Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Trumpovi odpadl soupeř. Homosexuální kandidát demokratů Buttigieg vzdal boj o Bílý dům

2. března 2020
06:43

Jeden z kandidátů na amerického prezidenta, Pete Buttigieg (38), oznámil, že odstupuje ze souboje o demokratickou nominaci na šéfa Bílého domu. Buttigieg to sdělil svým příznivcům ve městě South Bend v Indianě, kde dříve zastával funkci starosty.

Pete Buttigieg ve své řeči ocenil, jakých úspěchů se jim podařilo dosáhnout. Zejména zmínil vítězství ve stranickém shromáždění v Iowě na začátku února. Zdůraznil rovněž, jaké hodnoty se snažil ve své kampani prosazovat.

„A tak si musíme v tento fázi klání přiznat, že nejlepším způsobem, jak zachovat víru v naše cíle a ideály, je odstoupit a pomoci sjednotit naši stranu a náš národ,“ prohlásil Buttigieg. „Takže jsem dnes učinil obtížné rozhodnutí a zastavil svou kampaň,“ dodal. Doplnil, že udělá „vše, co je v jeho moci“, aby zajistil, že příštím americkým prezidentem se stane zástupce demokratů.

Zatím poslední demokratické primárky, které se v sobotu konaly v Jižní Karolíně, vyhrál s velkým náskokem bývalý viceprezident Joe Biden. Druhý skončil senátor Bernie Sanders.

Pete Buttigieg a senátorka Amy Klobucharová, kteří zaznamenali úspěchy v některých předchozích nominačních soubojích, nedosáhli v Jižní Karolíně podpory ani deseti procent demokratických voličů. Stejně tak si méně než deset procent připsala senátorka Elizabeth Warrenová.

Zbývá šest demokratických kandidátů

Po odstoupení Buttigiega, který se otevřeně hlásil ke své homosexuální orientaci, se o demokratickou nominaci bude ucházet už jen šest kandidátů. Původně jich bylo přes 20. Jak poznamenala agentura AFP, odchod Buttigiega by mohl zcela určitě pomoci Bidenovi. Další hlasy se mu budou hodit zejména v úterý 3. března, které je takzvaným volebním superúterým. Hlasovat se v případě demokratů bude ve 14 státech USA.

Primárky potrvají až do června a demokraté si v nich budou vybírat svého prezidentského kandidáta. Ten se pak v listopadu utká o prezidentské křeslo s nynějším republikánským šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.

Další videa
Články odjinud