Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 13°C

Navalnyj je zpátky v Moskvě, hned ho odvedla policie. Zadržela i jeho stoupence

Aktualizováno -
17. ledna 2021
22:45
Autor: ČTK - 
17. ledna 2021
15:50

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl dnes zatčen krátce po svém přistání v Moskvě. Informaci novinářů z letiště Šeremetěvo potvrdila agentuře Interfax ruská vězeňská služba. Známý kritik režimu ruského prezidenta Vladimira Putina se vrátil do Ruska po několikaměsíčním pobytu v Německu, kde se zotavoval z následků otravy, z níž viní prezidenta a ruskou tajnou službu. Kromě samotného Navalného bylo v Moskvě na letišti Vnukovo v souvislosti s jeho příjezdem zatčeno 58 osob, uvedl nevládní portál OVD-Info, který se zabývá monitoringem policejních zákroků.

Navalnyj byl podle svědků zadržen před tím, než oficiálně vstoupil na ruské území, když ukazoval pohraniční kontrole svůj pas, napsala agentura Reuters. Jeho žena Julija, Navalného mluvčí a právník kontrolou prošli. Advokátka Olga Michajlovová serveru meduza.io sdělila, že Navalnyj je v tranzitní zóně, kam není povolen vstup. Také mluvčí ruské prezidentské kanceláře Dmitrij Peskov udělal narážku na to, že opoziční předák oficiálně na ruskou půdu nevstoupil. Na otázku novinářů, zda Kreml ví o Navalného zadržení reagoval: „Prosím o prominutí. Zadrželi ho v Německu? O tom nevím.“

Ruská vězeňská služba (FSIN) podle agentury TASS informovala, že Navalnyj byl zatčen na základě skutečnosti, že od 29. prosince je na seznamu hledaných osob v souvislosti se „systematickým porušováním“ režimu podmíněného trestu, který mu byl uložen za údajnou zpronevěru několika milionů rublů francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Agentuře Reuters dříve jeden z právních obhájců známého kritika Kremlu sdělil, že jeho klientovi hrozí po návratu do vlasti až 3,5 roku vězení.

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj je zpátky v Moskvě. Hned po vystoupení z letadla ho ale policie zatkla. Stejně skončili i jeho stoupenci. Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj je zpátky v Moskvě. Hned po vystoupení z letadla ho ale policie zatkla. Stejně skončili i jeho stoupenci. | www.youtube.com

Po přistání letadla Navalnyj ještě stihl dát přímo na moskevském letišti rychlý rozhovor. „Jsem šťastný, že jsem přiletěl, je to můj nejlepší den za posledních pět měsíců. Tady je můj domov. Nemám strach, vím, že mám pravdu a že věci, za které jsem stíhán, jsou vykonstruované,“ citoval politika a blogera portál meduza.io.

Letadlo aerolinií Pobeda s Navalným na palubě přistálo na letišti Šeremetěvo poté, co úřady uzavřely pro přílety letiště Vnukovo, kam byl původně přílet komerčního letu z Berlína naplánován. Na Vnukovu, kde se shromáždili Navalného příznivci, policie dnes pozatýkala bezmála 60 lidí.

Mezi zadrženými jsou spolupracovníci Navalného z Fondu boje s korupcí Ljubov Sobolová a Ruslan Šaveddinov. Policie také zatkla manažerku Navalného štábu Anastasiju Kadetovovou, Navalného asistenta Ilju Pachomova, novináře zpravodajského portálu Novaja gazeta a další.

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) má zadržení Navalného za politicky motivované a bude chtít o věci diskutovat na jednání ministrů zahraničí zemí EU.

Příletová hala i další prostory letiště Vnukovo byly před plánovaným příletem přehrazeny a uvnitř původně zůstávali jen zaměstnanci letiště, policie a bezpečnostní složky v civilu, než tam nakonec začali proudit i Navalného příznivci. Podle agentury AP byla bezpečnostní opatření na letišti zpřísněna a před letištěm parkovaly vozy vězeňské služby. I po Navalného příletu na jiné letiště policisté ještě po určitou dobu blokovali odjezdy z areálu letiště, když se shromážděný dav začal rozcházet.

V Berlíně se u letadla, kterým známý kritik ruského režimu odletěl, podle informací na sociálních sítích nacházelo několik policejních aut. Policisté byli přítomni i v přístupové chodbě pro cestující. Navalného podle dalších přivezl k letadlu černý vůz Audi s policejním doprovodem.

Navalnyj se v Německu od srpna loňského roku zotavoval z pokusu o otravu jedovatou látkou ze skupiny novičok. Před tím zkolaboval na palubě letounu ze sibiřského Tomsku do Moskvy a úřady později povolily příbuzným jeho transport do Berlína, kde se z otravy léčil. Během převozu byl v bezvědomí. Podle německé armádní laboratoře byl otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru dospěla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Navalnyj z pokusu o otravu obvinil Vladimira Putina a ruskou tajnou službu FSB. Ruské úřady podíl na jeho otrávení odmítají a zpochybňují, že byl vůbec otráven. Evropská unie a Británie kvůli věci uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla vlastními postihy.

logar ( 18. ledna 2021 04:53 )

Samozřejmě nevím, jak je to s Navalným. Vím ale zcela jistě, že jinak, než nám předkládají média!

Manowar ( 18. ledna 2021 04:47 )

Petříčku,starej se o důležitější věci,Rusko je oproti nám suverenní stát,který neřídí Brusel,tak ať si to vyřeší sami.

gynekolog ( 18. ledna 2021 00:55 )

Rozčílená a vzteklá česká myška Petříček by nejraději toho ruského medvěda rozsápala a zadupala pod zem. Trapná a naivní reakce nuly proti obrovi. Ale to už je prostě ta naše známá česká povaha, kdy jsme vždy a za každého režimu nedokázali ukázat schopnost prosazovat ve světě svoji hrdost i vlastní suverenitu a před každým se jen hrbili, klaněli, děkovali, udávali sousedy, abychom prokázali svoji bezmeznou loajalitu atd. Do 89tého to byla SSSR, nyní je to USA a bohužel také SRN, co jim zase lezeme kamsi, až máme z toho hnědé límečky na košili. Je to typická česká politika, kam vítr, tam plášť a proto, jako národ jsme všem ostatním v očích pouze bezvýznamnou havětí bez cti, hrdosti a vlastenectví.

olomouc ( 17. ledna 2021 22:32 )

Skripaľovcov kam odpratali hovädá podobné tomu Petríčkovi?

gabreta ( 17. ledna 2021 22:08 )

Nějak ten nejstrašnější jed na světě, Novičok nefunguje, když všichni jím "postižení" útok přežijou!! Neměli by agenti západu už použít něco jiného? Co třeba Obamovo ponožky?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa