Kim otevřel letovisko pro 4000 rodin, kde si i zalyžují. Zapřáhl brigádu mládeže

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
3. prosince 2019
23:40

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na počátku tohoto týden slavnostně otevřel letovisko, na jehož stavbu osobně dohlížel. Luxusní resort Samčijon se nachází nedaleko severokorejské „posvátné“ hory Pektusan, pojme až 4000 rodin a je u něj i lyžařský areál. Podle státního tisku je to „ztotožnění moderní civilizace“, uvedl deník The Guardian.

V letovisku se konaly bujaré oslavy, rozesmátý diktátor Kim přestřihl červenou mašli, následně přihlížel vystoupení desítek lidí, kteří i přes silné mrazy před vůdcem zatančili, a vše ukončil ohňostroj. Region byl vybrán záměrně, rod Kimů podle legend pochází z posvátné hory.

Kim Čong-un slavnostně otevřel letovisko.Kim Čong-un slavnostně otevřel letovisko. | Reuters

Kromě lyžařského areálu jsou v letovisku hotely, zábavná centra, bytové budovy a nemocnice. Projekt byl jednou z největších investic Kimovy vlády, jedná se o součást jeho iniciativy „soběstačného severokorejského hospodářství“. Nicméně stavba se protáhla vinou přísných mezinárodních sankcí, které byly na KLDR uvalené kvůli jejich jadernému programu.

Resort postavili Kimovi otroci

Kvůli zpoždění konstrukce letoviska Kim zmobilizoval „brigády mladých dělníků“. Tento krok zběhové a humanitární organizace přirovnali k otrokářství, protože pracovníci nedostávali žádný plat a museli pracovat více než 12 hodin denně výměnou za snadnější vstup na vysokou školu, nebo místo v Komunistické straně KLDR.

Rozhovory o denuklearizaci mezi KLDR a Spojenými státy dál stagnují, Kim dal USA lhůtu do konce roku, aby změnily postoj k jednáním, jinak podle něj Severní Korea bude nucena hledat „jinou cestu“. Během oslav v Samčijonu se prý severokorejský vůdce nechal slyšet, že závisí na Washingtonu, jaký „vánoční dar“ na konci roku od Pchjongjangu obdrží.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 5. prosince 2019 06:58 )

Korejští studenti jsou aspoň užiteční. Zato u nás mají mozky vypatlaný, proto se válejí po chodbách a smrdí jak leklé ryby. Kdyby si naši a korejští studenti porovnali znalosti, tak ti naši pohoří jak opice proti inteligenci.

satanas ( 4. prosince 2019 10:20 )

Dalsi ohrozeni svetoveho miru..Kim zaprahnul trestance,,asi tam nema pro vsechny luxusni penziony jako vnem trpel mukl Dalik, musi se jeste hodne ucit jak "trestat" korupcniky a jine loupez­niky­..Vys­ledkem musi byt dalsi sankce na KLDR,, tohle si prece jentak nejakej Kim nesmi dovolit!! V zajmu miru ve svete!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud