Čtvrtek 29. říjen 2020
Svátek slaví Silvie, zítra Tadeáš
Oblačno 11°C

Chaos a urážky: Trump s Bidenem se poprvé ostře střetli, Ivanka to měla z první řady

Autor: ČTK - 
30. září 2020
08:00

Republikánský prezident Donald Trump (74) a jeho demokratický soupeř Joe Biden (77) se v první debatě kandidátů před americkými prezidentskými volbami přeli o obsazení nejvyššího soudu, o přístupu k pandemii covidu-19, násilí kolem demonstrací v amerických městech, klimatické změně či o regulérnosti voleb. Ale mnohem více než obsah výměn názorů debatu charakterizovaly ostré osobní výpady, urážky a skákání si do řeči, k němuž se uchyloval především prezident Trump.

Na otázku moderátora, zda kandidáti přijmou výsledek voleb a vyzvou své stoupence, aby se neuchylovali k nepokojům, Biden řekl, že výsledek přijme, až budou spočítány hlasy. Trump přímo neodpověděl, ale opět mluvil o neprokázaném riziku volebních podvodů, které s sebou podle něj nese korespondenční hlasování. Kvůli pandemii covidu-19 je tento způsob hlasování letos mnohem rozšířenější než v minulosti.

„Vyzývám své stoupence, aby šli k volbám a vše pečlivě sledovali,“ řekl Trump. Podle něj by mohl o výsledku voleb rozhodnout až nejvyšší soud.

Pro Trumpa, který zaostává za Bidenem v celostátních průzkumech, byla debata příležitostí jak přesvědčit váhající voliče. Pro Bidena byla možností, jak je přesvědčit, že může Trumpa porazit.

Byla to nejvíc chaotická debata za poslední léta, uvedla agentura AP. Moderátorovi Chrisu Wallaceovi z televize Fox News se nedařilo debatu kontrolovat. Oba soupeři si vyměňovali invektivy a nenechávali se domluvit. „Budeš už mlčet, kámo? To je tak neprezidentské,“ řekl v jednu chvíli Biden. „Lidé tomu rozumějí - Joe 47 let (ve Washingtonu) a neudělal jsi nic,“ opáčil Trump.

Biden se pustil do Trumpa za rasismus i lži

„Všechno, co dosud řekl, byly prostě lži... Všichni vědí, že je lhář,“ řekl na začátku debaty Biden, který pak postupně označil Trumpa za blázna, lháře, rasistu, loutku ruského prezidenta Vladimira Putina a „nejhoršího prezidenta, jakého kdy Amerika měla“. Trump zase prohlásil: „Na tobě není nic chytrého, Joe.“ Bývalého viceprezidenta Trump označil za loutkou krajní levice, ať jde o ekologii, bezpečnost nebo zdravotnictví.

Wallace se několikrát snažil Trumpa přimět, aby nechal Bidena domluvit. „Myslím, že by zemi lépe posloužilo, kdybychom nechali oba mluvit bez přerušení. Vyzývám vás, pane, abyste to dělal,“ řekl. „Ale on také,“ opáčil Trump. „Upřímně řečeno, více skáčete do řeči vy,“ řekl moderátor.

Trump se pochválil za zvládnutí koronaviru

Trump hájil rozhodnutí nominovat do nejvyššího soudu Amy Coneyovou Barrettovou za zesnulou Ruth Baderovou Ginsburgovou těsně před volbami. „Vyhráli jsme volby. Volby mají důsledky. Máme Senát, máme Bílý dům a skvělou kandidátku,“ uvedl. Podle Bidena s nominací souvisí možnost zrušení práva na interrupce. Zdůraznil, že by nového člena nejvyššího soudu měl nominovat až nový prezident.

Trump odmítl kritiku svého přístupu k pandemii, která si v USA vyžádala přes 200 000 mrtvých a sedm milionů nakažených. Podle něj by bilance byla ještě horší, kdyby prezidentem byl Biden. Trump prohlásil, že by v takovém případě byly obětí dva miliony. „Tohle je člověk, který tvrdil, že do Velikonoc bude pandemie pryč,“ řekl Biden s tím, že Trump nemá žádný plán. „Udělali jsme to skvěle,“ prohlásil prezident.

Prezidentovy daně stále tajemstvím

Poněkud stranou zůstalo výbušné téma Trumpových daní. Těsně před debatou list The New York Times napsal, že neplatil některé roky federální daň z příjmů a první rok v Bílém domě zaplatil jen 750 dolarů. Platil jsem miliony dolarů na daních, řekl Trump, ale neuvedl, kolik z toho byly federální daně z příjmu. Nesdělil rovněž, kdy svá daňová přiznání zveřejní, jak sliboval již v minulé kampani před čtyřmi roky.

V pasáži věnované někdy násilným demonstracím, které postihly řadu amerických měst po sporných zásazích policie proti černochům, se prezident Trump vyhýbal otázce moderátora, zda je ochoten odsoudit ozbrojené skupiny bělošských nacionalistů. „Skoro všechno násilí, které vidíme, pochází z levého křídla, ne z pravého,“ řekl.

Debata se dotkla i změny klimatu. Trump připustil, že člověk má na ni „do určité míry“ vliv, ale zdůraznil, že je proti striktním regulacím, protože mají negativní dopad na byznys. I proto USA za něj odstoupily od pařížské dohody o klimatu, protože takové dohody podle něj „ženou nahoru ceny energie“. Biden slíbil, že bude-li zvolen, USA se k pařížské dohodě opět připojí.

„Byla to zajímavá hodina a půl,“ poznamenal s úsměvem na závěr debaty moderátor Wallace a připomněl, že Američany čekají před volbami ještě dvě debaty prezidentských kandidátů.

Trumpa sledovala přímo při debatě nejen jeho žena Melania, ale také dcera Ivanka a další členové rodiny. Podporu blízkých měl i Biden.

denisz ( 30. září 2020 18:17 )

Už aby bylo po volbách a sebevědomý pragmatický
Trump rozdělenou vzteklou Ameriku dal opět do
pořádku. V debatě dokázal, že je toho schopen.

SCHWARZENBERG ( 30. září 2020 08:45 )

Sv.ini a člena jezuitského řádu jako je Biden snad ani urazit nejde. To je stejný ksindl jako boozna brugal

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud