Boris Johnson si postěžoval moderátorce: Odkladu brexitu „hluboce lituje“

Aktualizováno -
4. listopadu 2019
19:00
Autor: ČTK, tva - 
3. listopadu 2019
16:54

Britský premiér Boris Johnson hluboce lituje toho, že se mu nepodařilo dodržet slib a vyvést zemi z EU do 31. října. Řekl to v nedělním rozhovoru na stanici Sky News. Za své selhání se prý hodlá omluvit členům své Konzervativní strany. Zároveň jim ale slíbil, že pokud strana vyhraje prosincové volby, může být ohledně brexitu jasno už do Vánoc.

Moderátorka Sophy Ridgeová se v neděli ve studiu premiéra zeptala, zda by se neměl spolustraníkům omluvit poté, co země i po 31. říjnu dál zůstává členem EU. Boris Johnson přitom do čela konzervativců nastoupil se slibem, že zemi z unie vyvede do konce října stůj co stůj.

Samozřejmě... je to něco, čeho hluboce lituji,“ řekl Johnson. „Nezapomínejme ale na okolnosti, za jakých se to stalo. Stalo se to proto, že parlament schválil kapitulaci,“ dodal později.

Situaci by mohly vyřešit prosincové volby

Britští poslanci v září schválili zákon, kterým premiérovi zakázali vyvést Británii z EU bez dohody. Johnson sice vyjednal s Bruselem změnu podmínek v dohodě o brexitu, nedokázal ji však včas protlačit parlamentem, a musel proto unii požádat o odklad termínu vystoupení do ledna příštího roku.

Patovou situaci mají pomoci vyřešit předčasné volby, které se budou v Británii konat 12. prosince.

Johnsonova partnerka Carrie Symondsová si vzala šestitýdenní neplacené volno v neziskové organizaci Oceana, aby mu s volební kampaní mohla pomáhat. Očekává se, že se “Vydřička” k premiérovi Spojeného království připojí na jeho volebním turné. Na svou pozici se vrátí hned po volbách.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

dietr ( 3. listopadu 2019 18:59 )

Tenhle žvanil zlikvidoval Mayovou, a teď mu došly argumenty? To teda dost brzy.

cesky_novinar ( 3. listopadu 2019 17:58 )

parařitní prolhanec a blboruský magor Blbis Joblbsonovič paří na šibenici

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud