Trumpův syn se rozzuřil, jeho tátu válcuje Biden. A známý rapper skutečně podal přihlášku

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
16. července 2020
11:50

Demokratického kandidáta Joea Bidena podle nového průzkumu vysoké školy Monmouth University v americkém státě Pensylvánie podporuje 53 procent voličů, zatímco prezidenta Donalda Trumpa 40 procent. Deník The New York Times (NYT) napsal, že 13bodový náskok je pro bývalého viceprezidenta rekordem, pokud jde o letošní průzkumy preferencí v daném státě. Podle středečních čísel televize CNBC je Biden favoritem i v dalších státech, které nejsou dlouhodobě baštou demokratů ani republikánů. Bidenův náskok neustál prezidentův syn Donald mladší a zaútočil na něj na twitteru, použil k tomu překvapivou „zbraň“ – svého nejmladšího, nevlastního bratra Barrona.

Průzkumy v tzv. swing states jsou pro veterána Demokratické strany poměrně příznivé už delší dobu. Přesto nově 46 procent dotázaných v Pensylvánii vyjádřilo názor, že tento stát v listopadových volbách získá Trump, zatímco opačného mínění bylo 45 procent voličů. Více než polovina účastníků sondáže totiž věří, že v jejich komunitách jsou „skrytí voliči“, kteří fandí současnému šéfovi Bílého domu, ale „nikomu to neříkají“.

Před čtyřmi lety Trump v Pensylvánii zvítězil jen velmi těsně, o necelý procentní bod. Nyní zde podle Monmouth University na Bidena výrazně ztrácí i u starších voličů, kteří mu v roce 2016 zajistili úspěch. Podle NYT je Bidenova podpora mezi seniory značnou hrozbou pro Trumpovy naděje i mimo Pensylvánii, například v Arizoně a na Floridě.

Biden sice vede, lidé však nevěří jeho debatním schopnostem

Průzkum agentury Change Research pro CNBC Bidenovi v Pensylvánii přisuzuje náskok osmi procentních bodů. Demokratický politik je podle výsledků v podobné pozici také v dalších čtyřech „swing states“, kromě Arizony a Floridy je to ještě Michigan a Wisconsin. I tyto státy se v posledních prezidentských volbách přiklonily k Trumpovi.

Náskok má Biden i podle průzkumu agentury Rasmussen, jejich průzkum se nezabýval pouze preferencí voličů, zkoumal i to, jak lidé vidí řečnické schopnosti kandidátů. Pouze 54 procent voličů se domnívá, že bývalý viceprezident obstojí v debatě s Trumpem. Tohoto závěru se okamžitě chytil prezidentův nejstarší syn Donald mladší.

„Jako buďme féroví, Joe Biden by nebyl schopen debatovat s Barronem Trumpem, natož pak s Donaldem Trumpem,“ napsal na svém twitteru. Pro útok na otcova soka využil svého nejmladšího nevlastního sourozence, čtrnáctiletého Barrona.

„Nebuď pokrytec, juniore!“

Barron je Trumpovým jediným potomkem z jeho třetího manželství s první dámou Melanií Trumpovou. O té je známo, že nesnáší, když „si někdo bere do pusy jejího syna“. Je otázkou, jak Trumpová zareaguje na slova svého nevlastního syna, na svých sociálních sítích zatím mlčí. V prosinci 2019 se první dáma ostře pustila do stanfordské profesorky Pamely Karlanové, která rovněž Barrona zmínila.

„Nezletilé dítě si zaslouží svoje soukromí, nezatahujte ho do politiky,“ nechala se tehdy slyšet Trumpová, její stanovisko hlasitě podporoval právě Trump mladší. „Mysleli jsme, že nezletilé dítě nemá v politice co dělat, že o něm v této souvislosti nemáme mluvit. Nebuď pokrytec, juniore,“ shodli se uživatelé twitteru.

Biden je jasný kandidát

Vítězství na úrovni jednotlivých států jsou v amerických volbách určující, tímto způsobem si kandidáti zajišťují hlasy tzv. volitelů, které rozhodují o celkovém výsledku. Na úrovni celých USA jsou aktuálně průzkumy rovněž příznivější pro Bidena, v některých případech je jeho náskok i dvouciferný. Ve stejné fázi kampaně v roce 2016 ovšem Trump také nebyl papírovým favoritem, rozdíly v preferencích pozdějšího vítěze a demokratické kandidátky Hillary Clintonové byly ale o něco těsnější.

A je to tady: Kanye se zapojil do boje o Bílý dům

Rapper Kanye West (43), manžel populární osobnosti a podnikatelky Kim Kardashianové, ve středu 15. července vyplnil potřebné dokumenty u Federální volební komise (FEC) a učinil první krok na cestě ke své prezidentské kandidatuře. Na přihlášce uvádí, že reprezentuje „třetí politickou stranu BDY“. Čeká ho vyplnění dalšího dokumentu, tzv. Prohlášení o kandidatuře, v rámci něhož musí prokázat, že na svou volební kampaň vybral více než 116 tisíc korun nebo je za ni utratil. Tím získá oficiální status kandidáta na prezidenta.

Svůj záměr ucházet se o prezidentské křeslo oznámil rapper už na Den nezávislosti 4. července. Až do včerejška to vypadalo, že West ukončí svou kandidaturu, ještě než ji pořádně začal, podáním žádost u FEC mnohé překvapil, včetně svých zaměstnanců. Na svou kampaň rapper najal asi 180 lidí včetně hlavního stratéga Stevea Kramera, všichni věřili, že West v kandidatuře pokračovat nebude.

West se přihlásil na poslední chvíli, v některých státech dokonce už deadline přihlášky uběhly. Umělec byl vždy velkým zastáncem Trumpa, dokonce byl pozván i do Bílého domu. Před několika týdny ale West oznámil, že už Trumpa nepodporuje a že se sám bude ucházet o prezidentské křeslo. Politologové zdůrazňují, že West ještě musí podat Prohlášení o kandidatuře, které je mnohem důležitější než registrační přihláška.

Templ ( 17. července 2020 07:41 )

To určitě 😂😂stejné divadlo jako předtím s Clitorisovou a kde je jí konec👍😂😂😂

1912 ( 17. července 2020 06:40 )

to bude ještě velké divadlo

gejzovic ( 16. července 2020 15:55 )

Měl pozadat o pomoc nasi opozicni partu

tomik007 ( 16. července 2020 15:28 )

BIDEN si valcuje tak pandjero

wp3t ( 16. července 2020 13:06 )

Bidena nutili aby si udělal test na pokračující demenci. A on to odmítl, že prý mu to dělají dvakrát denně. Ideální multikulturní poddajný kandidát.

A výborný byl ten projev jak mu děti museli hladit ty chlupy na nohách.

tohle zadejte do youtube a nebude věřit jak je ten svět okolo už hluboko v Bruseli.

VP JOE BIDEN PRES CREDENTIALS HAIRY LEGS | CREEPY TOUCHES | KIDS SITTING ON THE LAP

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud