Úterý 9. březen 2021
Svátek slaví Františka, zítra Viktorie
Zataženo 3°C

Brutální násilí v Rusku namíchlo Petříčka. Zadržených 3500 lidí? Neuvěřitelné, říká

Autor: ČTK - 
24. ledna 2021
13:39

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) odsoudil v souvislosti se zákroky proti demonstracím na podporu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného brutální násilí a represe proti svobodě slova v Rusku. Na twitteru uvedl, že podle odhadů nevládních organizací bylo při protestech zadrženo 3400 lidí včetně Navalného manželky. „To je i na tak velkou zemi, jakou je Rusko, neuvěřitelné číslo. Odsuzuji brutální násilí i represe proti svobodě slova,“ uvedl šéf české diplomacie.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je postup ruské vlády proti Navalnému „obrovskou ostudou Ruské federace“, která ukazuje obavu současného ruského režimu z nestability a z reakce vlastních obyvatel. „Jsou naštvaní,“ řekl v pořadu televize Prima Hamáček s tím, že lidé v Rusku vyrazili v sobotu demonstrovat i v místech, kde mrazy spadly až na minus 50 stupňů Celsia.

„Ten zásah byl brutální a ještě pokračuje, pokud vím. Takto se nechová stát, který se nebojí vlastních občanů,“ uvedl Hamáček a poukázal na dění v Bělorusku, které je podle něj situaci v Rusku podobné. Vyjádření Petříčka má Hamáček za standardní cestu, jak vláda reaguje na dění v zahraničí.

Další protesty příští víkend

V Rusku bylo při demonstracích na podporu Navalného zadrženo 3000 lidí. Mezi zadrženými v hlavním městě je i manželka Navalného Julija či jeho spolupracovnice Ljubov Sobolová. První protestní akce se vzhledem k časovému posunu konaly na Dálném východě a na Sibiři v třeskutých mrazech. Opozice avizovala, že uspořádá další protesty volající po Navalného propuštění příští víkend. Nevládní portál OVD-Info, který se zabývá monitoringem policejních zákroků, uvedl, že po celém Rusku bylo ve zhruba 90 městech zadrženo nejméně 3134 lidí, z toho 1201 v Moskvě a 471 v Petrohradě.

K demonstracím vyzval Rusy sám Navalnyj; ruské úřady daly najevo, že těmto akcím hodlají zabránit. Navalnyj byl zatčen minulý víkend při návratu do Moskvy z léčení v Německu, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou opozičník připisuje prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení soud na prezidentova kritika uvalil třicetidenní vazbu. Ruská vězeňská služba jej viní, že „systematicky porušoval“ režim podmíněného trestu za zpronevěru, které se dopustil podle soudu. „Nejprve pokus o otravu opozičního politika, pak průtahy s jeho převozem do Německa, pak zatloukání, že oni to nebyli. A ve chvíli, kdy se vrátí domů, tak ho odsoudí, že odjel. On odjel pryč, aby neumřel, to je absurdní,“ shrnul Hamáček.

Video Protesty za Navalného v Rusku: Brutální střet demonstrantů a policie - Reuters

AIiAIice ( 27. ledna 2021 23:41 )

To stejné lze říct o tobě.

AIiAIice ( 27. ledna 2021 23:39 )

Určitě ano, jak tě znám. Přečetl jsem toho o té události docela dost a nejen v českém tisku. Tak se snaž.

wp3t ( 25. ledna 2021 23:36 )

Aha, takže "profesor Macháček"(tak nějak) nebo někdo z jeho nohsledů. To byla ta diskuze před deseti lety jinde, jak ste nadávali, že Zeman navštívil nějakou střední školu a student tý školy vám tam napsal, že to bylo v pohodě. Vy jste našli v jeho příspěvku chybějící čárku nebo háček a začali jste do něho najíždět, že kdyby se líp učil, tak by neměl rád Zemana.

jinak jestli chceš odkaz na tu střelbu z archívu, tak ho myslím ještě mám. Jestli jste však vy multikulturátka ten archív nezabarikádovali nezakázali nebo nepodpálili.

AIiAIice ( 25. ledna 2021 16:14 )

No když myslíš, že si hraju na menstruujícího hermafrodita, tak si to mysli. To je tvůj problém co se ti honí hlavou. Mně je to celkem fuk co si kdo myslí. Jen mně trochu zarazilo, že přemýšlíš o tom, kdo má jakého pindíka. Děláš si tady z toho seznamku ty starej kocoure?

armand ( 25. ledna 2021 14:49 )

To uz je nad moznosti lidskeho uvazovani. V Rusku zadrzi lenochoda, lehkozivku, darmoslapa a cely zapadni svet tanci zbesilosti. Nechapu optimismus zapadnich novinaru, kteri si stale mysli, co ctenar to blbec.

Zobrazit celou diskusi
Další videa