„Je to jako válka.“ Soupeři Trumpa řešili ženy i koronavirus v debatě bez diváků

Autor: ČTK, for - 
16. března 2020
07:40

Největší favorit na zisk demokratické nominace pro letošní prezidentské volby ve Spojených státech Joe Biden v pondělí v televizní debatě uvedl, že by si v případě zvolení hlavou státu vybral za viceprezidentku ženu. Nedělní debatě uchazečů o Bílý dům jinak dominovalo téma boje s epidemií nového koronaviru, informovaly v pondělí světové agentury.

„Pokud budu zvolen prezidentem, můj kabinet, má administrativa bude vypadat jako tato země. A zavazuji se k tomu, že skutečně jmenuji a vyberu ženu za viceprezidentku. Je řada žen, které mají předpoklady stát se zítra prezidentkou. Vybral bych si ženu za svou viceprezidentku,“ citovala bývalého viceprezidenta Bidena agentura Reuters.

Kvůli šíření nového koronaviru se v pořadí jedenáctá debata uchazečů o demokratickou nominaci přesunula z Arizony do Washingtonu a odehrála se bez diváků. Zúčastnili se jí poprvé po dobu klání již pouze dva kandidáti, kromě Bidena i jeho stranický rival Bernie Sanders.

Oba kandidáti si před zahájením debaty podali ruku pouze loktem, čímž reagovali na hygienická opatření proti šíření epidemie. Biden podle agentury DPA uvedl, že Spojené státy se nacházejí ve válce proti koronaviru. „Je to jako válka. Je to, jako bychom byli napadeni zvenčí,“ řekl s tím, že lidé od vlády očekávají rychlé vyřešení krize.

Na tom, že epidemie představuje ohrožení Spojených států, se s Bidenem shodl i Sanders. „Jedná se jednoznačně o národní stav nouze,“ řekl vermontský senátor s tím, že dosavadní opatření administrativy prezidenta Donalda Trumpa ukazují na „neuvěřitelné slabiny a nefunkčnost“ amerického systému zdravotnictví. „Zcela jasně nejsme připraveni,“ prohlásil Sanders. „Tato krize dělá už tak špatnou situaci ještě horší.“

Sanders prosazuje zásadní reformu zdravotnického systému, zatímco Biden by provedl pouze jeho dílčí úpravy.

V USA bylo v neděli 2816 nakažených a 58 obětí koronaviru. Od soboty platí zákaz příletů z 26 evropských zemí.

Koronavirus v USA, (11. 3. 2020).Koronavirus v USA, (11. 3. 2020). | ČTK/AP/Ted S. Warren

bobou ( 16. března 2020 09:54 )

Také si to říkám, ale ono je to všude ve světě stejné. Někteří lidé si prostě myslí, že jsou nesmrtelní.
Joe Biden 20. listopadu 1942 = 78 let
Bernie Sanders 8. září 1941 = 79 let
Já osobně by jsem dovolil kandidaturu s maximální výši věku 50 let. Ti starší ať jim dělají poradce. A nejenom na prezidenta, ale do všech funkcí. A hlavně by jsem všechny poslance a senátory snížil na polovinu osob a i to by mohlo být ještě mnoho!!! Některé funkce raději zrušit úplně!!!

horalysa ( 16. března 2020 08:51 )

Ať se vám to líbí, nebo ne, třetí světová válka je tady. Nebojuje se klasickým způsobem. Agresor z USA nasadl úplně jinou zbraň. Smůlu má v tom, že ta jejich zbraň se k ním vrácí jako bumerang.Chtěli zničit Evropu a nepočítali s tím, že koronavirus se dostane i do USA. Jen aby na to jejich svinstvo nedoplatili nejvíce oni sami.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud