Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

Češi dál vozí koronavirus do Německa a přiživili třetí vlnu: „Ztráta kontroly,“ zuří deník

Autor: ČTK - 
13. ledna 2021
15:35

Německo se koronaviru nezbaví, dokud se nákaza bude šířit z České republiky, která patří k nejpostiženějším na světě. V dnešním komentáři nazvaném Nebezpečný soused: Musíme konečně mluvit o Česku to na svém webu píše deník Die Welt. Podle listu musí najít premiéři pohraničních spolkových zemí Sasko a Bavorsko a také nedaleko hranic ležícího Durynska více odvahy, aby se situace v Německu opět dostala pod kontrolu.

Zatímco v říjnu podle Die Welt ještě koronavirus v Sasku tak silný nebyl, v Česku už pandemie zuřila naplno s hodnotami 600 či 700 nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní. „To je hodnota, kterou Německo hlásí jen z několika míst. Je to ztráta kontroly, která do dneška nemá v Evropě obdoby,“ píše list o dění v Česku. „I tak přijíždí přes hranice pravidelně 9000 Čechů, aby na saské straně pracovali. V Bad Schandau jsou všude, v hotelech, restauracích, obchodech,“ připomíná tehdejší situaci.

Očkování proti koronaviru v NěmeckuOčkování proti koronaviru v Německu | Reuters

„O tři měsíce později bojuje Sasko s incidencí 304 (nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní), zatímco v celém Německu je to 155, a zemská vláda v Drážďanech to ještě ve vší vážnosti svým obyvatelům vydává za úspěch,“ podivuje se Die Welt. Poukazuje při tom na to, že obzvláště postižené jsou v Německu ty bavorské a saské okresy, které hraničí s Českem. Nákaza se navíc rychle šíří v Durynsku, které leží nedaleko hranic s Českem, a také v Braniborsku a Sasku-Anhaltsku.

Dostat situaci pod kontrolu je náročné

Dostat tento vývoj pod kontrolu s pomocí lockdownů a podobných opatření je ale obtížné, protože je neustále vyživován přes otevřenou hranici s Českem. Tam mezitím vypukla třetí vlna s incidencí 829, která je druhá nejvyšší na světě,“ píše Die Welt. Deník rovněž uvádí, že ačkoli hotely a restaurace provoz zastavily, je stále větší poptávka po zahraničních pracovnících do míst, kde nákaza představuje obzvláště velké riziko. „Do pečovatelských domovů a do nemocnic,“ uvádí list.

To, že v Sasku bude od pondělí vyžadován od zahraničních pendlerů jeden test týdně, nepovažuje Die Welt spolu s dosavadními karanténními opatřeními za očekávanou ránu, která přeruší řetězec přenosu infekce z Česka. Na výběr tak jsou dvě možnosti. Buď se podle deníku zemské vlády spolehnou na to, že Češi přece jen dostanou pandemii pod kontrolu, nebo se odhodlají k takovým opatřením, která poskytnou skutečnou ochranu a zároveň předejdou nedostatku pečovatelů. Ta první možnost ale znamená dát všanc tisíce lidských životů, míní Die Welt, podle kterého lze najít kreativní řešení.

„Proč se například pětinásobně nezvýší paušál na ubytování zahraničních pendlerů a nevyplácí se přímo zaměstnancům místo zaměstnavatelům?“ pokládá si Die Welt otázku. Paušál v Sasku pro pendlery od poloviny prosince činí 40 euro za noc, částka ale mnoho lidí nemotivuje k tomu, aby místo dojíždění dočasně v Sasku bydleli.

Vakcinační centrum v NěmeckuVakcinační centrum v Německu | Reuters

Dosavadní zemská opatření, jako jsou zákaz turistického ubytování, omezení pohybu na okruh kolem domova či povinné respirátory třídy FFP2, považuje Die Welt za placebo. „Možná ale není situace s takřka dvěma miliony nakaženými a více než 40 000 mrtvými, kdy infekce stále sílí, ještě stále dost vážná,“ dodává.

Robert Zemanek ( 14. ledna 2021 08:06 )

My máme Kikinu Klause. Ten škodí a má spoluvinu na katastrofálních číslech v ČR.

tomik007 ( 13. ledna 2021 16:51 )

BEST IN KOVID - po slovensky...

ivanak ( 13. ledna 2021 16:51 )

Největší jelito jste vy...a vám podobní nejchytřejší na světě..

tomik007 ( 13. ledna 2021 16:50 )

DRIVE TAM VOZILI motorky, sklo a porcelán

gejsovic ( 13. ledna 2021 16:41 )

Mam dojem že největší strach jde z takovych jako si ty

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud