Nemocné „plíce planety“: Amazonský prales mizí, letošní požáry budou horší než ty loňské

Autor: Darina Jíchová - 
21. června 2020
14:50

V loňském roce rozsáhlé požáry značně poničily Amazonský deštný prales, shořelo na 906 tisíc hektarů půdy. Podle odborníků se letos do Amazonie oheň vrátí a varují, že situace by mohla být ještě horší než loni. Aktivisté navíc upozornili na to, že pokračuje odlesňování pralesa, za rok 2020 bylo deforestováno už 150 tisíc hektarů, informovala stanice CNN.

Aktivisté z projektu MAAP, který sleduje situaci v Amazonii, na základě satelitních snímků ukázali, že v brazilské části deštného pralesa pokračuje deforestace, a to hlavně na území vnitrozemského státu Mato Grosso. „Období požárů nezačalo jen tak z ničeho, začalo to loňským odlesňováním,“ prohlásil šéf projektu MAAP Matt Finer.

Rozsáhlé požáry v Amazonii.Rozsáhlé požáry v Amazonii. | Reuters

Aktivisté: Může to být horší než vloni

Doplnil, že veškeré jejich výzkumy napovídají tomu, že letošní požáry budou „tak hrozné, možní i horší než vloni“. „Apelujeme na hněv a obavy, které prožívali lidé loni v srpnu, právě teď je čas, abychom obrátili pozornost na naléhavost situace,“ vysvětlil Finer.

On a jeho tým zkombinovali údaje ze satelitů sledující tepelné stopy a data porovnávající hodnoty částic v atmosféře, aby podali co nejpřesnější odhad toho, kde letos pravděpodobně začnou požáry.

MAAP rovněž vyvinula speciální aplikaci na trasování požárů v reálném čase, aktivisté do ní vkládají naději, že pomůže hasičům s orientací v tak rozlehlém prostoru, na kterém se prales rozkládá. Satelitní snímky z americké vesmírné agentury NASA naznačují, že letošní léto bude pro lesy velmi suché, tento fakt sám o sobě zvyšuje nebezpečí požárů, v kombinaci s deforestací riziko ještě vzrostlo. K těmto dvěma faktorům se připojila ještě pandemie koronaviru.

Požáry v pralese má na svědomí člověk

„Přirozené požáry v deštných pralesech jako Amazonie jsou extrémně vzácné, a to kvůli vysoké míře vlhkosti. To znamená, že za současnou zkázu, za současné požáry je odpovědný člověk,“ objasnili vědci z Institutu pro výzkum životního prostředí v Amazonii (IPAM). „Všechny požáry, které jsme tu viděli, byly zapáleny úmyslně. Jsou lesní systémy například v Kalifornii, Floridě nebo v Austrálii, kde oheň vypukne přirozeně, ne však v Amazonii,“ sdělila tento týden tisku šéfka IPAMu Ane Alencarová.

Pandemie tvrdě dopadla i na Amazonii.Pandemie tvrdě dopadla i na Amazonii. | Reuters

Minulý rok rozsáhlé požáry přilákaly pozornost celého světa, za příčiny ohně byly označeny vypalování zalesněné plochy a efekty klimatických změn. Země, na jejichž území se prales rozkládá, už začaly s přípravou na požár.

Brazílie schválila zaměstnání 1481 dobrovolníků, od května je v oblasti u hranic s Bolívií armáda, která dohlíží na odlesňování. Viceprezident Hamilton Mourão oznámil, že v Amazonii „na strategických místech“ vznikly vojenské, policejní a hasičské základny.

Koronavirus v Amazonii

Všechny přípravy na případné požáry ale nyní ztěžuje koronavirus, který v Jižní Americe udeřil plnou silou. Brazílie hlásí přes milion nakažených a téměř 49 tisíc obětí, nejvíce postiženou komunitou jsou původní obyvatelé Amazonie. U domorodců je dvakrát vyšší úmrtnost než u zbytku obyvatelstva.

Veškerá pozornost světa se nyní upírá k pandemii, brazilští vědci a aktivisté včele s Alencarovou však naléhají, že mezinárodní tlak je klíčovým prostředkem, jak zabránit nelegální deforestaci Amazonie, kterou vláda prezidenta Jaira Bolsonara často přehlíží. A tím předejít i dalším požárům.

Video „Plícemi světa jsou oceány.“ Zásadní význam deštných pralesů je jiný, říká Hrábek z Greenpeace. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

starypes ( 21. června 2020 18:38 )

Ty těžaře dřeva v Amazonských pralesech by měli bez pardonu střílet stejně jako ty zaplacené žháře.

Milan Šmid ( 21. června 2020 16:28 )

To je ničeni planety a ne auta !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud