Trumpův sok ukázal „dámskou legii“. O možné viceprezidentce rozhodne „chemie“

Autor: mj - 
15. června 2020
21:25

Prezidentské volby v USA se blíží a Trumpův vyzyvatel z Demokratické strany přemýšlí nad svými kandidáty na roli viceprezidenta. Přesněji řečeno, jde o kandidátky, všechny jsou totiž ženy.

Joe Biden se bude letos na podzim ucházet o hlasy voličů v prezidentských volbách. Teď se mluví o šesti kandidátech, kteří se dostali do „semifinále“ v soutěži o to, kdo z nich se stane, v případě Bidenova zvolení, jeho viceprezidentem, jak píše Daily Mail.

Šest finalistek

Lepší je ale říct „viceprezidentkou“. Všichni kandidáti jsou ženy. Demokratický politik už dříve oznámil, že má v plánu do svého týmu zařadit více žen, a to i na post viceprezidenta. Odborníci, kteří se orientují v prostředí Demokratů, teď tvrdí, že jeho komise teď po kole pohovorů zúžila výběr na posledních šest kandidátek.

Mezi nimi se nachází i Elizabeth Warrenová, Kamala Harrisová nebo třeba Susan Riceová, diplomatka a státní úřednice, která v Obamově administrativě zastávala úřad poradkyně pro národní bezpečnost.

Proces ale ještě není u konce a experti říkají, že je možné, že budeme slyšet i o dalších kandidátech, pokud projdou detailní kontrolou Bidenova týmu. Informace, které teď unikly na veřejnost ohledně zvažovaných kandidátek, nejsou oficiální, poskytly je zdroje blízké prostředí Demokratické strany pod zachováním anonymity.

Video Expert o rasových nepokojích v USA: Trump by si mohl pohodlně nakráčet k znovuzvolení. - Blesk TV

Joe Biden bude pravděpodobně reagovat i na sílící hlasy z vlastní strany. Mnozí by totiž rádi viděli v úloze viceprezidentky afroamerickou ženu. Stojí za tím hned dva důvody: jednak černošští voliči představují podstatnou část Bidenových voličů a mohli by mu dopomoct na cestě do Bílého domu, a pak také s ohledem na situaci posledních týdnů. Nejenom USA, ale i velká část světa teď sleduje protesty po smrti George Floyda.

Rozhodnout má chemie

Terry McAuliffe, bývalý guvernér Virginie a bývalý předseda národní demokratické komise, řekl, že Biden se bude pravděpodobně rozhodovat především na základě „vzájemné chemie“ mezi ním a kandidátkami.

Bidenova komise dělala pohovory s uchazečkami už od letošního jara a ty, které se dostaly dál, musely předložit záznamy o svých financích a další jiné dokumenty. I když už Biden spolupracoval s některými ženami, jejichž jména se teď skloňují, zatím se osobně nesetkal s žádnou z nich, aby jí pozici nabídl.

Mezi favoritky patří Susan Riceová, která sice nikdy nezastávala volený úřad, ale má obrovské zkušenosti s prací v oblasti zahraniční politiky a byla i americkou velvyslankyní u OSN. Po tom, co opustila Bílý dům, poměrně otevřeně kritizovala vládu současného prezidenta Trumpa a zvažovala i kandidaturu do senátu za stát Maine.

Zástupkyně menšin

Jako další možnosti pro post viceprezidentky se zmiňují i bývalé kandidátky na prezidenta – Kamala Harrisová a Elizabeth Warrenová. Obě přišly v úvahu po tom, co oznámily konec své kandidatury. Biden a Warrenová sdílejí mnohé názory na ekonomiku, Biden už v mezičase přijal i její plán ohledně zákonu o bankrotech.

Proti Warrenové ale hrají dva faktory – kdyby si Biden vybral ji, Demokraté by voličům nabídli dva bílé politiky, kteří už jsou navíc v pokročilém věku. Bidenovi je 77, Warrenová je o sedm let mladší.

Mezi další tři uchazečky, jejichž jména se zmiňují často, patří Afroameričanky Val Demingsová a starostka Atlanty Keisha Lanceová. Poslední zvažovanou ženou je zástupkyně hispánské menšiny, guvernérka Nového Mexika Michelle Lujan Grishamová.

 

fakytr ( 15. června 2020 22:14 )

Nemůžu se zbavit dojmu, že ti přistěhovalci na emerický kontinent a likvidátoři indiánů mají prázdné makovice. Válku severu proti jihu už tam měli, teď budou mít válku bílích proti čmoudům, případně chudí lůzři proti bohatým zlodějům. Emerika first !!!!!

tomik007 ( 15. června 2020 21:40 )

BIDEN to DONALDOVI jisti

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud