„Hajzl, antisemitská sv*ně.“ Putin udeřil na Poláky kvůli Hitlerovi, má to ostrou dohru

Autor: ČTK, sova - 
28. prosince 2019
11:45

Ruského velvyslance v Polsku v pátek předvolali na ministerstvo zahraničí v souvislosti s opakovanými výroky ruského prezidenta Vladimira Putina, který se při objasňování příčin druhé světové války zaměřil mimo jiné na Polsko. Polská tisková agentura PAP citovala náměstka polského ministra zahraničí Marcina Przydacze, podle něhož Varšava ostře odmítá nedávné „historické pomluvy“, jež zazněly od Putina i dalších ruských představitelů.

Przydacz prohlásil, že Polsko považuje ruský pohled za „stalinistický historický příběh“ a za „propagandu totalitního státu“.

Putin se v posledních dnech opakovaně věnoval tématu druhé světové války v reakci na zářijovou rezoluci Evropského parlamentu, podle které tento válečný konflikt začal v důsledku smlouvy o neútočení mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem. K německým vojákům, kteří 1. září 1939 vtrhli do Polska, se v souladu s tímto ujednáním 17. září přidala sovětská vojska. Rezoluci europarlamentu Putin několikrát kritizoval a označil ji za lživou.

Polský velvyslanec měl chválit nacisty

Na adresu Polska ruský prezident tento týden prohlásil, že archivní dokumenty, které sovětští vojáci po druhé světové válce přivezli do vlasti, odhalily, že polský velvyslanec v Berlíně ve 30. letech chválil záměr nacistů zbavit Evropu Židů. „Hajzl, antisemitská svině, jinak to říct nelze,“ uvedl Putin.

Podle něj polský diplomat plně souhlasil s Hitlerovými antisemitskými názory a slíbil, že nacistickému vůdci postaví ve Varšavě „velkolepý pomník“, když evropské Židy vysídlí do Afriky.

Ruské výroky jsou podle náměstka polského ministra zahraničí „výsměchem milionům obětí stalinistické totality, ke kterým patřili i Rusové“.

Polsko si pamatuje, že ho napadli nacisté i Sověti

Agentura AP v souvislosti s výměnou názorů mezi Moskvou a Varšavou píše o nejnovějším sporu dvou slovanských národů o to, jak pohlížet na druhou světovou válku. Polsko si pamatuje, že ho napadlo nacistické Německo i Sovětský svaz na začátku konfliktu, který připravil o život šest milionů Poláků. Varšava považuje obě síly za agresora, jenž rozpoutal utrpení a smrt.

Rusko se zaměřuje na sovětské oběti, které přišly poté, když Německo v roce 1941 zaútočilo na Sovětský svaz, což tuto zemi přivedlo do války na straně protihitlerovských spojenců. V boji za osvobození Evropy od nacistického teroru zemřelo na 27 milionů sovětských občanů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

victor1 ( 31. prosince 2019 19:59 )

Druhá světová válka nezačala kvůli paktu Ribbentrop-Molotov,ale jednoznačně kvůli Mnichovské dohodě (neboli Mnichovské zradě),kdy byla vyvrcholením snah německého kancléře Adolfa Hitlera rozbít demokratické Československo,což bylo jedním z jeho postupných cílů k ovládnutí Evropy.Což bylo docíleno Itálií,Francií a Velkou Británií,kteří první kolaborovali s Hitlerem.

flesch2z ( 29. prosince 2019 20:21 )

Varšava považuje obě síly za agresora, jenž rozpoutal utrpení a smrt. A proto se nacistickým Německem po 50ti letech dobrovolně nechala zotročit. Hlavně, že má vše z 2 světové v živé paměti.

Templ ( 28. prosince 2019 22:30 )

Silen Ty Židobolševický pamrde zřejmě Tě irituje že má částečnou pravdu to Čecháčci s pupkama a propadlýma hrudníčkama těžko rozdýchávájí 😂😂😂

starypes ( 28. prosince 2019 15:07 )

V tom případě jde z tebe opravdu strach.

zdravymozek ( 28. prosince 2019 14:20 )

Jak tak čtu zdejší moudra,tak bych se zeptal?? To,že nás napadli, vyhnali lidi z pohraničí a které okupovali dříve než hitler poláci,to taky není pravda???? Chce to doučit dějepis!! Ale ne ten novodobý,havlovský !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud