Navalného po příletu zavřeli: Putina označil za „dědu v bunkru“, soud začal na stanici
Ruský opozičník Alexej Navalnyj byl zadržen v Moskvě hned po příletu. Po několikahodinovém pobytu na policejní stanici na předměstí Chimki, které leží na cestě z letiště Šeremeťjevo do centra metropole, ho úřady poslaly do vazby. Policisté s odvoláním na noční hodinu odmítli pustit k zadrženému advokáta, uvedla ruská redakce BBC. Zadržení Navalného odsoudily i USA. Okamžité propuštění politika žádá také předsedkyně. Evropské komise Ursula von der Leyenová
Alexej Navalnyj bude zadržen na 30 dní do 15. února 2021,„ uvedl Kobzev na twitteru. Narychlo svolaný soud ve městě Chimki se verdiktem rozhodl vyhovět žádosti prokuratury, která pro Navalného žádala 30denní vazbu.
Leonid Volkov, jenž má na starosti síť regionálních štábů Navalného, později na twitteru napsal, že se v reakci na zatčení opozičního předáka už začínají chystat protestní shromáždění napříč celou zemí. Štáby je plánují na 23. ledna, napsal Volkov.
Navalnyj: Putin jako „děda v bunkru“ a bezpráví
Navalnyj označil dnešní zahájení soudního procesu přímo na policejní stanici, kde je po svém návratu do vlasti zadržován, za nejvyšší možnou míru bezpráví. Zodpovědnost za něj nepřímo připsal prezidentu Vladimiru Putinovi.
„Už jsem viděl hodně případů výsměchu spravedlnosti, ale ten děda ve svém bunkru se očividně tolik všeho bojí, že jednoduše roztrhal trestní zákoník a vyhodil ho do koše. Toto je nejvyšší možná úroveň bezpráví,“ řekl Navalnyj po dnešním zahájení procesu na policejní stanici ve městě Chimki. „Dědou v bunkru“ měl podle agentury DPA a dalších komentátorů na mysli ruského prezidenta Putina.
Z otravy vinil Putina a FSB
Navalnyj byl zatčen krátce po svém přistání v Moskvě při průchodu pasovou kontrolou. Od srpna loňského roku se v Berlíně zotavoval z pokusu o otravu.
Podle německé armádní laboratoře byl otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru dospěla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
Navalnyj z pokusu o otravu obvinil Putina a ruskou tajnou službu FSB. Ruské úřady podíl na otrávení odmítají a zpochybňují, že byl vůbec otráven. Evropská unie a Británie kvůli věci uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla vlastními postihy.
Pompeo vyjádřil velké znepokojení
Zadržení ruského opozičního politika Navalného v neděli večer na moskevském letišti bezprostředně po příletu z Berlína, kde se řadu měsíců léčil z pokusu o otravu, „důrazně“ odsoudily USA. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na prohlášení amerického ministra zahraničí.
„Spojené státy důrazně odsuzují rozhodnutí Ruska zadržet Alexeje Navalného,“ uvedl šéf americké diplomacie Mike Pompeo. V prohlášení vyjádřil také „velké znepokojení“ a zadržení na moskevském letišti označil za „poslední ze série pokusů umlčet Navalného a další opoziční představitele a nezávislé hlasy, které kritizují ruské úřady“.
K Navalného osvobození také vyzval příští poradce pro národní bezpečnost nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan. Podle agentury AFP rovněž požadoval „pohnání k odpovědnosti“ viníků Navalného srpnové otravy.
K okamžitému propuštění opozičního lídra vyzvala v pondělé i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Ruské úřady jej musí okamžitě propustit a zajistit jeho bezpečí. Zatýkání politických oponentů je v rozporu s mezinárodními závazky Ruska,“ prohlásila dnes von der Leyenová.
Zvláště pobaltské státy či Polsko volají po rázné reakci včetně možného potrestání některých činitelů či subjektů. „Pokud nebude Navalnyj propuštěn, měli bychom zvážit zavedení odvetných restriktivních opatření,“ prohlásil dnes lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs. Tvrdá slova již v neděli volil i jeho český kolega Tomáš Petříček, který chce společnou reakci projednat na příštím zasedání unijních ministrů zahraničí. O postupu by Brusel mohl jednat příští týden.
Města Berlín a Londýn vyzvala k okamžitému propuštění
Německý ministr zahraničí Heiko Maas i jeho britský protějšek Dominic Raab se dnes přidali k těm, kdo odsoudili nedělní zatčení Navalného. Ruské úřady vyzvaly nejen k okamžitému propuštění aktivisty, ale také k vyšetření útoku chemickou zbraní, který na něj byl dříve spáchán, informovaly zahraniční agentury.
„Rusko jeho vlastní ústava i mezinárodní dohody zavazují k ctění vlády práva a ochraně osobních práv. Tyto principy musejí být samozřejmě uplatněny i vůči Alexeji Navalnému. Měl by být ihned propuštěn,“ uvedl podle agentury DPA Maas.
Podotkl, že Navalnyj se vědomě vrátil do Ruska, protože ho vnímá jako svoji vlast jak v osobním, tak politickém smyslu. To, že ho úřady ihned po jeho příjezdu zatkly, považuje Maas za „zcela nepochopitelné“.
„Místo stíhání Navalného by Rusko mělo vyšetřit, jak je možné, že na ruské půdě byla použita chemická zbraň,“ citovala britského ministra Raaba agentura Reuters.
Lavrov: Západ zakrývá vlastní problémy
„Západní politici si myslí, že tímto způsobem budou schopni odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se nachází liberální model rozvoje,“ zareagoval v pondělí šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Dodal, že elity na Západě jdou cestou vyhledávání nepřátel na mezinárodní scéně včetně Ruska, aby zakryly vnitřní politické problémy.
Podle agentury Reuters by nejnovější dění kolem Navalného mohlo vyvolat nové sankce vůči Rusku, přičemž jejich terčem by se mohl stát i mnohamiliardový plynovodní projekt Nord Stream 2. Diskuzi o zavedení dalších unijních sankcí podpořil Petříček či představitelé pobaltských zemí.
Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na facebooku žádala zahraniční představitele, aby „respektovali mezinárodní právo“ a věnovali se vlastním problémům.
Navalnyj je inteligentní, statečný muž, takových se ubožáci, jako je slaboch Putin, bojí🤮