Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Číňany v kamionu smrti zabili Hadohlavci. Za uprchlíka berou skoro milion korun

Autor: tsv - 
25. října 2019
08:11

Britská policie zatkla v souvislosti se smrtí 39 Číňanů v „kamionu smrti“ zatkla další dva lidi, muže a ženu ve věku 38 let. Ve vazbě je již řidič Maurice „Mo“ Robinson ze Severního Irska. Jedenáct těl z kamionu převezly do nemocnice ve městě Chelmsford sanitky soukromé firmy, které doprovázela policejní eskorta. 

Pitva má zjistit příčinu smrti. Nákladový prostor, ve kterém mrtví byli, byl podle médií vybaven mrazírenskou jednotkou, a teplota v něm tak mohla klesnou až k minus 25 stupňům Celsia. Jeden z předních britských patologů Richard Shepherd zpravodajské stanici BBC řekl, že pitva bude "velmi pomalý, organizovaný proces".

Za smrtí 39 imigrantů nalezených ve vychlazeném kamionu zřejmě stojí čínský gang Hadohlavců (Snakeheads). Převoz obětí byl pravděpodobně jedním z případů pašování lidí, jehož se gangsteři nedopustili poprvé. Podle přátel a známých obviněného řidiče Robinsona o nákladu vozidla neměl tušení. Informoval o tom server Mirror.

Policie se domnívá, že 8000 kilometrů dlouhou cestu Číňanů za světlejší budoucností naplánovala skupina pašeráků a obchodníků s lidmi. Gangsteři své oběti lákají na představy lepšího života, nechají si zaplatit necelý milion korun a následně je podrobí náročné dlouhé cestě na západ. Imigranti musí přesun vydržet v úplné tmě bez jídla, vody, ventilace a toalety.

Imigranti, pro které se kamion stal hromadným hrobem,  cestu podstoupili bez dlouhého rozmýšlení. „Tito zákazníci dostávají v Číně necelých 200 liber (6000 korun) měsíčně a žijí v příšerných podmínkách. V Británii mohou dostávat 2000 liber (60 000 korun) téměř bez povinností, získají různé pracovní výhody, mohou uzavírat sňatky a žít plnohodnotný život,“ sdělil médiím jeden ze zdrojů.

„Ano, cesta je velice náročná, nepohodlná a děsivá, ale obvykle šance na lepší život stojí za ten risk. V tomto případě to nevyšlo. Něco se pokazilo, ale Hadohlavce to od dalších podobných akcí neodradí. Nemilosrdný gang si nad smrtí cestujících hlavu lámat nebude, vadit jim bude jen to, že teď přišli o 1,2 milionu liber (35,5 milionu korun), které do přesunu investovali.“

Kdo jsou Hadí hlavy?

Snakeheads - tedy gang Hadí hlavy pochází z čínského regionu Fujian a specializuje se právě na pašování lidí. Od něj také odvodil svůj název.  Uprchlíkům totiž říkají hadi. Ti, kdo je dopravují do zahraničí jsou jejich hlavy. Gang je zločinecká organizace působící prakticky v celém světě a její působení připomíná velký korporát.V podsvětí působí už desítky let a vydobyl si v něm pevné místo - i za cenu vražd a mučení.

Nejslavnějším vůdcem byla drobná žena - Jing Ping Chen, známá jako „Sestra Ping“ nebo jako „Matka všech hadů“. Svou kariéru začala v 80. letech a vytvořila skutečnou zločineckou firmu. Z Asie na Západ přepravila nejméně 200 000 lidí. Ceny byly vysoké - od 20 do 70 tisíc dolarů. Americká FBI ji dopadla až v roce 2000. Americký soud ji vyměřil 35 let, z kterých za mřížemi prožila více než deset. Umřela v roce 2014 na svobodě obklopena svými blízkými a na pohřeb se dostavly tisíce lidí. Její organizace stále funguje. 

Policie získala více času na důkladný výslech obviněného řidiče Mo Robinsona (25). Ten údajně vůbec o obsahu kamionu netušil, a když otevřel dveře prostoru, ve kterém bylo několik dní nacpáno 39 migrantů, nad pohledem na mrtvé oběti téměř okamžitě omdlel. Před tím však stihl vytočit číslo záchranné linky. Řidič nadále zůstává zadržen v cele.

„Moa znám už mnoho let. Je to ten nejlepší a nejobětavější přítel. Není ten typ člověka, co by mohl něco takového udělat. O tom nákladu neměl ani tušení,“ sdělil policii jeden z přátel obviněného.

Znepokojující obchody čínské mafie nekončí

Gangy Čínské čtvrti v Rotterdamu vládnou pašeráctví lidí mezi Británií a zbytkem Evropy již několik desetiletí. V případu nešťastných čínských obětí nalezených v nákladovém prostoru kamionu jsou hlavními podezřelými. Policie nyní na případu aktivně pracuje a snaží se zjistit, jak se migranti do Británie z Číny dostali.

Případ se velmi podobá nejhoršímu hromadnému zabití migrantů ve Velké Británii, kdy bylo v roce 2000 nalezeno 58 mrtvých v dodávce v britském městě Dover. Vozidlo do Anglie přijelo z přímořského města Zeebrugge v Belgii.

 

Deng ( 27. října 2019 02:21 )

Dnes již víme, že to byli Vietnamci. Strašná to zpráva pro výrobce protičínské propagandy, kteří již začali psát články o útěku za lepším životem a přitom zatajují všeobecně známou pravdu, že čínští turisté patří k nejbohatším.

agfor ( 26. října 2019 12:15 )

Tak "chudáci" Číňani zaplatili za cestu milion. Hrůza jaká žebrota se vnucuje do Evropy.

Sibyla ( 26. října 2019 09:43 )

asi proto, že se člověk dusí jen chvilku a v té chvíli už nemá sílu na to, aby bojoval. Celé to je blábol. Každý, kdo měl někdy astma záchvat ví, že je rád, že vůbec stojí na nohou ...

Jinak to byla jejich volba a jejich hloupost, nebo spíš tedy vychcanost. Nechat se živit cizími lidmi, prostě paraziti.

Inka ( 25. října 2019 17:28 )

Neuvěřitelné lži, nic víc ! Jezdíme kamionem řadu let, ten řidič musí také spát, odpočinout si, najíst se... není vůbec možné, aby po několika dnech jízdy neslyšel ten hrozný boj o život, čím ti chudáci procházeli...

viho ( 25. října 2019 17:11 )

A co když to byli třeba Ujgurové? Ti cestovat nemohou. Pokud si policie původně myslela, že jsou to Bulhaři, tak je to docela pravděpodobné. Protože Ujgurové vypadají spíše jak Evropané než Asiaté...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud