Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno -4°C

Homosexuál Trumpovým vyzyvatelem? Vítězství Buttigiega překvapilo v USA

Autor: for, ČTK - 
7. února 2020
09:38

Vítězem prvního demokratického nominačního souboje v Iowě se stal po sečtení 100 procent okrsků bývalý starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg, informovala agentura Reuters. Těsně za ním skončil senátor Bernie Sanders, s výrazným odstupem následovaný senátorkou Elizabeth Warrenovou. Bývalý viceprezident Joe Biden skončil na čtvrtém místě. Americká tisková agentura The Associated Press (AP) však upozornila, že vítěze vyhlásit nemůže – existují podle ní důkazy, že demokraté výsledky nesprávně sečetli.

V Iowě se rozhodovalo o 41 delegátech z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu demokratů budou volit prezidentského kandidáta strany. Středově orientovaný Buttigieg nakonec získal 26,2 procenta iowských delegátů, více levicově zaměřený Sanders 26,1 procenta. Warrenová má 18,2 procenta delegátů a Biden 15,8 procenta.

Při volbě stranického kandidáta platí podobné pravidlo jako v prezidentských volbách, kdy v konečném důsledku Američané nevybírají konkrétního kandidáta, ale volitele, kteří o něm budou hlasovat. V prezidentských volbách v roce 2016 sice demokratku Hillary Clintonovou volilo o tři miliony lidí více než republikána Donalda Trumpa, ale prezidentem se stal Trump, který získal více volitelů.

Kandidát na prezidenta Pete Buttigieg (vlevo) se svým manželem (6.2.2020) Kandidát na prezidenta Pete Buttigieg (vlevo) se svým manželem (6.2.2020) | Reuters

Hlasy se budou muset přepočítat

V Iowě v procentním podílu delegátů tak zvítězil Buttigieg, postavilo se za něj však 43.195 straníků, zatímco za Sanderse 45.826, uvedla televize CNN.

Výsledky z Iowy, jejichž vyhodnocení od počátku provázely technické potíže, ve čtvrtek zpochybnil šéf demokratické strany Tom Perez a vyzval k jejich prověření.

Své pochybnosti má i tisková agentura AP. „The Associated Press vyhodnotí utkání tehdy, kdy je jasné, kdo je vítězem. Kvůli těsnému výsledku mezi starostou Petem Buttigiegem a senátorem Berniem Sandersem a nesrovnalostem při letošních stranických shromážděních nemůžeme v tuto chvíli určit vítěze,“ uvedla v pátek za agenturu výkonná ředitelka Sally Buzzbeeová.

Vermontský senátor Bernie Sanders Vermontský senátor Bernie Sanders | ČTK

karambol ( 7. února 2020 10:27 )

pokud by vyhrál to bude natržených prde-í!!

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud