Na americké vlajce přibude hvězda? V USA zuří debata o vzniku nového státu

Autor: ČTK, Mii - 
26. června 2020
22:04

Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona, který má za cíl učinit z federálního okrsku District of Columbia, na jehož území se nachází metropole Washington, 51. stát USA. Informovala o tom agentura AP. Poprvé v historii Spojených států se tak některá z komor Kongresu vyslovila pro to, aby bylo federálnímu okrsku přiznáno politické zastoupení a hlasovací práva v Kongresu. Návrh nyní směřuje do Senátu, kde však čelí odporu většinových republikánů.

Zákonodárci návrh schválili poměrem 232 pro a 180 proti, hlasovalo se převážně podle stranické linie.

Na území federálního okrsku žije asi 700 000 lidí, tedy více než například ve státech Wyoming či Vermont. Místní obyvatelé však nemají svoje zastoupení v Senátu a do Sněmovny reprezentantů vysílají pouze jediného zástupce, který nemá hlasovací právo. Dlouhodobě proto tvrdí, že jsou jim upírána základní politická práva, jichž požívají všichni ostatní Američané. Poznávací značky aut ve Washingtonu dokonce nesou slogan „Ukončete zdanění bez zastoupení“, čímž odkazují na jedno z hlavních hesel americké revoluce, jímž američtí kolonisté protestovali proti britské nadvládě.

Republikáni však obviňují demokraty, že chtějí povýšit status okrsku jen z mocenských důvodů a že úmyslem amerických otců zakladatelů vždy bylo, aby mělo hlavní město odlišné postavení od ostatních států. Demokraté naopak tvrdí, že republikáni státnosti okrsku brání, protože se tamní obyvatelstvo výrazně kloní k demokratům.

Trump se k tomu nestaví pozitivně

Návrh zákona by vytvořil nový stát s názvem Washington, Douglass Commonwealth na počest někdejšího otroka Fredericka Douglasse, který se stal následně slavným abolicionistou. Federální distrikt by se podle návrhu zmenšil a zahrnoval by pouze parkovou promenádu National Mall společně s Bílým domem, budovou Kongresu, Nejvyššího soudu, federálními památkami a dalšími federálními úřady, které se nacházejí v blízkém okolí.

Zastánci povýšení statusu okrsku také tvrdí, že návrh získal na nové naléhavosti po zákroku bezpečnostních složek proti demonstrantům na Lafayettově náměstí na začátku června. Policie při něm násilně rozehnala převážně pokojný protest, aby náměstím mohl následně projít prezident Trump a vyfotit se s biblí u přilehlého kostela. „Ve Washingtonu, D.C. by neměly být jednotky z jiných států,“ řekla starostka hlavního města Muriel Bowserová.

Republikánský prezident Donald Trump však minulý měsíc prohlásil, že „D.C. (District of Columbia - pozn. ČTK) nikdy nebude státem,“ protože by to pravděpodobně znamenalo, že demokraté získají další dva senátory. „Ne, díky. To se nikdy nestane,“ řekl prezident. Každý americký stát má rovné zastoupení v Senátu, ve Sněmovně reprezentantů se počet zákonodárců určuje podle počtu obyvatel. Vůdce demokratické většiny v dolní komoře Steny Hoyer však republikány vyzval, aby se povznesli nad politické kalkulace.

Spojené státy se naposledy rozšířily v roce 1959, kdy Kongres schválil Aljašku a Havaj jako 49. a 50. stát Unie. Americká ústava dává Kongresu pravomoc přidávat nové státy, aniž by stanovovala jasný proces, kterým tak má učinit.

panda82 ( 29. června 2020 15:47 )

no ti amíci neuměli číst navigaci , místo do Drážďan dorazili do Plzně a tam se to množilo, za konzervu, čokoládu

panda82 ( 29. června 2020 15:42 )

No bude tam mít českou vlajku, od vlez***ků, je se čím chlubit, půda ukradená indiánům, ti vyvražděni, ale dnes je to Amerika, ještě že tam nejsou restituce

slafa ( 28. června 2020 01:35 )

Nenatahali,koupili za babku od Spanelu a Portugalcu. VUSA bylo prodano asi 600 000 otroku Karibske ostrovy a Jizni Amerika je plna otroku jako Evropa a Asie.Slovani byli taky prodavany jako otroci.

Schlafenberg ( 27. června 2020 09:54 )

USA a západní bílá civilizace je úplně devastovaná sionisty.

petrolinda ( 26. června 2020 23:27 )

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že města neudělala „vůbec nic“, aby bojovala s násilím ve velkých amerických centrech jako Detroit a Chicago.
„Chicago je příklad, je horší než Afghánistán, je horší než… Honduras,“ řekl Trump pro Fox News.
„Máme města, která jsou horší, v některých případech mnohem horší. Podívejte se na Detroit. Podívejte se na to, co se děje v Oaklandu. Podívejte se na to, co se děje v Baltimoru… Tato města, to je jako žít v pekle,“ uvedl americký prezident.
Nehledě na to, že roční počet vražd v Chicagu za poslední léta klesal, zůstává jedním z nejnebezpečnějších amerických měst, spolu s Detroitem a Baltimorem. Více než 100 lidí, včetně několika dětí, bylo v Chicagu postřeleno jen v průběhu víkendu, 15 z nich zemřelo. V průběhu 31. května bylo ve městě zabito 18 lidí, čímž se tento den stal nejhorším za posledních šedesát let,

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud