ONLINE: Írán přiznal sestřelení boeingu! Prezident se za smrt 176 lidí omluvil Ukrajině

Aktualizováno -
11. ledna 2020
20:00
Autor: ČTK, simao, trm, for, kal - 
8. ledna 2020
05:42

O čem se dva dny stále hlasitěji spekulovalo, Írán nakonec potvrdil. Letadlo jsme sestřelili, šlo o lidskou chybu, uvedla íránská televize s odvoláním na armádu. Při tragédii zemřelo 176 lidí, umíraly celé rodiny, mezi oběťmi jsou asi dvě desítky dětí, nejmladšímu byl teprve rok. Letadlo se zřítilo krátce po odletu z Teheránu a zahynuli občané sedmi států - nejvíce obětí je z Íránu a právě Kanady. Ačkoliv Írán po nehodě tvrdil, že takzvané černé skříňky nepředá Boeingu, nakonec výrobce letadla přizval k vyšetřování. Blesk Zprávy sledovaly dění online.

  • Letadlo Boeing 737-800 se zřítilo nedlouho po startu z letiště imáma Chomejního v Teheránu. Nikdo ze 176 lidí na palubě neštěstí nepřežil. Aerolinky zveřejnily seznam pasažérů, na palubě bylo kolem 20 dětí, nejmenšímu byl teprve rok.
  • Letadlo mířilo do Kyjeva, přepravovalo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců, 10 Švédů, 4 Afghánce, 3 Němce a 3 Brity. 
  • Íránské úřady od okamžiku tragédie tvrdily, že za tragédii mohou technické problémy. Letoun přešel technickou zkouškou 6. ledna 2020.
  • Írán letadlo sestřelil, uvedl s odvoláním na tajné služby ve čtvrtek večer kanadský premiér Justin Trudeau. Podle Newsweeku stroj zasáhla raketa Tor-M1 ruské výroby
  • Írán vyzval zástupce firmy Boeing a zástupce Kanady i USA, aby se účastnili otevírání černé skříňky a vyšetřování. 
  • K tragické nehodě došlo poté, co Íránci odpálili řadu raket na základny s vojáky USA v sousedním Iráku.

Nehoda letadla v Íránu
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
14:36
9. 1. 2020

„Je pro mě nepochopitelné, jak k této nehodě došlo,“ komentoval letecké neštěstí pilot Mike Vivian. „Bude asi velmi složité vysvětlit, co se stalo. Proč? Jednoduše proto, že se nemůžeme opřít o nejčastější příčiny nehody jako: nepříznivé počasí, nedostatečná údržba stroje nebo chyba pilota. Z toho, co víme, nic neukazuje na to, že by jeden z těchto faktorů vedl k pádu ukrajinského letadla,“ vysvětlil Vivian reportérům Sky News.

„Hledají stopy technické závady, je pro mě ale nepřijatelné, že tohle zapříčinila porucha motoru. I když přijdete o oba motory, letadlo je schopné plachtit, ne daleko a dlouho, ale dostatečně na to, aby zvládlo přistát,“ doplnil Vivian.

Letecké neštěstí u Teheránu, (8.01.2020).
14:23
9. 1. 2020

„Tragédie Ukrajinu zcela omráčila,“ přiznal dnes prezident Volodymyr Zelenskyj při telefonátu se švédským premiérem Stefanem Löfvenem. „Děkujeme za vaši solidaritu a pochopení,“ pokračoval Zelenskyj, současně vyjádřil soustrast nad smrtí 10 Švédů, kteří cestovali na palubě zříceného letadla. „Je pro nás prioritní dopátrat se pravdy,“ zakončil ukrajinský prezident.

Švédskému premiérovi Stefanu Löfvenovi kromě Zelenského kondolovala také finská premiérka Sanna Marinová.
14:00
9. 1. 2020

Otázky nemají jenom Kanaďané, ale především pak vyšetřovatelé. Íránci byli se svými soudy rychlí, v jejich předběžné zprávě stojí, že za havárií letounu je technická závada jednoho z motorů. Nicméně ukrajinští specialisté, kteří dnes dorazili do Teheránu, předložili další teorie včetně sestřelení letadla.

Vyšetřování nehody Boeingu 737-800 důkladně sledují i ostatní letečtí experti. Ty zajímá hlavně to, zda zřícení stroje má něco společného s problémy, se kterými se potýká uzemněný typ letadel Boeing 737 MAX 8. Íránci po značném zahraničním tlaku přizvali k šetření i společnost Boeing. „S firmou musí spolupracovat, Boeing má všechna data o letadle, jeho parametry, jejich technici ho znají skrz naskrz,“ uvedl bývalý vyšetřovatel Federální letecké služby Michael Goldfarb.

Na vyšetřování leteckého neštěstí u Teheránu se budou podílet i experti ze společnosti Boeing.
13:39
9. 1. 2020

„Kanaďané mají otázky, které si zaslouží odpovědi,“ prohlásil na tiskové konferenci kanadský premiér Justin Trudeau. Zavázal se, že dohlédne na zevrubné vyšetření letecké havárie.

Kanadský premiér Justin Trudeau.
13:20
9. 1. 2020

Pieta v kanadském Edmontonu: Památku 63 zemřelých Kanaďanů připomínala vlajka promítnutá na budovu Národního shromáždění.

Pieta za oběti zříceného ukrajinského letu. Pieta za oběti zříceného ukrajinského letu.
13:10
9. 1. 2020

Do Kanady se včera vracela také Evín Arsalaníová se svou roční dcerkou Kurdiou a manželem Hívou Molaním. „Celá rodina, zvláště její bratři, je zničená. Všichni ji milovali,“ řekl tisku blízký přítel oběti. „Je to strašná rána, v jednom okamžiku ztratíte 3 členy rodiny,“ doplnil bratr oběti Amír Arsalaní.

Na palubě ukrajinského letadla zemřela také Evín Arsalaníová s manželem Hívou Molaním a roční dcerkou.
12:52
9. 1. 2020
!

Íránská organizace pro civilní letectví (CAO), která vyšetřuje včerejší letecké neštěstí, přizvala k šetření švédské a kanadské experty, včetně odborníků ze společnosti Boeing. Mluvčí CAO dodal, že íránský tým se již setkal s ukrajinskými specialisty, kteří do Teheránu dorazili dnes. Ke spolupráci CAO vyzvala, poté, co Ukrajinci oznámili, že příčinou nehody by kromě technické závody mohly být například úmyslné či neúmyslné sestřelení nebo i teroristický útok.

CAO za lživé označila tvrzení, že Írán odmítá předat černé skříňky z havarovaného letadla jiným zemím, anebo že odmítá spolupracovat s USA a firmou Boeing. Bylo prý překrouceno tvrzení, že z právního hlediska mohou být jediným pramenem vyšetřování íránští experti.

12:40
9. 1. 2020

Scény z místa havárie jsou strašlivé, „nic tu nezbylo“, jak popsal korespondent BBC Bahmán Kalbásí na svém twitteru.

12:29
9. 1. 2020

Hamed Esmaeilion musel včera večer volat do školy své devítileté dcery Ríry a vysvětlovat, proč dívka nebude moct přijít na vyučování. Ríra společně se svou matkou Parisa Eghbalianovou zemřela na palubě zříceného ukrajinského letu. „Ptali se mě, kdy zase Ríra přijde do školy, musel jsem říct, že nikdy,“ svěřil se tisku zlomený otec.

„Pořád tomu nemůžu uvěřit. Nemůžu přijmout, co se stalo. Ještě před odletem jsem s nimi mluvil, nechal jsem se ostříhat a nechtěl jsem holkám ukázat, jak to dopadlo,“ vypověděl Esmaeilion. „Chtěl jsem, aby mi vydali jejich ostatky do Kanady, ale rodina mojí ženy to nedovolila, letím za nimi do Íránu,“ doplnil muž.

Hamed Esmaeilion při zřícení ukrajinského letadla přišel o manželku a dceru.
12:07
9. 1. 2020

Na sociálních sítích se šíří dramatická videa ze včerejší letecké havárie, a to včetně momentu, kdy ukrajinský letoun dopadl na zem.

11:50
9. 1. 2020

Středeční let se stal osudným také realitní makléřce Suzan Golbabapourové (†49) z kanadského města Richmond Hill. Vášnivá sportovkyně a příležitostní fitness trenérka se vracela domů za manželem, v Íránu byla navštívit rodinu. „Byla neuvěřitelně milá osoba,“ popsal ji tisku jeden z jejích známých.

Kanadská realitní makléřka Suzan Golbabapourová (†49) je rovněž obětí leteckého neštěstí u Tegheránu Kanadská realitní makléřka Suzan Golbabapourová (†49) je rovněž obětí leteckého neštěstí u Tegheránu
11:37
9. 1. 2020

„Bylo to jedno z našich nejlepších letadel s vynikající posádkou,“ ujistil prezident UIA Jevhen Dychne se slzami v očích. Posádka byla velmi zkušená, pravděpodobnost její chyby je „minimální, nepředpokládáme to“, dodal jeden z viceprezidentů Ihor Sosnovskyj.

Na mezinárodním letišti v Kyjevě vzniklo provizorní pietní místo, kam lidé nosí květiny a zapalují svíčky.
11:26
9. 1. 2020

Truchlí rovněž Ukrajina. Na kyjevském letišti Borispol, domácím přístavu ukrajinského havarovaného boeingu, se vrší květiny a svíčky před portréty ukrajinské posádky zříceného letadla, napsala agentura AFP. Na Ukrajině byl dnes kvůli katastrofě vyhlášen státní smutek.

„Všechny jsem je znal,“ říká chraplavým hlasem Artem, který jako pilot společnosti Ukraine International Airlines (UIA) létá na stejné lince mezi Kyjevem a Teheránem. Dívá se přitom na portréty mrtvých kolegů, ke kterým položil kytici rudých růží. Celou posádku potkal, než odletěla do Teheránu. „Měli strach, měli špatný pocit,“ tvrdí mladý muž v khaki bundě.

Lidé uctívají památku obětí ukrajinského letadla, které se zřítilo u Teheránu.
11:20
9. 1. 2020

Mezi 176 oběťmi bylo také 6 obyvatel kanadského Winnipegu, vlajky ve městě dnes vlají na půl žerdi. Také světelný znak města, kterým se obyvatelé rádi chlubí, bude svítit jen tlumeně. „Na znamení této nepředstavitelné tragédie jsme u radnice stáhli vlajky na půl žerdi. Naše myšlenky a modlitby jsou s rodinami,“ napsal starosta města Brian Bowman na svém twitteru.

Saddened to learn of the Winnipeggers who lost their lives yesterday on Flight PS752 in Iran. We have lowered the flags at City Hall in recognition of this unimaginable tragedy. As Winnipeggers, our thoughts are with all the families and friends who are grieving today. pic.twitter.com/FsagUhh3lV

11:09
9. 1. 2020
!

Experti podle tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova chtějí na místě dopadu ukrajinského letounu u Teheránu hledat případné úlomky ruské rakety. Podle něj jde o jednu z hlavních verzí katastrofy, spolu se srážkou s bezpilotním letounem či jiným létajícím předmětem, poruchou motoru nebo teroristickým útokem. „Posuzují se různé verze pádu letadla (u Teheránu). Mezi hlavní patří sestřelení letounu protiletadlovou raketou, včetně typu Tor. Informace o nalezení úlomků ruské rakety poblíž místa katastrofy se už objevily na internetu,“ uvedl Danilov, jehož citoval server Censor.net. 

„Naše komise v tuto chvíli domlouvá s íránskými úřady výjezd na místo katastrofy a hodlá hledat úlomky ruské protiletadlové rakety Tor podle údajů, které byly zveřejněny na internetu. Využijeme veškeré zkušenosti z vyšetřování útoku na boeing z letu MH17,“ dodal Danilov.

11:05
9. 1. 2020

V Kanadě probíhají přes celý den pietní akce. Oběti tragédie u Teheránu si připomněli například ve městě North Vancouver. Tamní majitel pekařství Amir Pasavand přišel při zřícení ukrajinského letadla o manželku Ajíše Púrghaderíovou (†36) a o sedmnáctiletou dceru Fatimu.

Bez ohledu na mrazy, které teď v Kanadě panují, se v Edmontonu sešli blízcí některých obětí letecké katastrofy.
10:51
9. 1. 2020

Na palubě ukrajinského letadla zemřel také mladý pár Arvin Morattáb a Aida Farzanehová z kanadského Montrealu. Oba byli doktorandy univerzity École de technologie supérieure. „Nemůžu uvěřit, že teď o nich musím mluvit jen v minulém času. Rozumějte, jsme všichni v strašném šoku,“ sdělila tisku známá páru Aria Isaporová.

Mezi oběťmi leteckého neštěstí v Teheránu jsou také Arvin Morattab a Aida Farzanehová z Kanady.
10:25
9. 1. 2020

Mluvčí íránské organizace pro civilní letectví (CAO) Hassán Rezaeifar potvrdil, že data z černých skřínek byla poničená. „Přestože jsou data silně poškozená a neúplná, stále existuje šance, že se nám podaří zachránit záznamník hovorů z kokpitu,“ řekl Rezaeifar íránskému tisku. Právě záznam hovoru pilotů by mohl vyřešit otázku příčiny nehody.

10:17
9. 1. 2020

„Letadlo, které zprvu směřovalo na západ, aby se dostalo ze vzdušného prostoru letiště, se otočilo doprava po zjištění problému a vracelo se na letiště, když se zřítilo,“ uvedla podle agentury AFP íránská organizace pro civilní letectví (CAO), která vyšetřuje včerejší neštěstí u Teheránu.

„Letadlo zmizelo z obrazovek radarů v okamžiku, kdy dosáhlo výšky 8000 stop (asi 2400 metrů). Pilot neodeslal rádiem žádnou zprávu o neobvyklých okolnostech,“ uvedla CAO ve své první zprávě o předběžném šetření, zveřejněné na webu této íránské organizace v noci na dnešek. Úřad dodal, že podle očitých svědků byl v letadle zpozorován požár, který se rozrůstal. Letadlo se v důsledku problému stočilo na západ a vracelo se na letiště, když se zřítilo.

10:07
9. 1. 2020

Jedna z obětí Šejda Šadchúová měla těsně před startem nepříjemnou předtuchu, podle manžela Hassána se strachovala, že se s letem něco stane. „Volala mi asi 20 minut před odletem, bála se, že napětí mezi Íránem a USA vyvrcholí válkou. Ujistil jsem ji, že se nic nestane. Rozloučila se se mnou a zavěsila,“ řekl kanadskému tisku truchlící Šadchú.

Lidé uctívají památku obětí tragického ukrajinského letu, který se zřítil u Teheránu.
10:00
9. 1. 2020

Očití svědkové pádu ukrajinského letadla pro agenturu AP vypověděli, že se pilot snažil letoun dostat mimo rezidenční oblast. Padající stroj nasměroval do nedalekého fotbalového hřiště. „Bylo to asi jediné, co mohl dělat,“ řekl Aref Geravand. Další přihlížející uvedli, že se domnívali, že jde protiútok Američanů.

„Byla to masivní exploze, až pak jsme tam šli a viděli, že je to letadlo. Všude kolem ležely části lidských těl,“ dodal Din Mohammad Qassemí.

09:30
9. 1. 2020

Středeční leteckou havárii pro americká média analyzoval letecký expert a bývalý hlavní vyšetřovatel Federální letecké správy (FAA) Jeff Guzzetti. „Všechny důkazy, které máme, všechno, co víme, jasně ukazuje známky záměrného činu. Z mé dlouholeté zkušenosti vím, že letadlo se jen tak takhle nerozpadne,“ citoval Guzzettiho deník The Washington Post.

S teorií o technické závadě motoru, která byla podle íránských vyšetřovatelů příčinou nehody, se plně neztotožňuje ani český letecký publicista Martin Salajka.

Video Děsivý pohled na místo pádu letadla v Íránu: Pytle s mrtvými cestujícími, ohořelé oblečení a rozervané kusy Boeingu - Reuters
Video se připravuje ...
08:57
9. 1. 2020

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že vyšetření středeční letecké katastrofy v Teheránu je pro Ukrajinu naprostou prioritou. 

08:28
9. 1. 2020

Při leteckém neštěstí zemřeli také novomanželé žijící v Londýně Sajíd Tahmasedí a Nilúfar Ebrahímová, kteří se v Teheránu zdrželi kvůli čekání na svatební fotky.

Oběti leteckého neštěstí v Iránu: Sajíd Tahmasedí a Nilúfar Ebrahímová se v Teheránu zdrželi kvůli čekání na svatební fotky.
08:01
9. 1. 2020

Zpráva íránských vyšetřovatelů mluví i o obou černých skřínkách, o nalezení obou záznamníků informovali už včera. Podle předběžných závěrů šetření prý došlo kvůli velkému poškození ke ztrátě „určitých dat“. Íránský letecký úřad dál trvá na tom, že skříňky nevydá.

kristinn ( 12. ledna 2020 13:30 )

Zeman: Vražda Solajmáního bola spackaná akcia, viedla k zostreleniu civilného lietadla ...
A keď som niečo v tomto smere napísala ja, bol tu poprask v tom smere, aká som blbá...

HledacPravdy ( 11. ledna 2020 20:36 )

To nemáte pravdu, války byly důležité. To jak teď teď žijeme bylo vykoupeno krví našich předků, kteří tu bránili území před Turky atd. Kdyby místo válek čekali na Turky s fialkama, tak byste tady svoje rozumy teď nepsal/a

HledacPravdy ( 11. ledna 2020 20:33 )

Na to, že je to údajně zlý islamistický stát plný vrahů, co si na nás brousí šavle, se chovají dost férově, poctivě a slušně. Místo zamlžování faktů se přiznali a řeší to. To je zvláštní.

y1xcvbnm ( 11. ledna 2020 20:06 )

bylo to první co mne napadlo , to by byla moc velká náhoda, že,,??

kristinn ( 11. ledna 2020 18:59 )

Keby neboli teraz urobili to, čo urobili, Iránci by neboli v strehu a nepálili by po všetkom, čo sa im zdalo byť ohrozujúce...

Zobrazit celou diskusi