Putin děkoval Trumpovi za odvrácení teroru, od Poláků to schytal za Hitlera

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
29. prosince 2019
21:40

Ruský prezident Vladimir Putin má za sebou pernou neděli. Nejdříve telefonoval americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby mu poděkoval za informaci poskytnutou prostřednictvím tajných služeb, díky níž se podařilo zabránit teroristickým útokům v Rusku. Následně čelil kritice polského premiéra Mateusze Morawieckého, který ho obvinil z úmyslného lhaní o Polsku. Reagoval tak na nedávné slovní útoky šéfa Kremlu na Polsko, když odmítal kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou v září vyjádřil Evropský parlament.

Podle agentury TASS Kreml informoval, že spolu prezidenti hovořili o „souboru otázek týkajících se oboustranného zájmu“. „Bylo domluveno pokračování dvoustranné spolupráce v oblasti boje s terorismem,“ sdělil Kreml.

TASS následně v samostatné zprávě s odvoláním na ruskou Federální bezpečnostní službu (FSB) napsal, že pracovníci FSB díky informaci poskytnuté americkými tajnými službami zadrželi 27. prosince dva ruské občany, kteří se během novoročních oslav chystali spáchat teroristické akce v Petrohradu na místech shromáždění velkého počtu lidí.

Video Summit mezi USA a Ruskem - Reuters

Morawiecki: Putin lže

„Prezident Putin opakovaně lhal o Polsku. A pokaždé to dělal vědomě,“ uvedl Morawiecki v prohlášení zveřejněném na twitteru. „Obvykle se to stává, když se úřady v Moskvě cítí být pod mezinárodním tlakem, který vyvolaly svými akcemi. A tento tlak se netýká historické, nýbrž moderní geopolitické scény,“ zdůraznil premiér.

Morawiecki v této souvislosti připomněl, že Rusko v posledních týdnech utrpělo několik vážných nezdarů. K nim započítal „neúspěch pokusu zcela podřídit Bělorusko Rusku a prodloužení sankcí uvalených Evropskou unií po nezákonné anexi Krymu“.

Šéf polské vlády poukázal na to, že jednání takzvaného normandského summitu (vedoucí představitelé Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny), věnované konfliktu mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty v Donbasu, neskončilo ukončením těchto sankcí. „A ve stejné době, tentokrát Američané, uložili nové sankce, které významně zbrzdily realizaci projektu plynovodu Nord Stream 2“, který má přivést plyn po dně Baltského moře přímo z Ruska do Německa.

Putin odmítá kritiku paktu o neútočení

„Slova prezidenta Putina považuji za snahu zakrýt tyto problémy. Ruský vůdce si je velice dobře vědom skutečnosti, že tato obvinění nemají zhola nic společného s pravdou a že v Polsku nejsou žádné pomníky Hitlera nebo Stalina. Takové pomníky na našem území stály jen tehdy, když je postavili agresoři a zločinci, jmenovitě Třetí říše a sovětské Rusko,“ napsal Morawiecki na twitteru.

Kritiku paktu o neútočení mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem ze strany Evropského parlamentu Putin odmítl s tvrzením, že k uzavření paktu Moskvu tehdy donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda z roku 1938. V té Francie, Británie a Itálie souhlasily s postoupením československého pohraničí obývaného tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem nacistickému Německu. Putin zároveň připomněl, že Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše.

Kromě toho Putin řekl, že se na základě archivních dokumentů, jež přivezli sovětští vojáci po druhé světové válce z Evropy, odhalilo, že polský velvyslanec v Berlíně ve 30. letech chválil nacisty za to, že chtějí zbavit Evropu Židů. Ruský prezident přitom tohoto diplomata neváhal označit za „hajzla a antisemitské prase“.

Mam_vas_u_prdeIe ( 30. prosince 2019 12:33 )

Ale kdepak, zase si tolik nefandi. Je fajn vědět co jsou přisluhovači koblihového mafiána zač.

gabreta ( 30. prosince 2019 12:26 )

Je to marné, je to marné, je to marné, jak říkal klasik. Tihle zblblí "Chvilkoví svazáci" jsou daleko víc vypláchlí, než svazáci z bolševickýho SSM!!

TempI ( 30. prosince 2019 10:01 )

Omlouvám se za hrubé chyby v příspěvcích, ale my co máme 4 třídy ZŠ si s I a Y hlavu nelámeme🤮

TempI ( 30. prosince 2019 09:59 )

😂🤣😂🤣😂🤣😂

Templ ( 30. prosince 2019 09:56 )

Zas klonuješ zbabělé prase, rozluč se doma a přijeď my to říct do očí na takové zbabělé zrůdy musí být rodiče obzvlášť pyšní chudáku z Demobloku tím se vyznačujete 🤮

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud