Úterý 2. březen 2021
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Polojasno 8°C

Navalnyj zůstává ve vazbě, soud zamítl odvolání. Na neděli se chystají další protesty

Aktualizováno -
28. ledna 2021
16:28
Autor: ČTK - 
28. ledna 2021
15:10

Ruský soud dnes zamítl odvolání Alexeje Navalného proti jeho vazbě, informovala ruská média. Opoziční předák tak zůstane ve vazební věznici, kde čeká na verdikt, zda půjde do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu. Ruská policie ještě před rozhodnutím soudu zatkla několik blízkých spolupracovníků a příznivců Navalného. V neděli se v Rusku chystají další protesty na jeho podporu.

„Po vyslechnutí obou stran se soud rozhodl zamítnout stížnost Alexeje Navalného,“ citovala agentura TASS stanovisko soudu, který zároveň potvrdil délku vazby do 15. února. „Neúspěšně nás zastrašujete,“ zareagoval Navalnyj podle agentury Reuters. „Ano, teď je na vaší straně hrubá síla. Můžete mě spoutat, (ale) nepotrvá to věčně,“ dodal.

Světové tiskové agentury a některá ruská média s odvoláním na ředitele Navalného Fondu boje s korupcí Ivana Ždanova informovaly o tom, že ruská policie na 48 hodin zadržela například opozičníkova bratra Olega, spolupracovnici Ljubov Sobolovou nebo lékařku Anastasiju Vasiljevovou. Vyšetřuje je v souvislosti s údajným porušením karanténních opatření proti šíření koronaviru během sobotních protestů v Moskvě.

Na demonstraci nejméně 19 lidí s covidem?

Ze stejných důvodů policie zadržela rovněž Mariju Aljochinovou z punkové kapely Pussy Riot. Ruské úřady už dříve uvedly, že protestů se v Moskvě zúčastnilo nejméně 19 infikovaných osob, a dále varovaly, že by kvůli tomu během dvou týdnů mohly narůst počty nakažených.

Vasiljevová policisty ve svém bytě přivítala hrou na piano od Beethovena, kterou přehlušovala slova policistky, jež ji seznamovala s úkony. Nakonec se ještě zeptala, zda jí někdo zatleská. Nikdo nezatleskal, dodal Reuters.

Sérii zadržení předcházely ve středu policejní razie v bytech a kancelářích lidí s vazbami na opozičního politika, včetně prohlídky bytu samotného Navalného. Vyšetřovací výbor (ruská kriminální ústředna) dnes mezitím oznámil, že zahájil trestní řízení proti dalšímu blízkému spolupracovníkovi předního ruského opozičníka - Leonidu Volkovovi. Viní ho z údajného navádění nezletilých Rusů k účasti na nepovolených sobotních protestech. Další Navalného spolupracovníky policie zadržela v souvislosti s organizací protestů už dříve.

Vyšetřování Volkova, jenž je v současné době mimo Rusko, je součástí tvrdého zásahu policie proti Navalného spolupracovníkům poté, co desítky tisíc lidí v sobotu vyšly v Rusku do ulic a požadovaly propuštění opozičního předáka, píše agentura Reuters. Ruské bezpečnostní síly použily násilí a podle nevládního portálu OVD-Info, jenž se zabývá monitoringem policejních zásahů, zatkly bezmála 4000 osob.

Demonstrace se odehrály ve více než stovce ruských měst, což ukazuje na narůstající hněv vůči Kremlu, podotkla agentura AP, podle níž k nespokojenosti přispěla i nedávno zveřejněná vyšetřovací zpráva Fondu boje s korupcí, podle níž prezident Vladimir Putin vlastní u Černého moře honosnou rezidenci, což šéf Kremlu popírá. Video, které výsledky vyšetřování představuje, už má více než 98 milionů zhlédnutí.

Další série protestů v neděli

Navalného spolupracovníci a příznivci plánují na tuto neděli další protesty, které ruské úřady označily rovněž za nelegální.

Alexej Navalnyj se vrátil do Ruska 17. ledna po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy látkou novičok, z níž viní ruskou tajnou službu a prezidenta Vladimira Putina. Kreml toto tvrzení odmítá. Policie Navalného hned po příletu zatkla a soud ho o den později poslal do 15. února do vazby. Kritik současného ruského vedení čelí obvinění, že „systematicky porušoval“ režim podmíněného trestu, který mu soud dříve uložil za údajnou zpronevěru několika milionů rublů francouzské kosmetické firmy Yves Rocher.

Opoziční předák tvrdí, že je politicky pronásledován, že byl odsouzen jen proto, aby nemohl kandidovat na prezidenta, a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil.

salto ( 29. ledna 2021 16:32 )

Bylo by príma, kdyby se vyjádřila k tomuto problému ta vorezlina p. Minář. Ostatní se už odkopali

Tara-Tara ( 28. ledna 2021 20:59 )

Tara-Tara ( 28. ledna 2021 20:58 )

t.novak ( 28. ledna 2021 20:34 )

My slušní a inteligentní lidé, samozřejmě fandíme panu Navalnému!

adeso ( 28. ledna 2021 19:22 )

je zvláštní, že takový zlodějíček má peníze na soukromé letadlo, že se s ním vůbec někdo baví kdo to asi bude? Soros nebo jiný zbohatlý skřet, co mu vadí PutiN? Hádejte

Zobrazit celou diskusi
Další videa