Zeman se u královny šibalsky smál, Čaputovou zastínili. Na summitu NATO je dusno

Aktualizováno -
3. prosince 2019
21:00
Autor: ČTK, kal - 
3. prosince 2019
19:40

Stovky demonstrantů krátce před úterním začátkem dvoudenního summitu Severoatlantické aliance zablokovaly Trafalgarské náměstí v centru Londýna. Protestují proti válkám, NATO nebo proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Státníci se na úvod vrcholné schůzky konané k 70. výročí vzniku Aliance sjeli do Buckinghamského paláce na recepci pořádanou britskou královnou Alžbětou II. Na skupinové fotce vyniká úsměv prezidenta Miloše Zemana na kraji první řady, ale i zastíněná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Demonstranti se za soumraku vydali z Trafalgarského náměstí k Buckinghamskému paláci a londýnská policie varovala, že nejsou vyloučené uzavírky ulic v centru britské metropole. Protestující, někteří s maskami prezidenta Trumpa na obličeji, přinesli transparenty s nápisy jako „Ne NATO, ne Donaldu Trumpovi“, jiní upozorňovali na stav britského zdravotnictví. Nad hlavy lidí se vznesl i balónek ve tvaru známého vztekajícího se mimina jasně připomínajícího současného šéfa Bílého domu.

Macron si na výroku o mozkové smrti NATO dál trvá

Výroční summit NATO se koná v době, kdy působení organizace poznamenává řada neshod mezi aliančními zeměmi. Prezident Trump pohrozil hospodářskými tresty těm členům, kteří nebudou na obranu odvádět dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu. Mezi tyto země patří i Česko. Francouzský prezident Emmanuel Macron zase řekl, že trvá na svém nedávném výroku, že NATO se nachází ve stádiu „mozkové smrti“.

Navzdory vnitřním sporům dnes německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že na summit „přichází poměrně optimistická“.

Českou delegaci vede prezident Miloš Zeman, mezi jejími členy jsou ministr obrany Lubomír Metnar a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Lídři Británie, Francie, Německa a Turecka se dnes na okraj summitu NATO v Londýně shodli na nutnosti vytvořit v Sýrii podmínky pro bezpečný návrat uprchlíků. Zároveň uvedli, že útoky namířené proti civilistům v Sýrii musejí skončit. Informovala o tom agentura Reuters.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

liskabystrouska ( 4. prosince 2019 11:44 )

bodejt ne ... je to uz stary clovek s pokrocilou demen.

barda ( 4. prosince 2019 10:52 )

Lempl: Aha, ty bys toho okamžitě využil a někoho z nich nalákal k sobě do ***ovny.

barda ( 4. prosince 2019 10:49 )

barda ( 4. prosince 2019 10:46 )

... a ty jen zuříš a zuříš a zuříš-to je dobře. Ještě to vylaď a chcíp-ni!

barda ( 4. prosince 2019 10:39 )

Lépe by vypadali, kdyby se vedle sebe houpali.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud