Pondělí 30. listopad 2020
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno 1°C

Trump vyhrožuje, že se o výsledky voleb bude soudit. Jak by takový soud probíhal?

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
5. listopadu 2020
05:00

Současný prezident Spojených států Donald Trump už nějakou dobu vyhrožuje, že se v případě své prohry u právě probíhajících prezidentských voleb obrátí k nejvyššímu soudu USA. Jakkoli není jasné, o co přesně by se taková stížnost mohla opřít. Trumpovi se příčí hlavně hlasování pomocí pošty, kterého využívají hojně demokraté. Otázkou je, mohl by skutečně až nejvyšší soud rozhodnout o příštím prezidentovi? Situaci zanalyzoval deník The Guardian.

Trumpova hrozba pro mnohé nebyla žádným překvapením, v jeho kariéře to není poprvé, kdy by své selhání řešil u soudu. Může to ale prezident skutečně udělat? Může! Nicméně nejvyšší soud USA je finální odvolací soud v zemi a má právo si vybrat, kterými případy se bude zabývat.

Prezidentovi mohou pomoct jeho soudci

Prezidentovi mohou pomoct jeho konzervativní soudci, které do nejvyššího soudu jmenoval, jako Amy Coney Barrettová nebo Brett Kavanaugh. Ještě než se ale záležitost dostane k nejvyššímu soudu, musí projít řadou nižších soudů.

Už nyní Trump utržil jednu dílčí prohru, když soudy v Pensylvánii rozhodly, že započítány mohou být i hlasy, jež dorazí po volebním dni, za předpokladu, že byly odeslány včas a budou doručeny do pátku. Trump to kritizuje a podle Reuters není vyloučeno, že se otázkou bude soud opět zabývat.

Trumpova kampaň se obrátila na soud už ve středu. V Pensylvánii, Michiganu a Georgii se domáhala zastavení sčítání hlasů, které neměli pozorovatelé republikánů podle svého tvrzení dost pod dohledem. Ve Wisconsinu zase chtějí nechat přepočítat hlasy.

Korespondeční volební lístky mezi Američany distribuovala Poštovní služba Spojených států (USPS)Korespondeční volební lístky mezi Američany distribuovala Poštovní služba Spojených států (USPS) | Reuters

Vadí mu hlavně hlasování poštou

Zároveň se prezidentovi dostalo i jedné výhry, a to v Nevadě, kde soudce po stížnosti Trumpovy kampaně nařídil, aby v oblasti města Las Vegas zůstaly tři desítky volebních místností otevřené o hodinu déle. Podle stížnosti se totiž otevřely později, než měly.

Trump má skutečně největší problém s korespondenčními lístky, k masivnímu hlasování pomocí pošty se přistoupilo hlavně kvůli koronaviru. „Může dojít k podvádění, jaké jste ještě nikdy neviděli,“ zopakoval již několikrát Trump.

Kauza Florida vs. Bush

V historii USA nejsou soudní pře o výsledky voleb žádnou novinkou a většinou nemají na výsledky žádný dopad, výjimku z tohoto pravidla představuje rok 2000, kdy právníci George Bushe mladšího napadli proces sčítání hlasů na Floridě, soud vyhráli a Bush tím pádem získal Floridu, díky čemuž de facto vyhrál i celé volby. Soudní tahanice ale trvaly 35 dnů.

Jaká bude Trumpova taktika?

Prezident Trump se bude s největší pravděpodobností ohánět už výše zmíněným argumentem, tedy že se díky „ulehčení“ hlasování a posílání lístků poštou mohlo snadno podvádět.

Další jeho styčnou stížností by mohlo být, že tato „ulehčení“ šla většinou shora od guvernérů a dalších úředníků, a ne od jeho vlády či zákonodárců, čímž by mohl až narážet na to, že hlasování bylo v rozporu s ústavou.

Trump by napadal nejdříve výsledky v jednotlivých státech či jejich okresech, ne výsledky jako celek. Pensylvánie, Michigan, Wisconsin či Severní Karolína, to jsou státy, jejichž výsledky bude chtít Trump případně zvrátit.

Video Trump ve volební den: Prezident přišel poděkovat do volebního štábu - Reuters

pooomeranc ( 5. listopadu 2020 19:06 )

Trump je praštěnej a Biden je senilní loutka, to tam neměli konečně nějakýho normálního kandidáta?A proč né třeba ženu?Ale nesměla by to bejt pi-z-da a válečná zločinkyně jako Clintonová

brano34 ( 5. listopadu 2020 17:36 )

Trump se každou minutou učí prohrávat. Ani biliony už mu nevyhrají volby a na golf asi nemá myšlenku

BoziMilda ( 5. listopadu 2020 17:18 )

Tak v USA platí ohledně hlasování v každém státě jiná pravidla. Trump měl čtyři roky na to, aby s tím něco udělal a prosadil nějaká jednotná pravidla. Kašlal na to a teď to chce dohnat přes soudy ? Tak holt budou mít amíci v čela senila, co ho občas probudí na přehlídku a na pár podpisů, nebudou první ani poslední, oranžovec si za to může sám.

BoziMilda ( 5. listopadu 2020 17:13 )

Tak alkoholik není špatná kvalifikace na prezidenta. Už jsme v čele měli tři takové experty.

aeraluna ( 5. listopadu 2020 14:14 )

Jako Trump žádná výhra, ale nasadit si do čela státu senilního Bidena co neudrží myšlenku ni moč můžou jen Američani 🤣🤦‍♀️ Viceprezident bude kdo? Protože rozhodovat bude on...My máme svého senila Mildu, který se k tomu propracoval v průběhu svého úřadování a na odstoupení už nemá potřebné IQ.tak můžeme vyslat poradce jak to mají dělat...práce s pampers naveřejnosti chce zkušenosti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud