Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Rakovině podlehla známá soudkyně. Trump ji chválil, její poslední přání ho ale nepotěší

Aktualizováno -
19. září 2020
12:15
Autor: ČTK - 
19. září 2020
08:00

Ve věku 87 let v pátek zemřela soudkyně amerického nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová. Podle prohlášení soudu podlehla komplikacím spojeným s rakovinou slinivky břišní a poslední momenty prožila doma se svojí rodinou. Prezident Donald Trump ji označil za úžasnou ženu. Jedna věc ho ale nepotěší. Ginsburgová prý své vnučce sdělila poslední přání - aby jejího nástupce jmenoval až nově zvolený prezident.

Za úžasnou ženu, která má za sebou úžasný život, označil americký prezident Donald Trump soudkyni nejvyššího soudu USA Ruth Baderovou Ginsburgovou. Ta ve věku 87 let v pátek podlehla komplikacím spojeným s rakovinou slinivky břišní. Trump v první reakci na její úmrtí nezmínil žádné plány ohledně jmenování jejího nástupce.

Překvapený Trump. Dozvěděl se to od novinářů

Šéf Bílého domu se zřejmě o smrti Ginsburgové dozvěděl až při rozhovoru s médii, protože v momentě, kdy nejvyšší soud vydal prohlášení s touto mimořádně důležitou zprávou, Trump právě zahajoval své vystoupení na předvolebním mítinku v Minnesotě. Když byl pak na toto téma tázán před nástupem do svého letadla, reagoval překvapeně.

„Ona umřela? To jsem nevěděl,“ citovali jej američtí novináři. Následovalo vyjádření obdivu zesnulé soudkyni, která se v roce 1993 stala druhou ženou jmenovanou do nejvyšší soudcovské funkce v USA. „Vedla úžasný život. Co jiného můžete říct? Byla to úžasná žena... byla to úžasná žena, která vedla úžasný život,“ řekl prezident. „Rmoutí mne to,“ dodal.

Prezident Donald Trump označil zesnulou soudkyni Ruth Bader Ginsburgovou za skvělou ženu Prezident Donald Trump označil zesnulou soudkyni Ruth Bader Ginsburgovou za skvělou ženu | Reuters

V pozdějším prohlášení Trump uvedl, že USA přišly o právnického titána. Trump vyzdvihl „brilantní mysl“ Ginsburgové a její stanoviska týkající se rovnosti pohlaví či práv hendikepovaných osob, která prý inspirovala všechny Američany.

Deník The New York Times nicméně uvádí, že Bílý dům v tichosti už několik dní vytváří úzký seznam lidí, kteří by mohli být nominováni na post Ginsburgové. Jeden ze zdrojů listu řekl, že jméno nového kandidáta bude oznámeno „dříve spíše než později“. Minulý týden prezident Trump odhalil seznam 20 jmen pro potenciální obsazení místa na nejvyšším soudu.

Velký smutek v USA: Členka nejvyššího soudu USA Ruth Bader Ginsburgová podlehla rakovině Velký smutek v USA: Členka nejvyššího soudu USA Ruth Bader Ginsburgová podlehla rakovině | Reuters

Úmrtí Ginsburgové dává Trumpovi šanci už potřetí jmenovat člena nejvyššího soudu a zvýraznit tak konzervativní většinu v jeho devítimístném senátu.

„Naše země ztratila právníka historického významu. My na nejvyšším soudě jsme ztratili milovaného kolegu. Dnes truchlíme, ovšem s pevným přesvědčením, že příští generace si budou Ruth Baderovou Ginsburgovou pamatovat tak, jak jsme ji znali - coby neúnavného a rázného bojovníka za spravedlnost,“ uvedl předseda nejvyššího soudu USA John Roberts.

Ginsburgová byla členkou nejvyššího soudu přes 27 let. Stala se jí v roce 1993 poté, co ji jmenoval tehdejší prezident Bill Clinton, přičemž byla teprve druhou ženou, která získala post na nejvyšší soudní instanci Spojených států.

Lidé před Nejvyšším soudem ve Washingtonu uctili památku zesnulé Ruth Bader Ginsburgové Lidé před Nejvyšším soudem ve Washingtonu uctili památku zesnulé Ruth Bader Ginsburgové | Reuters

Agentury Reuters i AP ji označují především za bojovnici za práva žen, která se postupně stala ikonou pro americké liberály. Během působení na nejvyšším soudě se potýkala s řadou zdravotních problémů včetně zlomenin žeber, rakoviny plic a kolorektální rakoviny. V posledních měsících docházela na chemoterapii poté, co u ní vyšetření v únoru odhalilo nádory na játrech.

Soudci nejvyššího soudu mají v USA doživotní mandáty a jak píše Reuters, hrají obrovskou roli při formování právních norem v oblastech od práv menšin po pravomoci hlavy státu. Nejvyšší soud například verdiktem z roku 1973 legalizoval potraty po celých USA, v roce 2015 zase dal zelenou sňatkům homosexuálních párů.

Lidé před Nejvyšším soudem ve Washingtonu uctili památku zesnulé Ruth Bader Ginsburgové Lidé před Nejvyšším soudem ve Washingtonu uctili památku zesnulé Ruth Bader Ginsburgové | Reuters

Trump už jmenoval dva jeho členy: v roce 2017 Neila Gorsuche a o rok později Bretta Kavanaugha. Většinu v soudním senátu tak získali soudci považovaní za konzervativní, Ginsburgová byla brána jako hlavní tvář liberální frakce.

Sdělila vnučce poslední přání

Podle informací rozhlasové stanice NPR jen několik dní před svou smrtí předala své vnučce Claře Speraové následující vzkaz: „Mým nejvroucnějším přáním je, abych nebyla nahrazena, dokud nebude uveden do úřadu nový prezident.“

Americká média ovšem očekávají, že Trump se příležitost vybrat nástupce Ginsburgové bude snažit využít.  „Kandidátovi prezidenta Trumpa se dostane hlasování na půdě Senátu Spojených států,“ avizoval už v pátek večer lídr republikánské většiny Mitch McConnell.

Lídr demokratických senátorů Chuck Schumer v prohlášení uvedl, že uvolněné místo na nejvyšším soudě by nemělo být obsazeno, „dokud nebudeme mít nového prezidenta“.

 

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud