Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

„Nemůžu dýchat.“ Lidé se loučili s brutálně zabitým Georgem Floydem, sok Trumpa sbíral body

Autor: ČTK, kal - 
8. června 2020
23:10

Stovky lidí se sešly v prvních hodinách veřejného pietního shromáždění za černocha George Floyda, který v květnu zemřel při policejním zásahu v Minneapolisu. Mezi lidmi, kteří se v Houstonu přišli rozloučit se zesnulým, byl i republikánský guvernér státu Texas Gregg Abbott. Organizátoři očekávají, že kostel s vystavenou rakví dnes navštíví několik tisíc lidí, napsala agentura AP.

Lidé stáli před kostelem ve frontě, v níž od sebe udržovali asi dvoumetrový odstup jako preventivní opatření proti šíření koronaviru. Mnoho z nich mělo rovněž ochranné roušky a trička s nápisem „nemůžu dýchat“, což jsou slova, která Floyd před svou smrtí opakovaně říkal zasahujícímu policistovi, který mu téměř devět minut klečel na krku. Někteří návštěvníci kvůli možnosti posledního rozloučení s Floydem vážili mnohahodinovou cestu.

„George nezemřel zbytečně“

„George Floyd změní budoucí směřování Spojených států. George Floyd nezemřel zbytečně. Jeho život bude živoucím odkazem ohledně způsobu, jakým Amerika a Texas zareagovaly na tuto tragédii,“ řekl republikánský guvernér státu Texas Greg Abbott, jenž byl mezi prvními lidmi, kteří k Floydově tělu přišli.

Rodině zesnulého v pondělí na soukromém setkání osobně kondoloval také bývalý viceprezident a kandidát demokratů do prezidentské volby Joe Biden. „Ameriku vyléčí naslouchat jeden druhému. A přesně to více než hodinu dělal Joe Biden s rodinou George Floyda,“ popsal setkání na twitteru právní zástupce rodiny Benjamin Crump, podle kterého Bidenova sounáležitost pro rodinu hodně znamenala.

Úmrtí odstartovalo vlnu protestů

Floyd v Houstonu vyrůstal a stal se v místní komunitě známým jako hráč amerického fotbalu na střední škole a raper. Před několika lety se odstěhoval za prací do Minneapolisu, kde se 25. května stal smrtelný incident.

Jeho úmrtí vyvolalo v USA masivní protesty proti rasismu a policejní brutalitě, jaké země nezažila několik desetiletí. V Houstonu se při nenásilné demonstraci sešlo minulý týden asi 60 000 lidí. V mnoha městech musely úřady zavést noční zákaz vycházení poté, co se tam pokojné demonstrace zvrhly ve střety s policií a rabování. V souvislosti s protesty policie zadržela přes 10 000 lidí.

Floydův pohřeb se bude konat v úterý, zesnulý bude pohřben vedle své matky na hřbitově na jednom z předměstí Houstonu.

Další videa
Články odjinud