Velryba měla v žaludku 100 kilo „bordelu“ z oceánu. Stav zvířete experty vyděsil

Autor: sova - 
2. prosince 2019
17:10

Poblíž skotského souostroví Vnější Hebridy uvízla a zemřela velryba, která měla v žaludku více než stokilový svazek odpadu. Mladý samec vorvaně byl minulý týden vyloven přírodovědci na ostrově Harris, kde byla provedena jeho pitva. Informuje o tom britská stanice Sky News.

Uvnitř těla kytovce byla objevena celá řada plastů, sítí, provazů, tašek, rukavic a hadic, které se před konzumací pohybovaly v moři. Skotští experti na mořskou faunu nyní zkoumají, proč byl trávicí trakt vorvaně tak znečištěn, ačkoli zvíře nebylo podle jejich informací v tak hrozném stavu.

Kytovec se během života údajně pohyboval mezi územím Norska a Azorských ostrovů. V příspěvku na facebooku vědci uvedli, že „množství odpadu mělo nepochybně za následek jeho uvíznutí, důkaz o tom, že by mělo vliv na fungování střev zvířete, jsme však nenalezli“.

Znečištěné vnitřnosti ze zvířete vytryskly

„Lze ovšem s jistotou konstatovat, že hrozivé množství odpadků má nevratný dopad na fungování trávení zvířete a znovu dokazuje nebezpečí, které představuje mořský odpad a vyřazená rybářská výstroj na mořský život,“ píší přírodovědci.

„Je to také ukázkový příklad, jak obrovský globální problém představuje lidská činnost na mořský život,“ dodávají.

Skupina expertů také prozradila, že v době pitvy byla velryba mrtvá zhruba 48 hodin. „Většina jejích znečištěných vnitřností doslova vytryskla z těla po prvním řezu,“ sdělila skupina vědců.

Skotští ochranáři také poděkovali členům pobřežní stráže a tamním úřadům za spolupráci při pitvě a pohřbení vorvaně. Ten musel být uložen do země přímo na místě, protože podle vyjádření členů týmu „nebylo možné dvacetitunové zvíře kamkoli jinam přesunout“.

Jak vyčistit hluboké části oceánu?

V komentáři na facebooku mnoho lidí kritizovalo přístup dnešních představitelů veřejnosti k ochraně mořských živočichů.

„Smrt tohoto nádherného majestátního zvířete je skutečnou tragédií. Lidé by se měli z takových činů zpovídat s větší zodpovědností. Bez ohledu na to, jak od této chvíle změníme náš životní styl, v oceánu nadále zůstávají odpadky minulých generací,“ znělo jedno z vyjádření.

Jak vyčistit hluboké části oceánu, které jsou přístupné mořským živočichům a my do nich prozatím nedosáhneme? To jsou otázky, kterými bychom se měli skutečně zabývat,“ napsal další komentující.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

.tg.bb ( 2. prosince 2019 18:49 )

Chce se mi blít z tebe, hováde!

offline ( 2. prosince 2019 17:51 )

Když teď před Vánoci vidím, jak lidi masově nakupují tuny zbytečností, jen aby mohli ty předchozí tuny zbytečnosti vyhodit, dávám vorvaňům rok, maximálně dva.

oxygene.p ( 2. prosince 2019 17:45 )

A proč Greta neuklízí oceány? Válela se v Americe takovou dobu , ted cestuje do Španělska.. Kdyby vyrazila dřív , mohla po cestě uklidit bordel co plave na hladině. Jak jen může být tak neciteln? Co je to za lidského zmetka?

8vox8 ( 2. prosince 2019 17:30 )

Prase Novotné se bude zabývat pomníky fašistům a tady se podívejte co dělá lidstvo!!! To je na pováženou...ne pomník vlasovcům!!! Chce se mi blít z takových lidí!!! A jestli si někdo myslí, že to sem nepatří...tak je na omylu..patří!!! Politici se zabývají ho.vadinama a toto je výsledek!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud