22 mrtvých po tornádech na jihu USA: Zničené domy, hledání přeživších a lidé bez proudu

Autor: ČTK - 
4. 3. 2019
06:46

Pravděpodobně úder tornáda si v americkém státě Alabama v neděli vyžádal nejméně 22 obětí včetně dětí a neupřesněný počet zraněných, z toho několik vážně. Aktualizovanou bilanci oznámil šerif nejhůře postiženého okresu Lee County Jay Jones. Počet mrtvých podle něj nejspíš ještě poroste, protože někteří lidé jsou stále pohřešováni.

Pátrání ale záchranáři po setmění přerušili, neboť vzhledem k množství sutin je to nebezpečné. Pokračovat v něm budou za rozbřesku. Materiální škody označil Jones v rozhovoru s tiskem za „katastrofální“.

Záběry z Alabamy ukazují poškozené nebo zcela zničené rodinné nebo mobilní domy a popadané stromy, na mnoha místech nefunguje elektřina. Živel za sebou podle šerifa zanechal pruh zdevastované země v délce několika kilometrů a o šířce až 400 metrů. Na místě zasahují desítky záchranářů, pomáhají jim drony osazené termokamerou a speciálně cvičení psi.

V americkém státu Alabama řádila tornádaV americkém státu Alabama řádila tornáda | ČTK

Největší spoušť po tornádu podle amerického tisku zůstala v obci Beauregard, která leží asi 95 kilometrů východě od metropole státu Montgomery. Některá americká média uvádějí, že oblast možná zasáhlo hned několik tornád krátce po sobě. Televize CNN na svém webu píše, že tornáda pustošila nejen Alabamu, ale také sousední Georgii. Z tamního městečka Talbotton, ležícího v zemědělské oblasti, je pravděpodobně po úderu tornáda hlášeno několik lehce zraněných a poškozené domy.

V americkém státu Alabama řádila tornádaV americkém státu Alabama řádila tornáda | Reuters

Televize odvysílala záběry budov se strženými střechami, převrácených aut a všudypřítomných trosek. Tornádo je hlášeno také z města Cairo. Varování před silnými rotujícími větrnými víry platí také pro další části Alabamy, Floridu a Jižní Karolínu, neboť přes jihovýchod USA přechází silný bouřkový systém. Americký prezident Donald Trump na twitteru vyzval obyvatele Alabamy, aby na sebe dali pozor. „Rodinám obětí a zraněným: Bůh vám všem požehnej,“ dodal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 4. března 2019 06:53 )

2015-2016 jsem pobývala v USA v Texasu Sant Antoniu .Jeli jsme autem z PA Pitsburgu do Texasu přes Alabamu a chytlo nás to taky .Jinak at mám velkou rodinu po celých státech oni musí poznat to zlo a neštěstí které konají po světě ty války !!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa