Sobota 6. březen 2021
Svátek slaví Miroslav, zítra Tomáš
Oblačno, sněžení 3°C

Bidenova rodinná pouta: Starší syn zemřel, mladší dělá problémy, manželka Jill oporou

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
20. ledna 2021
18:40

Jill Bidenová (69) je hybnou silou za demokratickým prezidentem Joem Bidenem (77), na tom se shoduje řada politologů a novinářů.  USA se musí připravit na to, že Bidenová bude naprosto jiná první dáma, než na kterou v uběhlých čtyřech letech byli zvyklí. Doktorka pedagogiky je velmi společensky aktivní, a to nejen ve svém oboru, ale i v dalších. Během svého života i jako druhá dáma USA se účastnila nespočtu projektů a iniciativ. Na svého manžela má velký vliv, zasáhla i do výběru jeho kandidáta na viceprezidenta – trvala na tom, aby to byla žena. Biden nakonec vybral senátorku Kamalu Harrisovou. Bidenová se nechala slyšet, že se ani jako první dáma USA nevzdá svého zaměstnání pedagožky, to je věc, kterou se maximálně odlišuje od všech svých předchůdkyň, uvedla stanice CNN. 

Ještě než se Bidenová v roce 1977 provdala za Bidena, musela se rozvést. Jejím prvním manželem byl Bill Stevenson a k jejich rozvodu podle něj vedla aférka právě s Bidenem. Také Biden byl před svou nynější manželkou ženatý, jeho první manželství ale skončilo tragédií, když jeho žena Neilia Hunterová (†30) s dcerou Naomi (†1) v roce 1972 zemřely při autonehodě.

Bidenova rodinná neštěstí

Ovdovělý Biden zůstal sám na výchovu dvou synů Beaua a Huntera, oba chlapci byli v autě s matkou a sestrou, z nehody vyvázli se středně těžkými zraněnými, ale přežili. Bidenem událost otřásla a řadu let odmítal jezdit autem nebo řídit, do Washingtonu dojížděl vlakem. Také valnou část své prezidentské kampaně strávil ve vlaku.

Pět let po tragédii si vzal Bidenovou, se kterou má dceru Ashley. To ale není jediné rodinné neštěstí, které Bidenovy potkalo. V roce 2015 podlehl Bidenův nejstarší syn Beau (†46) rakovině, téměř až do své smrti působil jako generální prokurátor státu Delaware. Zajímavé je, že jeho manželka Hallie Bidenová, se kterou má dvě děti, začala v roce 2016 „randit“ se svým švagrem Hunterem Bidenem (50).

Problémový syn

Hunter Biden je tak trochu problémové dítě a už několikrát „zavařil“ i svému otci. Řadu let bojoval s drogovou a alkoholovou závislostí, má za sebou rozpadlé manželství i soudní při o alimenty s bývalou striptérkou, se kterou má dítě. V loňském roce se po desetidenní známosti podruhé oženil s Jihoafričankou Melissou Cohenovou.

V posledních dnech se skrze něj podpůrci současného prezidenta Donalda Trumpa snaží zdiskreditovat jeho otce. Tiskem se šíří zprávy o tom, že Hunter seznámil zástupce ukrajinské energetické společnosti Burisma se svým otcem, a to v době, kdy byl Biden viceprezidentem USA, i spekulace o nekalých praktikách. Další konspirační teorie poukazují také na obchodní aktivity Huntera v Číně.

Bidenová chce být pracující první dáma

Ashley Bidenová (39) je jediným dítětem z Bidenova druhého manželství, na rozdíl od svých starších nevlastních bratrů právníků se věnuje módnímu designu a sociálnímu aktivismu. Je otázkou, jak si Bidenovi potomci poradí s případnou rolí „prvních dětí“, oproti tomu o připravenosti matky rodu Bidenové na funkci první dámy pochybuje jen málokdo. Bravurně sekundovala Michelle Obamové jako druhá dáma USA, když byl Biden viceprezidentem exprezidenta Baracka Obamy.

I během kampaně ukázala svoji sílu, manžela podporovala na většině mítinků či prezidentských debatách. Po výkonu ho vždy odměnila láskyplným objetím. Její vřelé chování kontrastovalo současné první dámě Melanii Trumpové, která za poslední čtyři roky proslula poměrně chladným vystupováním, jen zřídka se na veřejnosti usmívá a někdy se brání projevům náklonosti. Kamery ji už několikrát zachytily, jak se nechce držet s manželem za ruku.

Video Trumpová versus Bidenová - Reuters

Mýtus: První dáma by měla být vidět, ne však slyšet

Trumpová rovněž nebyla tak výrazná první dáma jako její předchůdkyně Obamová, Laura Bushová nebo Hillary Clintonová, patrná byla její nepřítomnost na řadě akcí, často ji rovněž zastupovala prezidentova dcera Ivanka Trumpová. Podobný přístup se od Bidenové nedá očekávat, zároveň ale prohlásila, že bude dál vyučovat na univerzitě Northern Virginia Community College, v případě Bidenovy výhry se tak stane první pracující první dámou v historii.

Tématem, zda by se první dáma měla ve prospěch svého muže vzdát kariéry, se v minulosti zabývala Laura Bushová. „To je otázka…všechny jsme se s tím zatím smířily,“ poznamenala Bushová. Bidenová sice vždycky svého muže velmi podporovala, nikdy ale kvůli němu nepřestala pracovat. Role první dámy navíc nemá žádné pevné parametry, jde jen o to, co společnost od manželky prezidenta očekává.

Nancy Reaganová, Barbara Bushová, Hillary Clintonová, Laura Bushová a Michelle Obamová - to jsou ženy, které zbořily mýtus, že „první dáma by měla být vidět, ne však slyšet“. Clintonová to dokonce dotáhla na post ministryně zahraničí a sama, byť neúspěšně, kandidovala na prezidentku. Obamová a její výrok: „Když oni míří nízko, my zamíříme vysoko.“ se staly jakýmsi symbolem demokratů. Mnoho Američanů by dokonce Obamovou rádo vidělo zpátky v Bílém domě, tentokrát jako prezidentku.

Agenti v přestrojení

Otázkou je také, jak se na touhu Bidenové dál pracovat bude dívat Tajná služba, která prezidentovi a jeho rodině zajišťuje ochranu.  Agenti asi implementují podobnou taktiku, jako když byla Bidenová druhá dáma – pracovala pod rodným příjmením Jacobsová, na univerzitě ji vedli pouze jako „zaměstnankyni“ a bodyguardi ji doprovázeli na její přednášky převlečení za studenty. Jenže jako první dáma by byla Bidenová mnohem známější než jako manželka viceprezidenta, o svou anonymitu by přišla.

Bidenová to zkoušela i jako modelka

Přestože se celý život věnuje oblasti vzdělávání, během studia na univerzitě si vyzkoušela i modeling. To je asi jedna z mála věcí, které ji spojují s Trumpovou, ta se právě díky modelingu dostala do USA a seznámila se se svým manželem.

Video Jill Bidenová dohlíží na manžela - Reuters

jajas ( 20. ledna 2021 19:11 )

A co je ti po tom? Ty jsi dysfunkční od hlavy až k patě a taky ti nikdo nebrání se tady předvádět!

Templ ( 2. listopadu 2020 08:05 )

A takovéto amoralní hovado s dysfunkční rodinou kandiduje na Prezidenta 🤮🤮🤮

Zobrazit celou diskusi
Další videa