Clintonová dál „mlží“. Stane se přece jen černým koněm voleb v USA?

Autor: Darina Jíchová - 
4. prosince 2019
20:35

Exministryně zahraničí Spojených států a neúspěšná prezidentská kandidátka z roku 2016 Hillary Clintonová si podle všeho nechává otevřená zadní vrátka a do boje o Bílý dům by přece jen ještě mohla promluvit. Naznačila to v rozhovoru pro britskou stanici BBC, zdůraznila, že pokud by skutečně chtěla kandidovat, musela by se pro to „urychleně rozhodnout“.

V téměř každém článku o nadcházejících prezidentských volbách v USA se objeví poznámka o Clintonové, spousta politických komentátorů zdůrazňuje, že někdejší první dáma má stále ještě čas, aby oznámila svou kandidaturu. Sama Clintonová se o volbách vyjadřuje mlhavě, několikrát sice prohlásila, že se znovu nepostaví prezidentovi Donaldu Trumpovi, zdá se ale, že začíná podléhat tlaku veřejnosti.

Hillary Clintonová s dcerou Chelsea na knižním turné knihy, kterou společně napsaly.Hillary Clintonová s dcerou Chelsea na knižním turné knihy, kterou společně napsaly. | Reuters

Clintonová: Teď zrovna neplánuju

Clintonová společně s dcerou Chelsea vyrazila do Velké Británie, kde propagují svou novou knihu o kurážných ženách s názvem The Book of Gutsy Women. Demokratka poskytla britským reportérům řadu rozhovorů, jejich otázky se ale vždycky od literatury stočí na politiku.

V talkshow oblíbeného moderátora Grahama Nortona přiznala, že poslední dobou je „zaplavená“ myšlenkou, že by znovu kandidovala. Nevyloučila, že se na poslední chvíli do boje o prezidentské křeslo přece jen zapojí. „Zrovna teď to neplánuju, ale pokud bych o tom uvažovala, musela bych si to hodně rychle rozmyslet, protože čas kvapí,“ prohlásila Clintonová.

Moderátor BBC připomněl jednu z postav, o které Clintonovy ve své knize píší. Fotbalistku Abby Wambachovou, která se při ukončení své kariéry proslavila slovy: „Zapomeňte na mě a dejte prostor novým a talentovaným sportovkyním.“ Norton se obrátil na Clintonovou s tím, jestli se tímto citátem řídí a zda na ni a její možnou kandidaturu mají Američané zapomenout. „Ještě ne,“ řekla s úsměvem politička.

„Nikdy neříkejte nikdy“

Není to poprvé, kdy se zmínila o možnosti, že to zkusí znovu. „Víte, nikdy, ale opravdu nikdy neříkejte nikdy,“ sdělila britským novinářům před několika týdny. Clintonová má teoreticky čas do začátku února, aby vše promyslela a zařadila se mezi demokratické kandidáty, jejichž počet se tento týden po odstupu senátorky Kamaly Harrisové snížil na 15 uchazečů.

Clintonová trvá na tom, že i kdyby nekandidovala, nehodlá odejít z politiky. „Politickou scénu rozhodně neopouštím, usilovně pracuju na tom, aby se vláda zodpovídala za všechna svá rozhodnutí. Jsem tu, abych poukazovala na všechny ty šílenosti a hlouposti, které se dějí,“ neodpustila si drobnou narážku na Trumpovu administrativu. „Nikam se neztrácím, nikam neodcházím, jen ještě nevím, jaká bude moje příští role,“ dodala Clintonová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Schlafenberg ( 5. prosince 2019 13:16 )

Spíš černou kobylou

zkzkz ( 4. prosince 2019 22:34 )

gabreta ( 4. prosince 2019 21:24 )

No nazdar!! A nemohl by tam Prezidentovat Novotný, Řeporyjský Rusobijec? Vyšlo by to nastejno!!

Templ ( 4. prosince 2019 21:21 )

Tak leda černá olysalá herka😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud