Úterý 19. leden 2021
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Zataženo, sněžení 1°C

Pandemie může posunout sčítání lidu, Hamáček chce znát rizika. Rozvolnění není na pořadu dne, tvrdí

Aktualizováno -
13. ledna 2021
12:27
Autor: ČTK, trm, Mii - 
13. ledna 2021
11:20

Česko zatím nemůže počítat s blízkým rozvolněním, epidemická situace je dál složitá. Po jednání Ústředního krizového štábu to řekl jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ke kritice přípravy na očkování se vicepremiér vyjádřit nechtěl, tvrdí ale, že v ČR bude zásoba injekcí na očkování na dva měsíce. Metodiku k očkování, jejíž příprava podle opozice i krajů pokulhává, bude odpoledne řešit vláda. Epidemie možná posune sčítání lidu, které se má konat na jaře. Štáb se po jednání se statistiky zeptá na rizika ministerstva zdravotnictví.

„I přes mírný pokles případů v posledních je situace stále složitá,“ řekl po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Situace je složitá v celé republice, ale nejtěžší je v Moravskoslezském kraji,“ podotkl. Lidé tak nemohou očekávat zmírnění opatření.  

Video Hamáček: Jehel máme dost. A covid odsune sčítání lidu? - ministerstvo vnitra

Jehel a stříkaček na očkování bude podle Hamáčka ČR dost minimálně na dva měsíce. Na to, že stát dodává vakcíny bez dalšího materiálu, si stěžovaly některé nemocnice, které tak musely brát z vlastních zásob.  „První dodávky mají přijít začátkem února, jsou to jak stříkačky, tak roztok na ředění,“ řekl Hamáček k objednávkám, které resort zadal. Podle něj jsou mezi jednotlivými kraji a nemocnicemi velké disproporce v počtu materiálu. Zásoby injekčních stříkaček jsou podle Hamáčka nízké v Olomouckém, Moravskoslezském či Plzeňském kraji. Vyřeší to zápůjčky z fakultních nemocnic. Česko jako celek ale dle jeho slov problém nemá. „Tuto věc pokládám za vyřešenou.“

K očkovací strategii se Hamáček vyjadřovat nechtěl, podle něj je to živý dokument, který se aktuálně projednává. Kraje v Česku začaly testovat centrální registrační systém pro očkování proti covidu-19, který se má v pátek otevřít nejdříve pro lidi starší 80 let. Někteří hejtmani ale mají výhrady k jeho fungování. Po úpravách, které vyplynuly z diskuze s kraji a dalšími aktéry plánované vakcinace, dnes vláda projedná metodiku očkování, jak ji připravilo ministerstvo zdravotnictví.

Ústřední krizový štáb se podle šéfa Jana Hamáčka (ČSSD) zabýval odměnami pro studenty, kteří pomáhají v nemocnicích. Tyto peníze budou osvobozeny od odvodů, zdůraznil ministr. Za zmatky se omluvil.

Sčítání lidu se může posunout

Pandemie by mohla posunout plánované sčítání lidu v Česku. Hamáček chce po jednání se statistiky probrat rizika s ministerstvem zdravotnictví. Sčítání je plánované na jaro.

Hamáček uvedl, že sčítání letos sice počítá s on-line fází, která by měla začít od 27. března a skončit 9. dubna, v dubnu a květnu je ale v plánu sčítání v terénu, kterého se má zúčastnit 11.000 komisařů. „Jsme na začátku, zjišťujeme, zda není rizikem,“ uvedl Hamáček. Dodal, že rozhodnutí bude na odbornících. Počítá s konferencí mezi zástupci České pošty, jejíž zaměstnanci se mají na sčítání podílet, a ministerstvem zdravotnictví.

Cílem sčítání je získat přesná a aktuální data, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života včetně vzdělávání, zdravotní a sociální péče či integrovaného záchranného systému. Letos se má uskutečnit prostřednictvím webových stránek, mobilní aplikace a tradiční metodou sčítacích komisařů. Kromě toho by mělo být možné formulář vyplnit na 800 vybraných poštách nebo ho odeslat úřadu poštou. Výsledky by měly být známy na přelomu let 2021 a 2022.

Podle odhadu ČSÚ z loňského srpna by při sčítání mohlo až 60 procent lidí využít možnost vyplnit formulář přes internet. Při posledním sčítání v roce 2011 tuto možnost využila jen asi čtvrtina lidí. Pošta má mít na starosti tisk, distribuci a zpracování papírových formulářů. Rozpočet projektu je 2,1 miliardy korun. Minulý cenzus vyšel na 2,27 miliardy korun.

Video Hamáček o covidu: Situace dobrá není. Opatření jsou tvrdá, ale je třeba je dodržovat. - Blesk Zprávy / ČTK

Michal Snobl ( 13. ledna 2021 16:39 )

Hamáčku pššš nehuč neustále nesmysly a zruš tu vaši slavnou stranu 🐗

petrolinek13 ( 13. ledna 2021 12:59 )

Hlavní riziko jsi ty, Hamajdo,s Báábišem a loutkou Blatným !!

Furt lezete debžoidní Merkelce do pozadí.
Teď máte opět šanci.DO VELIKONOC PROHLÁSILA.
A prosím,věnujte pozornost těm otřesným paletám za porušení vládních nařízení v Německu. Někdo to tady už psal.
U nás by následoval prodej všech pajzlů a odchod pod most s papundeklem.
S.r.á.t by jste event. mohli chodit z Nuseláku dolů,tam jsou zvyklí na smrad z mrtvol.

Alexandr Ťafko ( 13. ledna 2021 12:29 )

čimž by ZAJISTILA Vládnutí nejen BABIŠE ale i KOALICE tedy ČSAD za podpory BOLŠEVIKŮ ---- DO NEKONEČNA ??? ??? ???

totalita podle HAMÁČKA !

Alexandr Ťafko ( 13. ledna 2021 12:25 )

ministr Vnitra HAMÁČEK je MEGA LHÁŘ ! v jeho díle a připravované Novele Zákona který naštěstí NEPROŠEL díky SENÁTU ČR ( a upřímně před ním smekám ) chtěl schválit klauzuli o tom, že současná VLÁDA bude MOHLA ODSUNOUT PRÁVOPLATNÉ VOLBY ČR do NEKONEČNA... !!!

7vox7 ( 13. ledna 2021 12:23 )

Přestaňte rozdávat jehly zadarmo narkošům a jehel bude dostatek!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud