Nečekaný objev v Peru: Našli čtyřnohou velrybu!

Autor: lš, ČTK, csk - 
7. dubna 2019
10:49

Co to je? Má to čtyři nohy, dlouhý ocas, většinu času tráví pod vodou, ale pohybovat se dokáže i na souši. Správná odpověď je čtyřnohá velryba! Zní vám to jako hloupost? Vůbec ne! Pozůstatky tohoto pravěkého savce zrovna objevili američtí vědci v Peru!

Savec by se dal nejlépe zařadit jako předchůdce dnešních velryb a podle vědců žil před asi 43 miliony let. „Myslíme si, že se živil ve vodě, a že se snadněji pohyboval pod hladinou než na souši,“ řekl paleontolog Olivier Lambert.

Objev kosterních pozůstatků toho druhu, nazvaného Peregocetus pacificus, by měl pomoci s objasněním raného vývoje kytovců. Přerod ze suchozemských savců nastal asi před padesáti miliony let zřejmě v oblasti jižní Asie.

Nejde o první objev v oblasti fascinující evoluce kytovců. Ještě před dvaceti lety byl původ těchto vodních tvorů velkou záhadou, ale pak přišly nové objevy podivných koster v Pákistánu. Během minulých dvou dekád byly objeveny prakticky všechny fáze přechodu od suchozemských zvířat ve vodní tvory. Dnes tak víme, že se velryby vyvinuly ze sudokopytníků a jejich nejbližší žíjící příbuzní jsou hroši nebo třeba krávy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud