Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

David (†55) před měsícem podlehl koronaviru. Američané ho i tak zvolili do Sněmovny

Autor: sova - 
4. listopadu 2020
11:25

Zatímco ostatní obyvatelé planety řeší jméno vítěze prezidentských voleb, Američané nezapomínají, že v jejich zemi se volila nejen hlava státu, ale zástupci na všech možných úrovních včetně těch lokálních. Smutnou kuriozitu přinesly například volby do Sněmovny reprezentantů Severní Dakoty. Z 94 tamních poslanců budou mít úřady nejméně s jedním problém. Byl totiž zvolen posmrtně. Republikán David Andahl před měsícem podlehl poněkud příznačně jednomu z hlavních témat voleb – onemocnění covid-19. Na volebním lístku ale zůstal. A jeho spoluobčané jej vyslali reprezentovat.

Jak bývá ve Spojených státech zvykem, Američané si vedle prezidenta v úterý volili také třetinu Senátu, celou Sněmovnu reprezentantů nebo guvernéry. Kromě zástupců na federální úrovni si vybírali také z kandidátů v lokálním formátu.

Každý z padesáti států Unie má své vlastní zastoupení, které kopíruje podobu zákonodárného sboru v hlavním městě USA. Všechny státy (s výjimkou jednokomorové Nebrasky) tak mají vlastní Senát a dolní komoru zvanou nejčastěji jako Sněmovna reprezentantů.

Místo na kandidátce si vybojoval

Právě do tohoto sboru státu Severní Dakota byl jejími občany zvolen David Andahl. Republikánský kandidát se dostal na kandidátku své strany po červnových vyhrocených primárkách, ve kterých porazil dlouholetého reprezentanta Jeffa Delzera, a získal tak jeho místo na předním místě kandidátky.

Nyní uspěl i v ostré volbě, když získal 2119 hlasů a spolu se straníkem Davem Nehringem zaznamenal největší podporu z republikánského výběru kandidátů. I přesto David Andahl ve Sněmovně reprezentantů Severní Dakoty nezasedne – před měsícem zemřel, když podlehl boji s koronavirem.

Úřady: Nahrazovat nebyl čas

„David pracoval pro občany už mnoho let a těšil se na další příležitost sloužit ve státním zákonodárném sboru. Jsme smutní z toho, že se jeho přání nesplní. Děkujeme vám všem, kteří jste Davida v minulosti podporovali, a žádáme vás i nadále o jeho podporu a modlitby,“ napsali pozůstalí pětapadesátiletého Američana, který zemřel 5. října.

Na kandidátce nebylo Andahla možné nahradit z časových důvodů – voličům už by úřady nestihly rozeslat nové volební lístky. Otázkou nyní zůstává, jak se s netradiční situací popasují.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi