„Žádné uprchlíky už nepřijmeme.“ Americký guvernér uzavřel hranice Texasu

Autor: ČTK, tsv - 
11. ledna 2020
09:10

Texaský republikánský guvernér Greg Abbott uvedl, že Texas již nepřijme žádné nové uprchlíky. Jedná se o první americký stát, který takový krok oznámil. Rozhodnutí Texasu je podle agentury AP těžkou ranou pro federální program přesídlování běženců, protože Texas sdílející dlouhou hranici s Mexikem byl doposud největším příjemcem migrantů v zemi.

„V tuto chvíli je úkolem státních a neziskových organizací investovat dostupné zdroje do pomoci lidem, kteří už jsou zde, včetně uprchlíků, migrantů a bezdomovců,“ napsal Abbott v dopise americkému ministerstvu zahraničí. „V důsledku toho Texas nemůže v tomto fiskálním roce souhlasit s přesídlením dalších uprchlíků,“ dodal.

Od roku 2002 přišlo do Texasu odhadem 88.300 uprchlíků, což je po Kalifornii nejvíc ze všech amerických států, uvádí podle agentury AP Pew Research Center. V roce 2018 byl Texas největším příjemcem běženců.

Americký prezident Donald Trump učinil z omezení legální a ilegální imigrace klíčovou součást své politiky. V říjnu jeho administrativa uvedla, že hodlá v příštím fiskálním roce přijmout maximálně 18.000 uprchlíků. To představuje nejnižší roční strop od spuštění novodobého programu přesídlování uprchlíků v roce 1980.

V loňském roce Trump rovněž sdělil, že agentury organizující přesídlení uprchlíků budou muset počínaje červnem 2020 pro takový krok nejprve získat písemný souhlas politických představitelů amerického státu, kam mají být migranti umístěni.

Guvernéři 42 amerických států již dali podle agentury AP najevo, že budou s přijetím dalších běženců souhlasit. Texas ale odmítl a dva rovněž velcí příjemci uprchlíků Florida a Georgia zatím o svém postoji mlčí.

Zdenek Mencler ( 12. ledna 2020 15:45 )

Ale to je naprosto v pořádku. Co s ekonomickýma migrantama,nedonasi nic než ještě větší chudobu. Bohužel už by měla přestat OSN podporovat chudé státy v jejich ještě větší chudobě a nutit je udělat si pořádek sami a začít JE NUTIT hlavně PRACOVAT

fanda07 ( 12. ledna 2020 14:45 )

Dobře udělal když už to nezvládaly i takový bohatý stát jako je Texas.

Schlafenberg ( 11. ledna 2020 12:03 )

No to je gádžo a hnusnej rasista

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud