Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Putin zostra: Na zahraniční provokace odpovíme tvrdě. „Nepřekročitelné meze“ určí sám

Aktualizováno -
21. dubna 2021
15:25
Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
21. dubna 2021
13:10

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním projevu varoval Západ před překonáním „nepřekročitelných mezí“ ve vztazích s Ruskem. Kudy nepřekročitelná „červená čára“ povede, to bude podle něj určovat v každém konkrétním případě samotné Rusko. Putin v letošním projevu před ruským federálním shromážděním zkritizoval Západ za „nezákonné“ sankce a za údajnou přípravu státních převratů v ruském okolí. Puč a vražda hlavy státu se podle Putina chystaly také v Bělorusku, které je nejbližším spojencem Moskvy. Rusko podle šéfa Kremlu hájí své zájmy ve světě, činí tak ale v souladu s mezinárodním právem.

Rusko nechce spálit mosty, ale na zahraniční provokace odpoví tvrdě a rychle, zdůraznil Putin. Žádnou konkrétní západní zemi přitom ovšem nejmenoval. Při líčení úkladů nepřátel, které mají „bezdůvodně spoutat“ Rusko, sáhl i po citátu z Knihy džunglí Rudyarda Kiplinga, aby kritiky ruské politiky přirovnal ke skučícím hyenám či šakalům poštěkávajícím okolo tygra Šér Chána. „Kipling byl veliký spisovatel,“ poznamenal na adresu literáta, opěvujícího britské impérium.

Putin si postěžoval na hulvátství ostatních zemí

Postěžoval si také na „zvyk“ západních států ze všeho obviňovat Rusko a na „nový druh sportu“, spočívající v tom, kdo hlasitěji vysloví bombastičtější obvinění. Podle Putina se Rusko v mezinárodní politice chová „nadmíru zdrženlivě“, a to i přes naprosté „hulvátství“ostatních států.

„Pokud někdo vnímá naše dobré záměry jako netečnost či slabost a sám chce spálit či dokonce vyhodit do povětří mosty, měl by vědět, že ruská odpověď bude asymetrická, rychlá a tvrdá,“ prohlásil dlouholetý ruský vládce. „Organizátoři jakýchkoliv provokací, ohrožujících základní zájmy naší bezpečnosti, budou litovat toho, co spáchali, jak už dávno nelitovali,“ dodal Putin a dočkal se potlesku svých posluchačů ve výstavní síni Manéž u Kremlu v centru hlavního města.

S velmocemi chce jednat o strategických zbraních

Putin v projevu navrhl velmocem jednat o strategických zbraních. „Rusko, které vede ve vytváření bojových systémů nové generace, v rozvoji moderních jaderných sil, ještě jednou snažně navrhuje partnerům posoudit otázky spjaté se strategickými zbraněmi, se zajištěním globální stability,“ řekl.

Předmětem jednání „se může stát vytvoření prostředí nekonfliktní koexistence na základě vyrovnání míry bezpečnosti“. Tato jednání by podle Putina měla zahrnovat „nejen tradiční strategické zbraně, jako jsou mezikontinentální rakety, těžké bombardéry a ponorky, ale i všechny útočně a obranné zbraně, schopné plnit strategické úkoly nezávisle na jejich vybavení“.

Putin také vyjádřil naději, že - jakmile to dovolí epidemická situace - se osobně setkají vůdci zemí, které jsou stálými členy RB OSN. Rusko je podle něj nakloněno široké mezinárodní spolupráci. Připomněl také roli Moskvy v ukončení loňské arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach.

Rusko a Západ

Vztahy Ruska se Západem prudce ochladly poté, co po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě Moskva na jaře 2014 anektovala ukrajinský Krym a podpořila ozbrojené povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Na akce, které Moskva vysvětlovala jen jako reakci na západními zeměmi organizovaný převrat v Kyjevě, Západ odpověděl sankcemi.

Bělorusko po prezidentských volbách z loňského srpna, jejichž vítězem úřady opět prohlásily Alexandra Lukašenka, zažilo bezprecedentní vlnu masových protestů proti zfalšování voleb a za odstoupení Lukašenka. Ten za podpory Moskvy ale neodstoupil a protesty potlačil. Západ uvalil na Lukašenka a jeho spolupracovníky sankce. V minulých dnech Minsk a Moskva oznámily, že byl překažen pokus o atentát na Lukašenka.

Napětí mezi Ruskem a Českem

Putin dnes promluvil v době, kdy napětí v Rusku i na mezinárodní úrovni dál roste. Opět se vyostřuje situace na východě Ukrajiny a už tak napjaté vztahy se Západem se v posledních týdnech dále zhoršily. Ruské diplomaty v posledních dnech vyhostily Spojené státy, Polsko a také Česká republika. Moskva reagovala hněvivě a vzápětí vykázala ze země diplomaty všech tří zemí, v případě Česka a Polska jich vyhostila více než Praha nebo Varšava.

Česko v sobotu vyhostilo 18 ruských diplomatů, které identifikovalo jako členy ruských tajných služeb, kvůli podezření, že agenti ruské vojenské rozvědky GRU způsobili výbuchy ve skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Moskva to kategoricky odmítla a vyhostila dvacet pracovníků české ambasády. Eskalace ale zřejmě nekončí, ruský velvyslanec v Praze je dnes odpoledne očekáván na českém ministerstvu zahraničí.

Video Hamáček o Vrběticích a předvolání ruského velvyslance. Babiš se omlouval za "útok na zboží" - ČTK / Blesk Zprávy

Natali84 ( 22. dubna 2021 04:28 )

Česko sa tentokrát riadne seklo a strápnilo. Považuje nás za stekajuce hyeny ktoré chcú hrýzť a nejak im to nejde.Mam pocit že Putin si myslí že vysielať agentov všade po svete znamená hájiť ich bezpečnosť a že na to má plné právo.

e.lesanova ( 21. dubna 2021 22:24 )

US lezci a eurohujeři z řad našich politiků sice vydávají jedno hrdinné prohlášení za druhým, ale nikdo není schopen potvrdit, zda jde o ono "podezření" či nezpochybnitelný fakt...Tak co tu všichni blbnou jako poštípaní sršni??? Už dlouho nebyla válka???

Bystrozraky ( 21. dubna 2021 22:12 )

A teď si představte, že by nèkdo kul pikle s výbušninami proti zájmům USA! Co by potom následovalo? Pozvání do opery?

verka1 ( 21. dubna 2021 22:09 )

Vladimíre už jsi zapomněl na dobrého kamaráda Miloše? Co ty jsi za ...
Buď rád že jsi zdráv, a nevyhrožuj.

zada ( 21. dubna 2021 21:12 )

a co třeba jinak:
A co je pravdy na tomto cituji:
"Ruský zdroj: Američané tlačí na Prahu, aby ČR úplně přerušila diplomatické styky s Ruskou federací, zaúkolovali tím českou opozici po smrti Petra Kellnera, který jako poslední blokoval Američany řízené útoky Prahy proti Ruské federaci! Zabili Kellnera přímo Američané, aby nebránil procesům likvidace zbytků vztahů ČR s Ruskem? Ruský zdroj nám popsal, že FSB podezřívá americké tajné služby z odstranění Petra Kellnera, jehož PPF má v Rusku obrovské finanční investice a dlouhá léta usilovně lobboval za klid v Praze a blokoval ze zákulisí nebezpečné kroky českých politiků proti Rusku! Redakce Aeronetu získala od ruských novinářů včera výměnou za náš článek výbušné informace, které nyní zpracovávají ruští novináři jako naprostou bombu zdrcujícího kalibru. Redakce Aeronetu je zaručeně první redakcí v ČR, která získala přístup a informace ke zdrojům ruských médií, které jsou úzce napojené na ruské zpravodajské služby. Podle těchto informací se v těchto hodinách nehraje o nic menšího, než o obrovský tlak americké strany na českou politickou reprezentaci, aby poprvé od II. sv. války úplně přerušila diplomatické vztahy s Ruskou federací. Podle ruských novinářů, kteří nás včera podrobně informovali o situaci, se jedná o součást mohutné operace pod hlavičkou Ústřední zpravodajské služby (CIA), která vyvrcholila 27. března 2021 na ledovci Knik na Aljašce, kde došlo k úmrtí hlavní postavy usilující o udržení normalizovaných vztahů mezi ČR a Ruskou federací, a která by nikdy nedovolila"

Zobrazit celou diskusi
Další videa