Melania Trumpová rozšíří kampaň proti kyberšikaně. „Posvítí si“ i na prezidenta?

Autor: Darina Jíchová - 
8. 5. 2019
12:15

Hlavním projektem první dámy Spojených států Melanie Trumpové je kampaň Buďme nejlepší, z anglického Be Best. Projekt si jako jeden z hlavních cílů klade boj s kybernetickou šikanou. Trumpová program naplno „rozjela“ loni, Američané k němu mají ale zásadní výhradu: První dáma je podle nich pokrytec, protože toho největšího kyberšikanátora má doma. Prezident Donald Trump často napadá své protivníky na twitteru. Trumpová konečně dala kritikům odpověď, hodlá se zasadit o to, aby její kampaň byla úplná, informoval deník Daily Mail.

První dáma oznámila, že rozšířila program své kampaně. Letos se hodlá zaměřit na bezpečné užívání internetu ze širšího úhlu pohledu, podle odborníků to znamená, že Trumpová bude moct dál ignorovat kyberšikanu, které se dopouští její manžel. Roční výročí svého projektu oslavila první dáma v úterý v Bílém domě, večírku se zúčastnil i prezident.

Kampaň Buďme nejlepší má tři hlavní pilíře: blahobyt dětí, užívání sociálních médií a boj s drogovou závislostí. Trumpová se rozhodla rozšířit druhou složku projektu, nebude se soustřeďovat jen na sociální sítě a boj s kyberšikanou, ale také na správné a bezpečné užívání internetu jako celku.

„Nechceme předbíhat, ale první dáma na oslavě vysvětlí rozšíření kampaně, které se týká dvou z jejích tří základních pilířů. K tomuto kroku vedly informace, které se nám během loňského roku povedlo nashromáždit,“ sdělila Daily Mailu tisková mluvčí Trumpové Stephanie Grishamová.

„Kromě druhého panelu se rozšíření bude týkat ještě boje s drogovou závislostí,“ dodala Grishamová. Bylo to poprvé, kdy v rámci projektu nebyla konkrétně zmíněná kyberšikana. Znamená to snad, že se Trumpová odklonila od svého původního plánu?

„Jak všichni víme, sociální média mohou mít pozitivní, ale také velmi negativní vliv na naše děti,“ uvedla Trumpová u příležitosti zahájení projektu. Už během manželovy prezidentské kampaně v roce 2016 si dala za cíl boj s kyberšikanou.

První dáma USA Melania Trumpová během propagace své kampaně proti šikaně promluvila i o problematice z drogové závislosti.První dáma USA Melania Trumpová během propagace své kampaně proti šikaně promluvila i o problematice z drogové závislosti. | Reuters

Trumpová prezidentovu kyberšikanu přehlíží

Právě tato její prohlášení vedla k tomu, že lidé začali poukazovat na to, že největším kyberšikanátorem současnosti je prezident Trump, jeho ohnivé výlevy na twitteru jsou proslulé. „Věděla jsem, že mě budou kritizovat kvůli boji s kyberšikanou, ale dělám to, co je správné pro příští generaci,“ prohlásila Trumpová loni na podzim. Současně se ale postavila za prezidentovy útočné tweety. „Někdy prostě musíte reagovat,“ řekla na Trumpovu obranu.

První dáma se po celou dobu své role plně soustřeďuje na svou kampaň, zcela ignoruje chaos, kterým si prochází prezidentova vláda. Novináři upozornili, že přehlíží i zákony, které Trump schvaluje, mnoho z nich jsou v rozporu s blahobytem dětí, který jim chce zajišťovat.

„Paní Trumpová se zaměřuje na zlepšování života dětí, kampaň v tomto duchu bude pokračovat,“ oznámila Grishamová. „Poučme děti o rozdílech toho, co je dobré a co špatné. Povzbuďme je v tom, aby byly svou nejlepší možnou verzí a zvolily si správnou cestu životem,“ těmito slovy první dáma v loňském roce oficiálně zahájila svůj projekt.

Kampaň ze začátku stagnovala

Bleskový start se ale nekonal, den po spuštění kampaně Trumpová nastoupila do nemocnice, kde podstoupila operaci ledvin. První dáma na tři týdny zmizela z veřejného života a projekt stagnoval.

Po krátké rekonvalescenci se ale Trumpová vrhla do práce. Navštívila 15 států USA a 9 světových zemí, kde o své kampani promluvila. Uspořádala 18 mítinků, kde se věnovala svým třem základním tématům, navštívila nespočet škol, nemocnic a knihoven, kde o problematice sociálních sítí a drogové závislosti rozmlouvala nejen s dospělými, ale také s dětmi všech věkových kategorií.

„Těším se na oslavu kampaně. Přes uplynulý rok jsem měla možnost seznámit se spoustou báječných lidí, co denně usilovně a tvrdě pracují, aby dětem zajistili lepší svět,“ prohlásila Trumpová. Výročí svého projektu označila za „šanci setkat se a dohromady připravit plány na rozšíření iniciativy“, která si klade za hlavní cíl „vybudovat dětem zářnou budoucnost“. O boji s kyberšikanou se ale tentokrát nezmínila.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Zobrazit celou diskusi
Další videa