Extrémisté napadli u českých hranic migranty. Zmlátili i 15letou dívku

Autor: ČTK - 
27. srpna 2018
21:35

Německo zneklidňuje napjatá situace v Chemnitzu (Saské Kamenici). V podkrušnohorském městě nedaleko českých hranic v neděli odpoledne radikálové napadali přistěhovalce a neněmecky vypadající lidi. Předtím vyšly do ulic stovky obyvatel kvůli násilné smrti pětatřicetiletého Němce, z níž jsou obviněni dva migranti. Další demonstrace se odehrály během pondělního večera, policie musela nasadit vodní děla. Několik lidí bylo zraněno.

Rozbuškou napětí, které se ve východoněmeckých městech projevuje opakovaně, se stal spor, který si v noci ze soboty na neděli vyžádal jednoho mrtvého a dva zraněné. Mrtvým je německý občan. Podezřelými jsou dva muži ve věku 21 a 22 let z Iráku a Sýrie, které soud poslal do vazby. Bližší okolnosti činu policie stále objasňuje, hovoří ale o bezdůvodném útoku.

V neděli odpoledne - tedy v době, kdy ještě nebyla potvrzena národnost podezřelých - městem na protest prošlo nejprve asi 100 příznivců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) a později dalších zhruba 800 lidí, mezi nimiž byla i řada pravicových radikálů. Chemnitz kvůli jejich akci, při níž skandovali mimo jiné „My jsme národ“ a na policisty házeli kameny a lahve, musel předčasně ukončit městské slavnosti.

Cizince okradli a pak ho zbili

Vedle dvojice protestů navíc došlo k útokům pravicových extremistů na přistěhovalce. Mezi napadenými jsou třicetiletý Bulhar, osmnáctiletý Syřan nebo osmnáctiletý Afghánec. Lehká zranění ale utrpěla třeba i patnáctiletá Němka, která mladého Afghánce doprovázela.

Osmnáctiletému (Afghánci) sebrali neznámí lidé mobilní telefon a následně mlátili i patnáctiletou (Němku). Oba utrpěli lehká zranění," uvedla šéfka policie v Chemnitzu Sonja Penzelová. Zmlácen byl podle ní také osmnáctiletý Syřan. Podezřelého z tohoto útoku se policii podařilo dostihnout. Do problémů se dostal i třicetiletý Bulhar, kterého kdosi krátce zadržel a vyhrožoval mu.

Dění ve zhruba čtvrtmilionovém městě dnes důrazně odsoudila německá vláda, která hovoří o „štvanici na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi“. „To, co bylo včera (v neděli) v Chemnitzu místy k vidění a co je vidět i na záznamech, to nemá v našem právním státě místo,“ zdůraznil mluvčí kabinetu Steffen Seibert.

Útoky odsoudili také opoziční politici, z nichž si ale někteří kladou otázku, nakolik mají saské úřady ještě situaci pod kontrolou. Od braní spravedlnosti do vlastních rukou se distancovali i zástupci AfD, i když předtím jejich poslanec Markus Frohnmaier o podobném postupu s pochopením tweetoval.

Po vraždě Němce útočil dav v Chemnitzu na cizince.Po vraždě Němce útočil dav v Chemnitzu na cizince. | ČTK

Další protesty v pondělí, policie vytáhla vodní děla

Protesty pokračovaly ve městě i v pondělí navečer. Vyžádaly si několik zraněných, uvedla policie. Ta proti demonstrujícím, kterých bylo už několik tisíc, nasadila vodní děla. Na místě jsou stovky policistů.

Protesty v Chemnitzu pokračovaly i druhý den po vraždě 35-letého Němce. Střetla se krajní pravice s odpůrci nacionalistů. (27.8.2018)Protesty v Chemnitzu pokračovaly i druhý den po vraždě 35-letého Němce. Střetla se krajní pravice s odpůrci nacionalistů. (27.8.2018) | ČTK

V centru čtvrtmilionového města se vytvořily dvě velké skupiny demonstrantů - na jedné straně asi 2000 lidí na akci pořádané pravicově populistickým hnutím Pro Chemnitz, na druhé kolem 1000 osob na protestu sdružení Chemnitz Nazifrei (Chemnitz bez nacistů), které dává najevo svůj odpor vůči extrémní pravici.

„Z obou shromáždění létaly světlice a další předměty. Tím utrpělo zranění několik lidí, kteří nyní musí být ošetřeni,“ uvedla na twitteru policie. Upozornila také, že v jednom z parků v centru města se někteří lidé ozbrojili kameny. Více než stovka osob se zamaskovala. Objevily se i informace o tom, že zaznělo několik hitlerovských pozdravů. Policie, podle níž se ale většina protestujících projevuje pokojně, je prověřuje.

Další videa
Články odjinud