Je to zahájení války, hřímá Írán po zabití generála: „Budeme jednat“

4. ledna 2020
09:20

Americký atentát na klíčového íránského generála Kásema Sulejmáního odpovídá vyhlášení války a odpověď Teheránu bude „tvrdá“. V rozhovoru s televizí CNN to v pátek večer řekl íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí. Předtím oznámil Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN Antóniovi Guterresovi, že Írán si vyhrazuje právo na sebeobranu na základě mezinárodního práva.

Podle Ravančího Spojené státy „zavražděním“ Sulejmáního otevřely novou kapitolu po ekonomické válce vedené prostřednictvím hospodářských sankcí. Íránský generál, který byl podle agentury Reuters považován za druhého nejmocnějšího muže režimu v Teheránu, zahynul v noci na pátek při americkém raketovém útoku v irácké metropoli Bagdádu.

„To byla... nová kapitola, která se rovná zahájení války proti Íránu,“ uvedl íránský velvyslanec při OSN. „Takže co jiného se dá od Íránu čekat? Nemůžeme jen zůstat zticha. Musíme jednat a budeme jednat,“ dodal.

Ravančí slíbil za smrt bývalého velitele oddílů Kuds íránské revoluční gardy „tvrdou odplatu“, odpovědí na vojenskou akci podle něj musí být opět vojenská akce. Ohledně konkrétnější podoby takového kroku řekl: „Toho bude svědkem budoucnost“.

Americký prezident Donald Trump naopak v pátek označil zabití Sulejmáního za krok směrem k odvrácení války, nikoli jejímu rozpoutání. USA prý konaly na základě informací o tom, že íránský generál plánoval bezprostředně hrozící útoky na americké představitele. Trumpův bezpečnostní poradce Robert O'Brien pak při telefonátu s novináři označil jakoukoli íránskou snahu o odvetu za „velmi špatné rozhodnutí“.

Ravančí zase v dopise adresovaném RB OSN a Guterresovi popsal americký úder v Bagdádu jako „zjevný příklad státního terorismu“ a „hrubé porušení základních principů mezinárodního práva“. Teherán si prý v rámci těchto mantinelů vyhrazuje právo na sebeobranu.

11karel11 ( 5. ledna 2020 22:56 )

Amíci mají dlouhé prsty všude.

11karel11 ( 5. ledna 2020 22:53 )

Podniká? Rozvrtává celý svět.

11karel11 ( 5. ledna 2020 22:48 )

Příroda to vyřeší, je to jen otázka času. Dříve to byly okupace, dnes jsou to mise, Češi se zapojují též do těch sraček. Co by pro peníze neudělali.

11karel11 ( 5. ledna 2020 22:41 )

Amíci jsou šílenci, kteří rozvrací celý svět. Ať se starají o svůj světadíl a nelezou jinam. Pak se diví, že jim někdo narazí do věží. Provokují, všude cpou svoje rakety a hrají si na vládce celé zeměkoule. Už se probuďte, dřív než bude pozdě. Kolik nevinných lidí kvůli nim zemře.

1912 ( 5. ledna 2020 07:24 )

už to píší pěkně dlouho že jsou to váleční vrazi diktátoři jako Hitler ovládat celý svět

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud