější německá spolková země. Zdůraznila, že Laschet je přesvědčený Evropan, jehož politika je založena na hledání kompromisů a spojování táborů s odlišnými názory.

Laschet si však připsal ve společnosti Merkelové kuriozní trapas - německý Bild poukázal na to, že když společně s kancléřkou vyrazili na espresso a vodu do kavárny v Cáchách, nedal ani cent spropitného. Více čtěte ZDE

Angela Merkelová podpořila den před volbami v Cáchách Armina Lascheta (25.9.2021) Angela Merkelová podpořila den před volbami v Cáchách Armina Lascheta (25.9.2021) Angela Merkelová podpořila den před volbami v Cáchách Armina Lascheta (25.9.2021)
09:56
26. 9. 2021

„Byly tu krize, ekonomická, migrační, koronavirová, ale přesto se Německu vedlo dobře. Je to dáno jednak objektivní situací, jednak osobností kancléřky, která nevyvolávala spory a snažila se věci řešit v klidu,“ řek lv rozhovoru pro Blesk šéf zahraničního odboru Hradu a někdejší velvyslanec v Berlíně Rudolf Jindrák.

„Ty stopy Východního Německa i života v Československu se projevovaly a ona k nám měla velmi dobrý vztah. Má tu řadu přátel, se kterými komunikuje i mimo oficiální kontakty. To určitě ovlivnilo její osobní politiku vůči České republice a všichni, kdo s ní přišli do styku v těch nejvyšších funkcích, se shodují, že k nám měla specifický a pozitivní vztah,“ poznamenává. Jak dobře rozumí Merkelová češtině a další zajímavosti o kancléřce čtěte ZDE

09:18
26. 9. 2021

Zatímco prognózy budou známé hned po uzavření volebních místností a předběžné konečné výsledky volební komise oznámí v noci na pondělí, vznik vlády může trvat dlouhé týdny až několik měsíců. To může znamenat, že Merkelová bude Německu vládnout možná až do Vánoc. Pokud tomu tak bude a vládu povede nejméně do 17. prosince, stane se nejdéle sloužící německou kancléřkou v poválečných dějinách země. Tento primát drží zatím kancléř sjednotitel Helmut Kohl, který stál v čele spolkové vlády v letech 1982 až 1998.

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl s Angelou Merkelovou v roce 2000 Mladá Angela Merkelová po boku Helmuta Kohla, který byl v té době kancléřem. Angela Merkelová a někdejší kancléř Helmut Kohl
08:49
26. 9. 2021

Předvolební průzkumy mírně favorizovaly SPD před unií CDU/CSU, které sondáže předpovídají nejhorší volební výsledek v dějinách poválečného Německa. Poslední volby Merkelová vyhrála s 32,9 procenta hlasů, nyní by její unie mohla ztratit i více než osm procentních bodů.

Ani vítězství ale SPD, nebo CDU/CSU nezaručí kancléřské křeslo. Záležet bude na vyjednávací obratnosti stran, které zřejmě budou potřebovat k sestavení vlády další dva koaliční partnery. Jedním z nich budou Zelení, které by mohli doplnit liberální svobodní demokraté (FDP) nebo postkomunistická Levice. V úvahu přichází také pokračování stávající velké koalice SPD a CDU/CSU, která se ale jeví jako nepravděpodobná.

08:33
26. 9. 2021

Hlasovat v 83milionovém Německu může 60,4 milionu lidí, kteří mají k dispozici na 60.000 volebních místností. Miliony lidí již předem hlas odevzdaly poštou. Očekává se, že podíl korespondenčních a prezenčních hlasů může být vyrovnaný. Důvodem je rostoucí obliba poštovního hlasování a také pandemie nemoci covid-19. Korespondenčně hlasovala i Merkelová, která po volbách odejde z politiky.

08:26
26. 9. 2021

Merkelová po vysoké škole působila několik let v institutu fyzikální chemie ve východoberlínské akademii věd. Jako vědkyně se v 80. letech dostala do Prahy a naučila se i pár českých slov.

V úřadu kancléřky byla v ČR dvakrát na oficiální návštěvě, dvakrát pracovně a v říjnu 2018 přijela do Prahy i při příležitosti stého výročí založení Československé republiky.

Expremiér a někdejší šéf ODS Mirek Topolánek s Angelou Merkelovou v Praze Angela Merkelová a prezident Miloš Zeman Angela Merkelová v Praze: Přivítání před Úřadem vlády Andrej Babiš přivítal v Praze německou kancléřku Angelu Merkelovou (26.10.2018)
08:18
26. 9. 2021

Původně měla být kancléřkou jen dočasně, po odchodu svého učitele a politického titána Helmuta Kohla. Nakonec z toho bylo šestnáct let a čtyři mandáty v čele vlády jedné ze světových velmocí.

Angela Merkelová (67), první žena v kancléřském úřadu a první politik v této funkci z bývalé NDR, zvládla díky svému konsenzuálnímu stylu politiky řadu velkých krizí s dopady nejen na Německo, ale i na Evropu a svět. Někdejší „Kohlovo děvče“ si Němci oblíbili a vnímali ho jako záruku stability, kancléřce přezdívali „Mutti“.

Merkelová, za svobodna Kasnerová, se narodila 17. července 1954 v Hamburku v rodině luteránského pastora Horsta Kasnera a učitelky latiny a angličtiny Herlind Kasnerové. Dětství však prožila ve východoněmeckém Templinu a fyziku vystudovala na univerzitě v Lipsku. Doktorát z fyziky získala roku 1986 prací o rychlostních konstantách při reakcích jednoduchých uhlovodíků.

Tak šel čas s Angelou Merkelovou: Německá politička jako mladá dívka Tak šel čas s Angelou Merkelovou: Německá politička jako mladá dívka
08:00
26. 9. 2021

Dobrý den. V Německu se dnes v 8:00 otevřely volební místnosti, zavřou se opět v 18:00. Rozhoduje se o tom, s kým v čele Německo vstoupí do nové éry - po 16 letech končí kancléřka Angela Merkelová.

16 let s kancléřkou Angelou Merkelovou: 16 projevů

lucie13 ( 27. září 2021 10:14 )

Ano a v Rakousku to neni o tic lepsi, somalsky muslim zabil 2 zeny ve Vidni, nemel legalni pobyt a i tak mel socialni byt a davky v Linz Urfahr a takovych pripadu je hodne, stejne jako traumatizovani afgansti dorostenci, kteri zdrogovali, skupinove znasilnili a zabitou 13 letou Rakusanku pohodili na zastavce ve Vidni.

Jenze vysledky voleb jak v Rakousku tak i v Nemecku v tomhle asi nic nezmeni, budou se zabyvat CO2 a zakazou pro plebejce vse a sami si budou dale letat soukromymi letadly. Vzdyt i ten rok corony a omezeni to jejich globalni otepleni a katastrofy nezastavil...

lucie13 ( 27. září 2021 10:09 )

Merkelova byla na pocatku kariery i proti migrantum a pak v prubehu sve kariery udela vse pro to skvele obohaceni.

Volby v Hornim Rakousku vyhrala sice ÖVP (oficialne nechteji poustet Afgance do zeme, po tech vrazdach a znasilnenich na mistnich rakouskych zenach, ale budou to jen sliby). Pres 7% ziskala nova strana MFG, jejimz hlavnim politickym tematem byl protest proti povinnemu corona ockovani. I kdyz fakticky jsou lide k ockovani nuceni jak v Nemecku tak i v Rakousku, aby nebyli hrozba pro naockovane kolegy. A dobry for je v Rakousku, kdy chteji chranit neockovane tim, ze je nikam nepusti proto mohla ziskat tolik hlasu nova strana, jejiz hlavni moto je protest proti povinnemu ockovani.

krapotkin ( 26. září 2021 18:59 )

Kdyby vypadla před 10 lety, bylo by to pozdě, ale ona se držela zuby nehty u koryta dál. Adolf se snažil o čisté Německo a ona ho totálně zasvinila a celou Evropu s ním.

sasa-tu ( 26. září 2021 17:43 )

Führer bába už napáchala dost škod.

ondrej hovadik ( 26. září 2021 13:10 )

Všichni kritici Merkelové nesahají po kotníky.👍

Zobrazit celou diskusi