Čtvrtek 21. leden 2021
Svátek slaví Běla, zítra Slavomír
Oblačno 4°C

Trump chce sankcemi přitlačit na Írán. A ukázal na Bidenovu „katastrofální“ smlouvu

Autor: ČTK - 
20. srpna 2020
07:07

Spojené státy chtějí obnovit prakticky všechny sankce OSN vůči Íránu, které byly pozastaveny na základě jaderné dohody z roku 2015. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámil prezident Donald Trump. Využít hodlají Spojené státy mechanismu z dohody, od které ale v roce 2018 odstoupily.

„Dnes dávám pokyn ministrovi zahraničí Mikeovi Pompeovi, aby informoval Radu bezpečnosti OSN o tom, že Spojené státy mají v úmyslu obnovit prakticky veškeré dříve pozastavené sankce vůči Íránu,“ uvedl Trump.

Jadernou dohodu, kterou USA, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo uzavřely v roce 2015 s Íránem, označil prezident za „katastrofální“. Je podle něj „produktem selhání zahraniční politiky“ tehdejšího prezidenta Baracka Obamy a jeho viceprezidenta Joea Bidena. Biden je Trumpovým vyzyvatelem v listopadových prezidentských volbách.

„Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň, to si poznamenejte,“ řekl Trump. „Až vyhraju volby, během prvního měsíce za námi Írán přijde,“ dodal. Sankce totiž podle něj Teherán natolik hospodářsky ochromily, že bude sám prosit o uzavření dohody.

Video Vyznamenání Joe Bidena - Reuters

Zákaz obchodu se zbraněmi neprošel

Washington už minulý týden avizoval, že bude chtít sankce vůči Íránu obnovit. V Radě bezpečnosti OSN totiž neprošel jeho návrh na prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu. Jeho platnost přitom na základě jaderné dohody vyprší 18. října.

Video Trump musel přerušit tiskovku v Bílém domě. Kvůli střelbě ho ochranka stáhla do bezpečí - Reuters

Pro prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu, jak jej předložily USA, hlasovala minulý týden kromě nich jen Dominikánská republika. Proti bylo Rusko a Čína. Další země včetně Británie, Francie či Německa se zdržely hlasování. Evropským zemím vadilo především to, že americká rezoluce měla zákaz obchodování se zbraněmi prodloužit na neurčito.

Írán i Evropská unie o víkendu uvedly, že podle nich nemají USA právo na aktivaci mechanismu z jaderné dohody, neboť nejsou jejím účastníkem. V roce 2018 Spojené státy na Trumpův pokyn od dohody odstoupily. Prezident dnes ale řekl, že podle něj USA mají na použití mechanismu jasné právo.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že se Pompeo vydá do New Yorku, kde sídlí Organizace spojených národů, ještě dnes. Podle agentury Reuters se setká mimo jiné s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.

Video Žantovský u návštěvy Pompea v Česku zmínil i Zemanův člun. Přidal výtku pro Petříčka - Sabina Dračková, Aleš Brunclík

mibao ( 21. srpna 2020 13:26 )

Presne tak ako vždy, rešpektovanie iných názorov a nezasahovanie do iných štátov. Tak vyzerá každá pomoc zo strany USA"­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!

mibao ( 21. srpna 2020 13:25 )

Presne tak ako vždy, rešpektovanie iných názorov a nezasahovanie do iných štátov. Tak vyzerá každá pomoc zo strany USA"­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!

t.novak ( 20. srpna 2020 08:21 )

Ha, Rusko a Čína proti, to je znamení, že jsou sankce v pořádku👍 USA👍

1912 ( 20. srpna 2020 07:48 )

Diktát USA -Sankce­,embar­ga,vál­ky prodej zbraní !!Co vlastně umí tito US zločinci ?????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud