Macronová po operaci: S mužem šla volit a shodila roušku. Manželova strana pohořela

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
29. června 2020
11:37

Prezident Emmanuel Macron (42) s manželkou Brigitte (66) v neděli stejně jako další tisíce Francouzů vyrazil k volbám. Macron je v polovině volebního období a volby pro něj a jeho vládní stranu Republika v pohybu (REM) byly důležitou zkouškou, toužil zakotvit nejen v regionech, ale ovládnout i metropoli. To se prezidentovi úplně nepodařilo a Paříž získali socialisté. Macrona k urnám doprovodila jeho manželka, která před několika týdny absolvovala operaci sítnice. Prezidentský pár volil v městě Touquet, oba dorazili v rouškách, ty odložili po odchodu z volební místnosti. Macronová své oči po operaci chránila tmavými brýlemi, které nakonec sundala, aby se pozdravila s lidmi, uvedl list Daily Mail.

Druhé kolo komunálních voleb bylo odloženo kvůli koronaviru, původně se jako to první mělo konat už v březnu. Březnová cesta k hlasovacím urnám byla posledním veřejným vystoupením první dámy, která se pak uchýlila do dlouhé karantény v Elysejském paláci. Ze své kanceláře poskytla několik rozhovorů, v nichž si posteskla, že jí například chybí nošení podpatků. Snad proto v neděli do Touquet vyrazila v lodičkách na vysokých jehlách.

Prezident Emmanuel Macron (42) s manželkou Brigitte (66) u voleb, (28.06.2020).Prezident Emmanuel Macron (42) s manželkou Brigitte (66) u voleb, (28.06.2020). | Reuters

První dáma po operaci

Macronová zhruba před dvěma týdny podstoupila operaci sítnice, jednalo se pouze o ambulantní zákrok, přesto kvůli němu musela první dáma pozměnit svůj program. Nemohla vyjet do Británie, prezident tak na svou první zahraniční cestu u příležitosti 80. výročí plamenného projevu Charlese de Gaullea, v němž vyzval Francouze k odporu proti německé okupaci, musel sám.

Lékaři uvedli, že šlo o rutinní proceduru a že Macronová není upoutaná na lůžko. V rámci rekonvalescence ale musí nosit tmavé brýle. V těch dorazila i k volbám, první pár odvolil ruku v ruce a v roušce. Prezident do voleb a své strany REM vkládal velké naděje, vypadá to však, že se jim nepodaří ovládnout žádné větší město. Macron stál hlavně o Paříž, kde ale post starostky obhájila socialistka Anne Hidalgová.

V neděli se hlasovalo asi v 5000 francouzských obcích a městech, kde zbývalo vítěze určit po březnovém prvním kole. Stejně jako v prvním kole i nyní provázel hlasování nízkým zájem voličů. V prvním kole účast činila 38,8 procenta, podle dostupných údajů z pozdního nedělního odpoledne volilo asi 35 procent voličů. Tento údaj tedy nezohledňuje poslední hodiny hlasování.

Premiér se vrátil do role starosty

Premiér Édouard Philippe kandidující za Republikány podle odhadů získal s 58,8 procenta hlasů křeslo starosty v přístavním městě Le Havre. Tuto funkci tam zastával už v letech 2010 až 2017. Macron už premiérovi pogratuloval. Sejde se s ním v pondělí, uvedla prezidentská kancelář.

„V Le Havru jsme šťastní, toto vítězství oslavíme,“ prohlásil Philippe. Agentura Reuters uvedla, že francouzská ústava Philippeovi umožňuje jmenovat zástupce, který radnici povede, zatímco on bude dál zastávat úřad ministerského předsedy. Jeho vítězství nicméně podle Reuters vyvolá otázky o možné vládní obměně.

Zhruba 35 tisíc starostů po celé zemi vytváří místní politiku v otázkách sahajících od územního plánování přes vzdělávání až po životní prostředí.

Úspěch zaznamenali i Zelení

Rozhodování voličů obvykle určují místní faktory, volby ale také dávají Francouzům příležitost podpořit či potrestat šéfa státu v polovině mandátu. V prvním kole se podařilo vybrat 30 tisíc starostů, velký úspěch slavili i francouzští Zelení (EELV), kteří ovládli velkoměsta Štrasburk a Bordeaux, předpokládá se, že uspějí i v Lyonu a Marseille.

Kandidát Národního sdružení, pravicové strany někdejší sokyně Macrona z prezidentských voleb Marine Le Penové, zvítězil v jižním městě Perpignan.

wp8t ( 29. června 2020 20:14 )

Babička vyvedla vnoučka.

siki_ ( 29. června 2020 19:03 )

Vopička džudy si nechala vyžehlit ksicht, to je to celý

asocialpracovnik ( 29. června 2020 18:29 )

To spíš vypadá, že ji žehlili ksicht, aby vedle toho svého bu ze ran ta nevypadala jak prababička. Stará vyzobaná slunečnice.

Schlafenberg ( 29. června 2020 17:53 )

Ta když vypustí zlýho ducha tak to bude stát za to

zamlzena ( 29. června 2020 17:04 )

Ale zřejmě není zcela bezduchá jako jiné "bábiky" a Macron je elegantní a je přímým opakem Trumpa.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud