„Vrahu!“ pokřikovali lidé na prezidenta. Bolsonaro si užívá grilovačky, lidé umírají

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
26. května 2020
13:56

Zatímco oficiální počty nakažených se v Brazílii každým dnem stále více přibližují 400 tisícům a lékaři v řadě tamních nemocnic musí rozhodovat, koho z vážně nemocných připojí na plicní ventilátor a koho ne, prezident této největší latinskoamerické země Jair Bolsonaro pořád chodí bez roušky na mítinky svých příznivců a pořádá „grilovačky“. Zachovat chod ekonomiky je totiž pro prezidenta, který covid-19 opakovaně označil za chřipičku, důležitější, míní místní média.

„Kde tohle skončí?“ ptá se brazilský deník O Dia na titulní stránce nad fotkou desítek hrobů připravených pro oběti pandemie. Deník založený před sedmdesáti lety v Riu de Janeiro viní stejně jako řada dalších médií, politiků i guvernérů ze zodpovědnosti za vysoké počty nakažených i úmrtí prezidenta Bolsonara.

Podle jedné studie budeme mít za měsíc milion nakažených a 80 tisíc mrtvých, a přitom od federální vlády nevidíme žádné kroky proti šíření epidemie, napsal také v pondělí deník O Dia. V Brazílii se dosud potvrdilo na 375 tisíc nakažených koronavirem, z toho téměř 23 500 lidí zemřelo. To jsou ale oficiální údaje, reálná čísla jsou podle expertů mnohem vyšší.

Prezident bezstarostně chodí po mítincích 

Bolsonaro přitom v neděli opět šel na mítink svých příznivců, podle místních médií vyšel v roušce, kterou si ale mezi lidmi posléze sundal, ač jeho bodyguardi si roušky nechali. Bolsonaro si pak s lidmi podával ruce a dokonce si dal na ramena dítě. Prezident to ale od některých lidí na mítinku pěkně schytal, zatímco si užíval jídla, lidé na něj z davu pokřikovali: „Vrahu!“ nebo „Šmejde!“.

Deník O Globo dnes otiskl vyjádření několika lékařů z brazilských nemocnic, kteří se už museli kvůli nedostatku lůžek intenzivní péče rozhodnout, koho napojí na plicní ventilátor a koho ne. Například chirurg ve městě Manaos deníku popsal, jak pacientovi nemohl poskytnout ventilátor a dokonce ani morfium, muž několik hodin nato zemřel.

Lékaři rozhodují o životě a smrti

„První, co vás napadne, je rozhodnout se podle věku,“ řekl deníku O Globo Elton Menezes, hematolog z nemocnice ve státě Pernambuco, kde je obsazeno už 95 procent lůžek intenzivní péče. Někdy ani to ale není směrodatné. „Rozhodli jsme se poskytnout jediné volné lůžko intenzivní péče jednadvacetileté ženě v sedmém měsíci těhotenství, krátce nato ale zemřela ona i dítě,“ uvedla infektoložka E.P. z brazilského státu, která nechtěla uvést celé své jméno a která v těchto těžkých dnech musí brát prášky na spaní.

Boj s koronavirem v BrazíliiBoj s koronavirem v Brazílii | ČTK / AP / Leo Correa

Prezident Bolsonaro má stále asi 30procentní podporu voličů, počty jeho odpůrců ale od vypuknutí pandemie rostou a rozšířili je i někteří guvernéři, kteří ho dříve podporovali, ale nyní zavedli navzdory Bolsonarovi omezení ve snaze zmírnit šíření nákazy. Některé spory došly i k soudu, který dal za pravdu guvernérům.

Širokou nevoli vyvolalo o víkendu zveřejnění videa z dubnového jednání vlády, na němž Bolsonaro i někteří jeho ministři ostře (a prezident i vulgárně) kritizovali guvernéry a starosty za opatření proti koronaviru. Dva z ministrů dokonce řekli, že by je poslali za mříže.

Bolsonaro přišel o policejního šéfa a 3 ministry

Zveřejnění videa povolil soudce nejvyššího soudu kvůli vyšetřování možného zasahování Bolsonara do práce policie. Prezident totiž v dubnu odvolal šéfa federální policie, která vyšetřuje jeho dva syny.

Kvůli odvolání policejního šéfa odstoupil oblíbený ministr spravedlnosti Sérgio Moro, jenž se v předchozích letech proslavil jako federální soudce bojem proti korupci. Od vypuknutí pandemie odstoupili i dva Bolsonarovi ministři zdravotnictví, kteří nesouhlasili s prezidentovým přístupem k pandemii.

Kromě zlehčování situace se jim mimo jiné nelíbilo, že Bolsonaro doporučuje proti covidu-19 hydroxychlorochin, ač i Světová zdravotnická organizace (WHO) před tímto antimalarikem varovala a tento týden dokonce z bezpečnostních důvodů dočasně zastavila jeho testování jako možného léku na covid-19.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud