Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 21°C

Ivanka Trumpová na Vánoce opustila otce. Zmínila konec v Bílém domě a mrazení v zádech

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
29. prosince 2019
11:25

Ivanka Trumpová, první dcera a přední poradkyně prezidenta USA Donalda Trumpa, přišla s překvapivým prohlášením. Nechala se slyšet, že pokud by její otec zvítězil v prezidentských volbách, možná už nebude ve své roli poradkyně pokračovat. Jako důvod v rozhovoru pro stanici CBS uvedla své tři malé děti, kterým by se ráda víc věnovala. Šikovně se vyhnula jak otázkám o ústavní žalobě, kterou proti jejímu otci podali demokraté, tak dotazům na své vlastní politické – hlavně prezidentské – ambice. Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Rozhovor televizi CBS Ivanka poskytla ještě před Vánoci, svátky strávila s manželem v Paříži, nezúčastnila se ani štědrovečerní večeře, kterou pořádal její otec.

Trumpovou zpovídala moderátorka Margaret Brennanová, která rozhovor otevřela otázkou, jak to první dcera vidí se svou budoucností po příštích volbách. Odpověď, kterou jí Ivanka poskytla, zřejmě nečekala. „Mým hnacím motorem jsou předně moje děti a jejich štěstí, to je pro mě hlavní priorita,“ začala Trumpová.

Ivanka Trumpová působí jako nejbližší poradkyně prezidenta Donalda Trumpa. Otec jí zařídil nejvyšší bezpečnostní prověrku. Ivanka Trumpová působí jako nejbližší poradkyně prezidenta Donalda Trumpa. Otec jí zařídil nejvyšší bezpečnostní prověrku. | Reuters

Trumpová: Musím být flexibilní

„Moje rozhodnutí, zda budu pokračovat s prací pro Bílý dům, záleží na nich. Musím být flexibilní, abych zajistila všechno, co potřebují. Oni budou ti, kdo rozhodnou o tom, co bude dál,“ prohlásila. Se svým manželem Jaredem Kushnerem, který rovněž působí jako prezidentův poradce, má tři potomky: dceru Arabellu (8) a syny Josepha (6) a Theodora (3). Připomněla, že se kvůli otci přestěhovali z New Yorku do Washingtonu.

Manželé podle výpovědí dalších zaměstnanců Bílého domu mají často neshody s poněkud konzervativnějšími členy Trumpovy vlády, první dcera nicméně tyto zvěsti popřela. Dál možné napětí v administrativě nekomentovala.

„Práci jsem vzala, abych způsobila nějaký dopad, abych mluvila za zapomenuté muže a ženy, které jsem potkala během prezidentské kampaně,“ vysvětlila.

„Pokaždé, když vstoupím do Západního křídla, mrazí mě v zádech. Den, kdy tomu tak nebude, bude dnem, kdy bude na čase odejít. Je mi ctí pracovat v Bílém domě, je to velké privilegium,“ dodala Trumpová. Nevyjádřila se však k tomu, zda zvažuje vlastní prezidentskou kandidaturu.

„Politika mě tolik nezajímá“

„Božínku, víte popravdě, pro mě politika zase není tak zajímavá,“ řekla vyhýbavě. „Více mě zajímá uplatňování zákonů, které lidem změní život,“ tvrdila Trumpová. Moc se jí nechtělo ani do tématu ohledně impeachmentu a prezidentova právníka Rudyho Giulianiho.

„Je to tak, jak to je. Rudy Giuliani je jeden z nejlepších starostů historie USA, je to hrdina New Yorku, je chytrý a důvtipný. Znám ho léta,“ sdělila moderátorce. Brennanová ji musela upozornit, že se ptala, zda právník v otázce tzv. ukrajinské kauzy, která spustila jednání o impeachmentu, dobře poradil prezidentovi Trumpovi.

Celá žaloba demokratů se opírá o červencový telefonát Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Trump v něm svého partnera žádal, aby mu dodal informace poškozující bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který se zřejmě Trumpovi napřesrok ve volbách postaví. 

Trumpová nakonec poznamenala, že „více než polovina Američanů je proti impeachmentu“. „Navíc máme podporu každého republikána a několika demokratů,“ dodala první dcera.

Video  Za Babišem v Bílém domě přivedli i Ivanku Trump: Lákal ji do Česka. A předal i Zemanovo pozvání  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy / Foto Úřad vlády ČR
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa