Čtvrtek 29. říjen 2020
Svátek slaví Silvie, zítra Tadeáš
Oblačno 11°C

Smrt soudkyně Ginsburgové: Trump chce rychle zaplnit její místo, Biden mluví o „hrubé moci“

Autor: ČTK - 
20. září 2020
23:11

Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o náhradnici za nedávno zesnulou soudkyni Nejvyššího soudu Ruth Baderovou Ginsburgovou do listopadových voleb. Snahu prezidenta Donalda Trumpa o co nejrychlejší postup v této věci nazval „uplatňováním hrubé politické moci“, napsala agentura Reuters.

„Voliči v této zemi by měli být slyšet. (...) Jsou to oni, kteří by podle představ ústavy měli rozhodnout, kdo by měl toto jmenování učinit,“ řekl prezidentský kandidát Joe Biden při proslovu ve Philadelphii. „Snažit se protlačit tuto nominaci Senátem je jen uplatňováním hrubé politické moci,“ dodal někdejší viceprezident.

Smrt Ginsburgové vnesla neočekávanou dynamiku do už tak napjaté a vyhrocené předvolební kampaně v USA. Nejvyšší soud má totiž možnost udávat svými rozhodnutími precedenty, jež pak mohou posunout výklad amerických zákonů na další desetiletí.

Soudci, kteří se řadí ke konzervativnímu křídlu, v něm mají momentálně převahu 5 ku 3. Řada republikánů tak tlačí na Trumpa, aby konzervativní většinu posílil ještě před volbami, v nichž průzkumy považují za mírného favorita Bidena.

Demokratický kandidát prohlásil, že pokud by vyhrál volby on, měl by mít možnost nominovat do Nejvyššího soudu vlastního kandidáta. Demokraté se přitom ohrazují tím, že republikáni před čtyřmi lety odmítali téměř deset měsíců před volbami dopřát slyšení v Senátu tehdejšímu nominantovi prezidenta Baracka Obamy. Tvrdili, že by se takové rozhodnutí nemělo činit ke konci prezidentského mandátu. Nyní do voleb zbývá necelých 45 dnů.

Podle průzkumu společnosti Ipsos se 62 procent Američanů, mezi nimi i řada republikánů, domnívá, že by uvolněný post měl zaplnit až vítěz vzešlý z nadcházejících voleb.

Biden dnes zopakoval svůj závazek nominovat do nejvyšší soudní instance poprvé černošku. Odmítl však uveřejnit jména svých případných kandidátek s tvrzením, že by tím mohl ovlivnit jejich rozhodování v jejich současných rolích soudkyň a vystavil by je navíc neutuchajícím politickým útokům.

Ženu se chystá do funkce navrhnout i Trump, jako dvě možné kandidátky zmínil konzervativní soudkyně Amy Coneyovou Barrettovou a Barbaru Lagoaovou.

SCHWARZENBERG ( 21. září 2020 11:25 )

To jsou zase "průzkumy" na míru Bidenovi, který je člen tavarišstva Ježíšova, stejně jako páter Koniáš nebo papež, který olizuje nohy migrantům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud